Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KYBERŠIKANA Kyberšikana a tradiční šikana mají jednu věc společnou - cílem obou je někomu ublížit.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KYBERŠIKANA Kyberšikana a tradiční šikana mají jednu věc společnou - cílem obou je někomu ublížit."— Transkript prezentace:

1

2

3 KYBERŠIKANA

4 Kyberšikana a tradiční šikana mají jednu věc společnou - cílem obou je někomu ublížit.

5 Nepřežiješ, hrozí jí stovky SMS
Nepřežiješ, hrozí jí stovky SMS. Tak vypadá kyberšikana V roce 2000 zcela neznámý pojem, dnes problém, který se na českých školách rozjel v plném proudu. Řeč je o kyberšikaně - formě šikany, která svou oběť pronásleduje skrze , sms nebo sociální sítě. Podle čerstvého průzkumu agentury Mediaresearch se mezi oběti kyberšikany řadí každý desátý český školák. A následky jsou podle předního českého experta na šikanu Michala Koláře více než vážné - doživotní psychické následky, pokusy o sebevraždu, poruchy osobnosti.  

6 Ze života peklo Řeším například případ dívky, kterou kyberšikana dohnala na úplné dno - k poruše osobnosti a k anorexii. Úplně odmítala přijímat jídlo, protože se proti ní otočila celá třída, tlak byl trvalý - 24 hodin denně jí bez ustání posílali nenávistné esemesky i maily," popisuje Michal Kolář, jeden z případu, který pomáhal řešit. Zpráv byly desítky i stovky denně. Ty ubohá barbíno, uděláme ti ze života peklo," přícházelo dívce na mobil. Na Nový rok na mobilu pípalo: "Blíží se tvoje poslední, dny, hodiny, minuty, vteřiny..." Do "honu" na spolužačku se zapojilo 25 z 28 spolužáků, organizovala je bývalá nejlepší kamarádka dívky. Podle průzkumu je kyberšikana víc než úzce propojená s šikanou školní. Minimálně 78 procent obětí zná "svého" agresora ze školy. Kyberšikana má proti té klasické jednu výhodu, v mobilech a na internetu zůstávají důkazy, že se skutečně stala. Rodiče ani školy před ní nemohou zavírat oči.

7 (ROZDĚLENÍ PODLE METODY)
KYBERŠIKANA (ROZDĚLENÍ PODLE METODY) HAPPY SLAPPING KYBERSTALKING HOAX KYBERGROOMING SMS SPOOFING PHISHING

8 Rozdíl mezi kyberšikanou a klasickou šikanou

9 Anonymita Šikanování s využitím komunikačních a informačních
technologií se oproti klasické šikaně liší například tím, že pachatel může zůstat anonymní a oběť se nikdy nemusí dozvědět, kdo ji šikanoval. Může jej znát, stejně tak se s ním v životě nemusela setkat, protože si ji agresor vybral náhodou, třeba jen podle telefonního čísla. Pachatelé se skrývají za skrytá čísla, přezdívky, smyšlené ové adresy. Anonymita jim umožňuje agresi stupňovat a dovolit si to, co by si tváří v tvář nedovolili.

10 Nezávislost na místě a čase
Původce kyberšikany nemusí být fyzicky na stejném místě jako jeho oběť. Na rozdíl od klasické šikany nemáme kam před kyberšikanou utéct, protože nás může díky rozšíření a snadné dostupnosti komunikačních technologií (mobilní telefony, připojení k Internetu) dostihnout prakticky v jakémkoli čase i na místech, kde jsme se dříve cítili bezpečně, kde jsme hledali útočiště.

11 Proměna agresora i oběti
Pro kyberšikanování není zapotřebí fyzická síla, ale zdatnost v komunikačních technologiích, kterou může mít prakticky kdokoli. Oběťmi útoků už nemusí být pouze outsideři z řad vrstevníků, mladších a slabších. Virtuální šikana probíhá jak mezi vrstevníky, tak i napříč různými generacemi. Nezáleží na pohlaví ani na věku.

12 Obtížná kontrola a rychlé šíření
U kyberšikany chybí klasické znaky šikanování, kterých by si mohlo okolí (zejména dospělí) všimnout. Elektronicky posílané zprávy se dají hůře kontrolovat. Většinou trvá delší dobu, než se odhalí nějaký problém či potenciální nebezpečí. Proto se může kyberšikana rychle šířit.

13

14 PŘÍMÉ ÚTOKY Posílání obtěžujících, výhrůžných nebo krutých zpráv
Kradení hesel a následné zneužívání osvojeného účtu. Blogování - zveřejňování intimních informací nebo pomlouvání Zveřejňování choulostivých nebo lživých informací a obrazových materiálů na webových stránkách nebo jejich šíření telefonem Posílání dehonestujících obrázků přes nebo mobilní telefony Internetové hlasování Interaktivní hraní – při hraní na herních zařízeních Rozesílání zákeřných kódů Zasílání pornografických nebo jiných obtěžujících ů a zpráv Vydávání se za jiného člověka – svoji oběť.

15 KYBERŠIKANA V ZASTOUPENÍ (1/1)
Mstitel Jako agresor se vůbec nevnímá. Bojovat se šikanou ještě větší šikanou věci pouze zhoršuje.

16 KYBERŠIKANA V ZASTOUPENÍ (1/2)
Diktátor Má potřebu dávat najevo svoji autoritu, ukazovat, že je dostatečně silný na to, aby ostatní dělali, co po nich chce. Potřebuje pro svou činnost publikum. Svými činy se často chlubí a často využívá kyberšikanu v zastoupení.

17 KYBERŠIKANA V ZASTOUPENÍ (1/3)
Nudící se mládež Tento typ je znuděný nebo hledá zábavu - často děvčata, vyžadují publikum.Končí, pokud nenajdou ve své činnosti potřebnou zábavu.

18 KYBERŠIKANA V ZASTOUPENÍ (1/4)
Vtipálek Motivem jsou dva hlavní důvody: můžu a je to legrace. Často je upřímně překvapen, když ho někdo obviní z kyberšikany.

19 Kyberšikana – obrana (1/1)
Vždy respektujte ostatní uživatele. „Nečiň druhým to, co nechceš, aby činili tobě.“ Nezapomeňte: opatrný internetový serfař je inteligentní serfař. Neposílejte nikomu, koho neznáte, svou fotografii a už vůbec ne intimní, nesdělujte mu svůj věk. Dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu Udržujte hesla k u i jinam v tajnosti, nesdělujte je ani kamarádovi. Nedávejte nikomu své osobní údaje, adresu ani telefon. Nevíte, kdo se skrývá za monitorem. Nevěřte každé informaci, kterou na Internetu získáte. Seznamte se s pravidly chatu či diskuse, ať víte, co je zakázáno dělat.

20 Kyberšikana – obrana (1/2)
Když se s někým nechcete bavit, nebavte se. Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární y a vzkazy. Nedomlouvejte si schůzku po Internetu, aniž byste o tom řekli někomu jinému (nejlépe alespoň jednomu z rodičů). Pokud vás nějaký obrázek nebo šokuje, okamžitě opusťte webovou stránku. Svěřte se (nejlépe dospělému), pokud vás stránky vyděsí nebo přivedou do rozpaků. Nedejte šanci virům. Neotevírejte přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy. Seznamte se s riziky, která souvisí s elektronickou komunikací.

21 Šikanování je v řadě případů trestnou činností.
ŠIKANA A PRÁVO Šikanování je v řadě případů trestnou činností.

22 ŠIKANA A PRÁVO(1/1) Osoba mladší 15 let není trestně odpovědná, ale soud pro mládež jí může uložit podle zákona č. 218/2003 Sb., (o soudnictví ve věcech mládeže) některá z následujících opatření: dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu v střediscích výchovné péče, ochranná výchova.

23 ŠIKANA A PRÁVO(1/2) Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže,rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání). Trestní odpovědnost mladistvých (15 –18 let) je posuzována soudy pro mládež podle zákona č. 218/2003 Sb. s ohledem na jejich rozumovou a mravní vyspělost osoby, proti níž se vede trestní řízení. Po dovršení 18 let věku jsou osoby plně trestně odpovědné a projednávají se běžným způsobem v trestním řízení.

24 Co je na Internetu v ČR nelegální12
Soubor zákonných norem – zákon č. 140/1961 Sb. (trestní zákon) Přehled souvisejících paragrafů: § 205Ohrožování mravnosti § 198 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení § 198a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod § 217a Svádění k pohlavnímu styku § 260, § 261a Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka § 188a Šíření toxikomanie

25 POZOR Od ale vstoupila v platnost upravená verze trestního zákoníku (upraven po 61 letech). Podle ní je stalking (pronásledování a šikana) trestným činem a hrozí za něj až 3 roky vězení. Konkrétně jsou tyto informace ukotveny v paragrafu § 354 nebezpečné pronásledování. Díky tomu tedy lze v případě, že na tebe útočí nějaký stalker, doporučit jediné. Obrátit se na policii ČR, která nyní obětem stalkingu může díky změnám v trestním zákoníku účinně pomoci a prosti stalkerovi zakročit. Stalking není žádná hra a pokud se tě týká, určitě s tím něco dělej a nenech si zbytečně ničit život.


Stáhnout ppt "KYBERŠIKANA Kyberšikana a tradiční šikana mají jednu věc společnou - cílem obou je někomu ublížit."

Podobné prezentace


Reklamy Google