Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ing. Jan Steringa Lions Eye Projekt „Oko lva“ na podporu screeningu zrakového postižení u předškolní mládeže.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ing. Jan Steringa Lions Eye Projekt „Oko lva“ na podporu screeningu zrakového postižení u předškolní mládeže."— Transkript prezentace:

1 Ing. Jan Steringa Lions Eye Projekt „Oko lva“ na podporu screeningu zrakového postižení u předškolní mládeže

2 Ing. Jan Steringa

3

4 u 3% narozených dětí dochází k tupozrakosti u 4% dětí vzniká šilhavost 25% dětí trpí refrakční vadou 95% všech poruch vidění lze úspěšně léčit... pokud jsou odhaleny včas Ing. Jan Steringa

5 Screeningové vyšetření zraku v oblasti Českých Budějovic je výhradně aktivitou členů Lions Clubu České Budějovice. Ing. Jan Steringa I v rámci Jihočeského kraje jde o unikátní projekt.

6 Pediatric Autorefractor plusoptiX A09 je binokulární autorefraktometr (videoretinoskop), který je určen k vyšetření zraku dětí již od kojeneckého věku. Jeho konstrukce a funkce je podobná videokameře. Přístroj pomáhá při screeningu amblyopie (tupozrakosti) a refrakčních vad. Ing. Jan Steringa

7 Pediatric Autorefractor plusoptiX A09 Ing. Jan Steringa

8 Pediatric Autorefractor plusoptiX A09 Ing. Jan Steringa Přístroj umožňuje:  binokulární měření – obě oči jsou měřeny současně  ne-invazivní měření – k změření není potřeba aplikovat oční kapky (cykloplegie)  bezkontaktní zaměření – dítě uvolněně sedí na klíně jednoho z rodičů a měření je prováděno ze vzdálenosti 1m  rychlost měření – měření trvá řádově vteřiny, v některých případech i méně než jednu vteřinu  výstupem jsou hodnoty refrakce ve sféře, cylindru a osy, rozměr zornic, měření interpupilární vzdálenosti, symetrie os, zákaly optického prostředí oka

9 Pokyny pro Mateřské školy Ing. Jan Steringa pomozte nám pomáhat … jde o dětský zrak

10 Pokyny pro Mateřské školy Ing. Jan Steringa 1. MŠ informuje rodiče dětí o projektu Lions Eye a důležitosti zrakového vyšetření. 2. MŠ s předstihem dodá koordinátorovi projektu seznam dětí (podle tříd), které měření zraku absolvují, aby mohly být s předstihem připraveny měřící protokoly. Seznam bude obsahovat: - jméno, příjmení (pro identifikaci na protokolu o měření) - datum narození (z důvodu nastavení přístroje) - podpis zákonného zástupce dítěte (jako projev souhlasu s měřením)

11 Pokyny pro Mateřské školy Ing. Jan Steringa 3. MŠ zajistí vhodné prostory pro měření a následné vyhodnocení protokolů. Vhodné je vyčlenit jednu třídu, kde lze vytvořit šero (např. pomocí žaluzií) a kde budou postupně měřeny děti ze všech tříd. 4. V připraveném prostoru budou dva dětské stolky a 3 dětské židle. V dosahu musí být i el. zásuvka a prodlužovací přívod pro napájení třech přístrojů. 5. Učitelé přivedou do připraveného prostoru vždy celou třídu a podle dodaného seznamu budou děti postupně u stolku měřeny.

12 Pokyny pro Mateřské školy Ing. Jan Steringa 6. Po změření posledního dítěte budou všechny protokoly vyhodnoceny a předány prostřednictvím pracovníků MŠ zákonným zástupcům dětí. 7. Protokol o měření je podkladem pro dětského lékaře, který eventuelně rozhodne o dalším postupu např. doporučení do přímé péče očního lékaře.

13 Děkuji za pozornost Web: www.lionsclub-cb.cz E-mail: lions-eye@lionsclub-cb.cz Ing. Jan Steringa


Stáhnout ppt "Ing. Jan Steringa Lions Eye Projekt „Oko lva“ na podporu screeningu zrakového postižení u předškolní mládeže."

Podobné prezentace


Reklamy Google