Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SUPRAVODIVOST Vytvořil: Antonín Cvejn

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SUPRAVODIVOST Vytvořil: Antonín Cvejn"— Transkript prezentace:

1 SUPRAVODIVOST Vytvořil: Antonín Cvejn 26.11.2010
V rámci školního projektu: Inovace výuky a tvorba multimediálních modulů prezentujících technické obory a široké spektrum zájmů a potřeb učitelů a jejich žáků Registrační číslo GP: CZ.1.07/1.1.05/ AKTIVITA JE SPOLUFINANCOVÁNA EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

2 Prameny: http://www.fzu.cz/ http://cs.wikipedia.org
tem=1&ee_chapter=5.3.3

3 Jev supravodivosti objevil roku 1911 holandský fyzik
 Heike Kammerlingh Onnes. Důležitým předpokladem tohoto objevu byl velký pokrok v dosahování nízkých teplot, který byl učiněn nedlouho předtím právě tímto vědcem. V roce 1908 se mu podařilo zkapalnit helium na teplotu 4 stupně nad absolutní nulou, tzn. 4 Kelviny (absolutní nula, tzn. 0 K  = -273,15oC ). Toho využil k výzkumu elektrických vlastností kovů při nízkých teplotách. Při sledování odporu čisté rtuti pozoroval náhlé vymizení elektrického odporu při teplotě 4  K. Onnes  rozpoznal, že je svědkem nového, dosud nepopsaného fyzikálního jevu, když sám prohlásil: „rtuť přešla do nového stavu, který na základě jeho neobyčejných elektrických vlastností lze nazývat supravodivým stavem“. V roce 1913 obdržel za tyto objevy Nobelovu cenu.

4 Až do roku 1933 byly supravodiče považovány jen za látky s nulovým elektrickým odporem. Tohoto roku  Walther Meissner  a  R. Ochsenfeld objevili, že supravodiče mají rovněž schopnost dokonale vytlačovat magnetické pole ze svého objemu. Tento jev se se nazývá „perfektní diamagnetismus“, nebo po svém objeviteli Meissnerův efekt . Walther Meissner R. Ochsenfeld

5 Nulový odpor při vedení elektrického proudu.
Slovem supravodič nazýváme materiály, které při ochlazení pod určitou teplotu vykazují tyto dvě charakteristické vlastnosti: Nulový odpor při vedení elektrického proudu. Dokonalé vytěsňování magnetického pole ze svého objemu. (viz obrázek níže) NESUPRAVODIČ SUPRAVODIČ

6 ŘEZ SUPRAVODIVÝM KABELEM
Dialektrická páska KKKKKKKKKK Fázový vodič Elektrostatické stínění Vstup hélia Výstup hélia

7 Závislosti elektrického odporu na teplotě :

8 Supravodivost - naděje pro 21. století
Trochu jinak se supravodivosti využívá u magneticky levitujícího vlaku, nazývaného MagLev. Ten má na bocích svých vagónů supravodivé cívky vytvářející vysoké magnetické pole.Toto pole indukuje při pohybu vlaku elektrické proudy v měděných cívkách na bocích “kolejiště”. Magnetické pole, které tyto proudy vytvářejí, interaguje s magnetickým polem supravodivých cívek tak, že se vlak vznáší dostatečně vysoko nad zemí. Takovýto vlak jezdí rychlostmi okolo 500 km za hodinu – současný rekord je 563 km/hod. Supravodivé cívky jsou vyrobeny z klasických supravodičů, musejí se chladit kapalným héliem a provoz je proto velmi drahý. V budoucnosti se počítá s nahrazením supravodivých cívek permanentními magnety z vysokoteplotních supravodičů, které jsou pro tento účel intenzívně vyvíjeny.

9 Vlaky Maglev Maglev – zkráceně z magnetické levitace – je nejmodernější, nejrychlejší a nejdražší druh kolejové dopravy. Vlak se pohybuje na polštáři magnetického pole, které je vytvářeno soustavou supravodivých magnetů, zabudovaných v trati i ve vlaku. Tento vlak má tedy, místo kol, speciální systém magnetů, včetně lineárních motorů a pohybuje se několik centimetrů nad kolejnicí. V Evropě se používá vzdálenost okolo pěti centimetrů, v Japonsku kvůli geologické aktivitě okolo 10 cm.

10 Průřez vagónem MagLevu a kolejištěm ve tvaru písmene U
Průřez vagónem MagLevu a kolejištěm ve tvaru písmene U. Na bocích vagónu jsou znázorněny supravodivé cívky interagující s cívkami na kolejišti.

11

12 Maglev z letiště Shanghai Pudong.

13

14

15

16 Maglev Japonsko

17

18

19

20 Maglev JR 500 West v Japonsku

21 Vlak z univerzity Japonsko je jednou z mála zemí, kde se nekonvenční dráhy nejen provozují, ale kde se stále věnují jejich vývoji. Návrh nového vlaku vznikl na prestižní univerzitě Tohoku v laboratoři Yasuakiho Kohamy v Institutu tekutin.

22 Konec prezentace


Stáhnout ppt "SUPRAVODIVOST Vytvořil: Antonín Cvejn"

Podobné prezentace


Reklamy Google