Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAtomy a záření.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAtomy a záření."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAtomy a záření TémaVyužití radioaktivity Název VY_32_INOVACE_10_28_vyuziti_radioaktivity Určení9. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoÚnor 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Prezentace seznamuje žáka s využitím radioaktivního záření.

2 Využití radioaktivity Zdálo by se, že radioaktivita je něco zlého a člověk by se jí měl vyhýbat. Možná ale budete překvapeni, kde je všude radioaktivita využívána. Archeologie – určování stáří organických zbytků  Každý živý organismus přijímá během svého života radiouhlík (radiouhlík ve vzduchu  rostliny  živočichové).  Poločas přeměny radiouhlíku je 5700 let.  Po odumření organismu začne obsah radiouhlíku klesat.  Toho se dá využít k určení stáří (za 5700 zůstane radiohlíku ½, za 11400 let ¼, atd.). zahraj si hru – radiouhlíková metoda (phet.colorado.edu)

3 Využití radioaktivity Průmysl – kontrola tenkých vrstev (výroba papíru)  Záření alfa nebo beta prochází papírem,  množství záření se kontroluje detektorem  když je papír příliš tenký je prošlé záření silnější. Průmysl – defektoskopie (kontrola odlitku)  Záření gama má velkou pronikavost,  necháme jej ze zářiče procházet odlitkem.  Kde je skrytá vada projde více záření,  na fotografickém filmu je pak vada patrná.

4 Využití radioaktivity Lékařství – diagnostika  Člověku se aplikuje do těla roztok s vhodným radioizotopem.  Detektory je možné zjistit kudy se radioizotop v těle šíří a kde se případně ukládá.  Stejná metoda se používá i v biologii (zkoumání metabolismu rostlin) a v chemii (zkoumání chemických reakcí).  Jedná se o metodu značených izotopů. na obrázku detekován radiojód ve štítné žláze

5 Využití radioaktivity Lékařství – léčba nádorů Lekselův gama nůž – záření se z mnoha zářičů směřuje do jediného místa, např. do nádoru v mozku. Základní princip gama nože (www.homolka.cz) Základní princip gama nože (www.homolka.cz) Jak gama nůž pracuje (www.youtube.cz) Jak gama nůž pracuje (www.youtube.cz)

6 Využití radioaktivity Potravinářství – sterilizace a konzervace potravin  Záření gama ničí škůdce, kvasinky, mikroby a viry.  Potraviny není třeba při tomto způsobu konzervace zahřívat, neztrácejí proto vitamíny.  Potraviny mohou být uzavřené v prodejních obalech, což je další výhoda. Zemědělství – šlechtění rostlin Ozařováním semen dochází k mutacím, umožňujícím získat plodiny s pozměněnými vlastnostmi nebo vytvářet odrůdy zcela nové. Další využití radioaktivního záření (www.cez.cz)

7 Použité zdroje: Využití radioaktivity 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, 2007. ISBN 978-80-7238-617-8. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-01-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com 3.BULLENWÄCHTER. ReconstructedOetziAxe.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2011-03-20 [cit. 2013-02-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:ReconstructedOetziAxe.jpg 4.DRAHREG01. Serie_Radiojodtherapie_Basedow.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2012 [cit. 2013-02-10]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Serie_Radiojodtherapie_Basedow.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Serie_Radiojodtherapie_Basedow.jpg 5.NRC. Gamma_Knife_Graphic.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009 [cit. 2013-02-10]. Dostupné z: http://no.wikipedia.org/wiki/Fil:Gamma_Knife_Graphic.jpg


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhAtomy a záření."

Podobné prezentace


Reklamy Google