Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ FUNKCE SVALOVÉ SOUSTAVY

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ FUNKCE SVALOVÉ SOUSTAVY"— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADNÍ FUNKCE SVALOVÉ SOUSTAVY
SVALOVÁ SOUSTAVA ZÁKLADNÍ FUNKCE SVALOVÉ SOUSTAVY Svalová soustava zajišťuje pohyb jednotlivých částí těla; Zabezpečuje polohu těla a jeho častí; je hlavním zdrojem tepla; umožňuje činnost mnoha vnitřních orgánů např. cév, srdce, dělohy, střeva, močového měchýře.

2 STAVBA SVALOVÉ SOUSTAVY
Je tvořena orgány – svaly. Ty jsou složené z: svalové tkáně z vaziva z nervové tkáně a cév. V lidském těle se nachází přibližně 600 svalů. Tvoří asi 40% tělesné hmotnosti. Základní vlastností je schopnost se smršťovat a zkracovat.

3 tkáň svalová příčně pruhovaná
TYPY SVALOVÉ TKÁNĚ Dělení svalové tkáně: tkáň svalová hladká tkáň svalová příčně pruhovaná tkáň svalová srdeční

4 TYPY SVALOVÉ TKÁNĚ Příčně pruhovaná svalová tkáň je připojena ke kostře – kosterní Svalstvo. Je ovlivnitelné naší vůlí – je pod přímou kontrolou mozkové kůry, je unavitelné. Hladká svalová tkáň je ve stěně vnitřních orgánů – hladké svalstvo útrobní. Nepodléhá naši vůli, je prakticky neunavitelné. Příčně pruhovaná srdeční svalová tkáň - nachází se pouze v srdci, srdeční sval, pracuje automaticky, nezávisle na naši vůli, pracuje bez únavy.

5 Kosterní svalstvo -příčně pruhovaná svalová tkáň
svalové vlákno snopce povázka = fascie svalové bříško svalová vlákna snopečky snopce svalové bříško povázka = fascie 5 5

6 STAVBA KOSTERNÍHO SVALU
Svalové vlákno je zakladní jednotkou svalu. Svalová vlákna jsou složena z tmavých a světlých úseků. Proto se jim říká příčně pruhované svalstvo. Snopec je tvořen svazkem svalových vláken. Sval je tvořen svazkem snopců. Více snopců tvoří bříško svalu. Bříško svalu přechází na obou jeho koncích v bílou šlachu, kterou se sval upíná ke kostem.

7 FUNKCE KOSTERNÍHO SVALU
Základní funkcí kosterního svalu je smrštění. Smrštění svalových vláken délka svalu se zkracuje. Šlachy táhnou za kosti, ke kterým je sval připojen. Tato síla způsobí pohyb. Svaly nepracuji jednotlivě, ale většinou se určitého pohybu účastní více svalů najednou. Svaly jsou organizovány v páru tak, že kontrakce jednoho svalu působí protaženi svalu druhého. Svaly, které umožňují pohyby- ohybače (flexory) a natahovače (extenzory). Svaly i při uplné nečinnosti jsou v určitém napětí, udržují tzv. svalový tonus. Kosterní svaly představují největší tělesnou tkáň, tvoří u mužů asi 36 % jejich celkové tělesné hmotnosti, u žen pak asi 32 %.

8 HLADKÉ SVALSTVO Buňky hladkého svalstva jsou podstatně menší, mají vřetenovitý tvar, neobsahuji myofibrily. Funkce hladkeho svalu Hladké svaly tvoří pouze 3 % tělesné hmotnosti. Tvoří aktivní složku vnitřních orgánů. Hladké svaly jsou řízeny vegetativními nervy a nelze je ovladat vůlí (na rozdil od kosternich svalů).

9 SRDEČNÍ SVAL Srdeční svalové buňky jsou krátké a vzájemně mezi sebou propojené spojovacími můstky. Obsahuje buňky myofibrily, které jsou příčně pruhované. Funkce srdečního svalu Srdeční svalovina má vlastni systém vodivé svaloviny. Sama si vytváří vzruchy, které vedou ke smršťovaní srdečního svalu. Nejsou aktivovány prostřednictvím nervů.

10 SVALY HLAVY kruhové svaly: mimické svaly: žvýkací svaly: oční ústní
úpony přímo v kůži žvýkací svaly: zevní sval žvýkací spánkový sval

11 SVALY HLAVY Kruhový oční a ústní sval

12 SVALSTVO KRKU zdvihač hlavy, nadjazylkové svaly, podjazylkové svaly

13 SVALSTVO ZAD trapézový sval široký sval zádový dlouhé svaly zádové
meziobratlové svaly

14 SVALSTVO HRUDNÍKU A BŘICHA
velký prsní sval malý prsní sval přímý sval břišní, šikmé svaly břišní mezižeberní svaly bránice

15 SVALSTVO HORNÍ KONČETINY
deltový sval dvojhlavý sval pažní leží na přední straně nadloktí trojhlavý sval pažní

16 SVALSTVO DOLNÍ KONČETINY
sval bedrokyčelní hýžďové svaly krejčovský sval čtyřhlavý sval stehenní trojhlavý sval lýtkový


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ FUNKCE SVALOVÉ SOUSTAVY"

Podobné prezentace


Reklamy Google