Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Speciální základní škola, Louny, Poděbradova 640, příspěvková organizace autor: Mgr. Věra Elbelová Název materiálu: VY_32_INOVACE_04_NAŠE_VODSTVO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Speciální základní škola, Louny, Poděbradova 640, příspěvková organizace autor: Mgr. Věra Elbelová Název materiálu: VY_32_INOVACE_04_NAŠE_VODSTVO."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Speciální základní škola, Louny, Poděbradova 640, příspěvková organizace autor: Mgr. Věra Elbelová Název materiálu: VY_32_INOVACE_04_NAŠE_VODSTVO výstupy ŠVP: - Žák dle svých možností popisuje přírodní podmínky jednotlivých regionů

2 Anotace prezentace je určena pro 7. ročník speciální školy slouží k výuce zeměpisu – Česká republika strana 3. – podklad pro výklad – přehled výskytu vod v ČR strana 4. – podklad pro výklad – nejznámější řeky ČR strana – podklad pro výklad strana – test pro žáky - žáci vybírají jednu správnou odpověď na otázky, klikáním na myš se zobrazí odpovědi

3 Vodstvo České republiky VODSTVO ČR ŘEKY VODNÍ NÁDRŽE POTOKY RYBNÍKY JEZERA PODZEMNÍ VODA

4 Důležité řeky VLTAVA LABE MORAVA ODRA OHŘE BEROUNKA SÁZAVA DYJE

5 Řeky VLTAVA, naše nejdelší řeka Měří 430 km. Pramení v pohoří Šumava. Protéká Prahou. Vlévá se do Labe u města Mělník. LABE, důležitá vodní cesta. Má největší povodí (oblast, ze které odtéká voda do jedné řeky). OHŘE, řeka, která protéká naším městem, pramení v Německu a vlévá se do Labe

6 Jezera a rybníky JEZERA vznikla bez zásahu člověka U nás jsou jezera spíše malá. Nejznámější je Černé jezero na Šumavě RYBNÍKY vytvořil člověk Používají se hlavně k chovu ryb. Nejznámější rybníky jsou okolo Třeboně. (rybník Rožmberk)

7 Přehrady PŘEHRADY byly postaveny na řekách. Zachycují velkou vodu, jsou zdrojem pitné vody a slouží k výrobě elektřiny. Nejznámější přehrady jsou na řece Vltavě: Lipno, Orlík a Slapy. LIPNO je také naše největší přehradní nádrž. Na řece Ohři je vodní přehrada NECHRANICE. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě.

8 Podzemní voda Nalézá se v půdě a pod povrchem země. Tvoří zásobárny. Na povrch vyvěrá ve formě pramenů nebo lidmi vytvořených studní. Pramen Studna Podzemní voda také tvoří podzemní řeky, či jezera :

9 Použití vody PITNÁ VODA – pití a vaření MINERÁLNÍ VODA - léčení UŽITKOVÁ VODA – zalévání, zavlažování PRŮMYSL, ENERGETIKA – chlazení, ředění látek, přenos tepla apod. ČISTIČKY ODPADNÍCH VOD

10 Zapamatovali jste si dobře ? Ve kterém pohoří leží Černé jezero ? Krušné hory Lužické hory Šumava Doupovské hory

11 Odpověz Která řeka protéká naším městem ? Labe Ohře Vltava Berounka

12 Urči Která je naše nejdelší řeka ? Vltava Dyje Morava Sázava

13 Znáš náš kraj ? Jak se jmenuje přehrada na řece Ohři ? Lipno Orlík Slapy Nechranice

14 Použité zdroje %C5%99%C3%AD.jpg 3%A9_z_karov%C3%A9_st%C4%9Bny.JPG jeskyne&large=1

15


Stáhnout ppt "Název školy: Speciální základní škola, Louny, Poděbradova 640, příspěvková organizace autor: Mgr. Věra Elbelová Název materiálu: VY_32_INOVACE_04_NAŠE_VODSTVO."

Podobné prezentace


Reklamy Google