Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZŠ Bor, okres Tachov, příspěvková organizace Autor: Mgr. Ludmila Handrejchová Vytvořeno dne: 22. 2. 2013 Název: VY_32_INOVACE_2C_CJ9_18_LITERATURA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZŠ Bor, okres Tachov, příspěvková organizace Autor: Mgr. Ludmila Handrejchová Vytvořeno dne: 22. 2. 2013 Název: VY_32_INOVACE_2C_CJ9_18_LITERATURA."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZŠ Bor, okres Tachov, příspěvková organizace Autor: Mgr. Ludmila Handrejchová Vytvořeno dne: Název: VY_32_INOVACE_2C_CJ9_18_LITERATURA – Jindřiška Smetanová (životopis, dílo) Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Téma: LITERATURA Jindřiška Smetanová (životopis, dílo) Ročník: 9. ročník Klíčová slova: Jindřiška Smetanová, fejeton, normalizace

2 ANOTACE Materiál je vhodný pro výuku literární výchovy v 9. ročníku. Seznamuje s životem a dílem Jindřišky Smetanové.

3 JINDŘIŠKA SMETANOVÁ Obrázek 1: Jindřiška Smetanová

4 ŽIVOTOPIS Narozena: Rosice u Brna Úmrtí: Praha Studia: gymnázium obchodní akademie

5 Zaměstnání: spisovatelka scénáristka autorka televizních inscenací překladatelka dramaturgyně V období normalizace byla politicky perzekuována a nesměla pracovat v médiích, nemohla publikovat. Pracovala v různých pomocných a dělnických profesích.

6 DÍLO Koncert pod platanem 1959 Koncert pod platanem – soubor povídek Růžové šaty ve vojenské torně 1965 Růžové šaty ve vojenské torně – novela Někdo přijde a nenechá mě zemřít 1965 Někdo přijde a nenechá mě zemřít – román Ustláno na nebesích 1966 Ustláno na nebesích Ustláno na růžích a pod nebesy 1971 Ustláno na růžích a pod nebesy Pozor, vyletí ptáček 1970 Pozor, vyletí ptáček – soubor fejetonů Domovní důvěrnosti 1990 Domovní důvěrnosti Pohádky z Kampy 2007 Pohádky z Kampy

7 Pohádky z Kampy Domovní důvěrnosti

8 UKÁZKA Z TVORBY Ukázka Ukázka, str. 64: A tak mě náhle naplnilo jakýmsi uspokojením, že není takové situace a není takových starostí, které by se dotýkaly jen osoby předsedy vlády – a nemohly se zároveň odestát i v koupelně, kde jedna ženská, jež se dopustila beznadějného nesmyslu, usedne na poslední příčel štaflí a se smutným úžasem shledá, že bez jistého klidu a bez času potřebného k rozvaze nelze moudře a bezpečně urejdovat ani život jediného ptáčka.

9 AUTOŘI FEJETONŮ Viktor Hugo Viktor Hugo (obr. 2) Heinrich Heine Heinrich Heine (obr. 3)

10 POUŽITÉ ZDROJE Obrázek 1: Jindřiška Smetanová ČTK. blesk.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: celebrity/187877/zemrela-spisovatelka-jindriska-smetanova-89- podlehla-tezke-nemoci.html Obrázek 2: Viktor Hugo NEZNÁMÝ. lifestyle.iloveindia.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: hugo-biography html Obrázek 3: Heinrich Heine NEZNÁMÝ. phil.muni.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

11 Jindřiška Smetanová (text), dílo: NEZNÁMÝ. cs.wikipedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: ov%C3%A1 Ukázka z tvorby SOUKAL, Josef. Čítanka pro 9. ročník základní školy. Praha: SPN – PEDAGOGICKÉ NAKLADATELSTVÍ. a. s., 2002, ISBN Obrázek (obal knihy): Pohádky z kampy NEZNÁMÝ. beletrie.eu [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek (obal knihy): Domovní důvěrnosti NEZNÁMÝ. antiknet.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Jindriska/Domovni-duvernosti/140901


Stáhnout ppt "Název školy: ZŠ Bor, okres Tachov, příspěvková organizace Autor: Mgr. Ludmila Handrejchová Vytvořeno dne: 22. 2. 2013 Název: VY_32_INOVACE_2C_CJ9_18_LITERATURA."

Podobné prezentace


Reklamy Google