Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzduch Co je to vzduch? Vzduch je bezbarvý plyn, patří do neživé přírody. Když ho tedy nevidíme, to neexistuje? Ne, jen ho prostě nevidíme. Ale víme.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzduch Co je to vzduch? Vzduch je bezbarvý plyn, patří do neživé přírody. Když ho tedy nevidíme, to neexistuje? Ne, jen ho prostě nevidíme. Ale víme."— Transkript prezentace:

1

2 Vzduch

3 Co je to vzduch? Vzduch je bezbarvý plyn, patří do neživé přírody. Když ho tedy nevidíme, to neexistuje? Ne, jen ho prostě nevidíme. Ale víme díky přístrojům, z čeho se skládá, kolik váží, kde ho všude najdeme… Ale to už jsme se učili!

4 Už jste si vzpomněli, z čeho se vzduch skládá? dusíkkyslík oxid uhličitý ostatní plyny Čeho je nejvíc? dusík kyslík oxid uhličitý ostatní plyny a vodní pára

5 Co je pro nás ve vzduchu nejdůležitější? Samozřejmě KYSLÍK! Ale i bez toho ostatního bychom dlouho nepřežili… Proč tolik potřebujeme zrovna kyslík? Kyslík potřebujeme k dýchání!

6 Kyslík se ale přece spotřebovává, tedy ho ubývá. Jestli nevěříte, připomínám malý pokus… Pod dohledem dospělého zapalte svíčku a zakryjte ji prázdnou sklenicí. Co se stane? Svíčka za chvíli zhasne. Víte, proč? Svíčka potřebuje k hoření kyslík, jenže při hoření se kyslík stává součástí oxidu uhličitého, tedy ho ubývá. Když pod sklenicí není dost kyslíku, svíčka zhasne. Kdo nám tedy vyrobí další kyslík?!

7 Víte, kdo nám „vyrábí“ kyslík? Jediným zdrojem kyslíku na Zemi jsou zelené rostliny. oxid uhličitý denní světlo kyslík Když tedy pokácíme strom nebo zničíme květinu, tak nám ubude „výrobce“ kyslíku…

8 Jak tedy poznáme, že je někde vzduch? Když se vzduch pohybuje, je vítr, šustí v listech, odnáší věci… Vynáší draky do oblak…

9 Vzduch je kolem nás všude: kolem Země v půdě ve vodě Vzduch má svoji hmotnost, teplotu a zaujímá i objem. Jaká je dnes teplota vzduchu? Zvažte na digitálních vahách hmotnost nafukovacího balónku s kouskem provázku. Balónek nafoukněte, zavažte připraveným provázkem a znovu zvažte. Co jste zjistili?

10 Zdroje: www.office.microsoft.com Učebnice: ŠTIKOVÁ, Věra. Prvouka 3. Brno: Nová škola, s.r.o, 2011, ISBN 978-80-7289-256-3


Stáhnout ppt "Vzduch Co je to vzduch? Vzduch je bezbarvý plyn, patří do neživé přírody. Když ho tedy nevidíme, to neexistuje? Ne, jen ho prostě nevidíme. Ale víme."

Podobné prezentace


Reklamy Google