Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy:ZŠ a MŠ Verneřice Autor výukového materiálu:Štěpánka Hrachovcová Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.1526 Název:VY_32_INOVACE_II.Z3 Vytvořeno:18.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy:ZŠ a MŠ Verneřice Autor výukového materiálu:Štěpánka Hrachovcová Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.1526 Název:VY_32_INOVACE_II.Z3 Vytvořeno:18."— Transkript prezentace:

1 Název školy:ZŠ a MŠ Verneřice Autor výukového materiálu:Štěpánka Hrachovcová Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.1526 Název:VY_32_INOVACE_II.Z3 Vytvořeno:18. 7. 2012 Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Vzdělávací obor:Zeměpis Tematický okruh:Amerika Určeno pro:7. ročník Anotace: Americké památky. Výukový materiál slouží k poznávání vybraných amerických památek. Název a popis památky je skrytý, objeví se po kliknutí. Metodický pokyn:Lze využít jako soutěž mezi jednotlivci i mezi skupinami.

2 obr.č.1 Americké památky

3 1 1 2 2 3 3 9 9 4 4 6 6 7 7 8 8 10 5 5 12 11 14 13 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Pod jednotlivými okénky se skrývají známé americké památky

4 obr.č.2 Popis obrázku Národní památník Mount Rushmore je název obrovské sochy, která se nachází poblíž amerického města Keyston v Jižní Dakotě. Socha byla vytesána přímo do žulového skalního masivu a zobrazuje hlavy čtyř významných amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Veškerá plocha památníku zabírá 5,17 km² a nachází se v nadmořské výšce 1745 m. Hlavy jsou vysoké 18 m. Stavba trvala 400 dělníkům více než 14 let.

5 Popis obrázku obr.č.3 Most Golden Gate (Zlatá brána) je jeden z nejdelších a nejznámějších visutých mostů na světě. Překonává stejnojmennou úžinu u ústí Sanfranciské zátoky do Tichého oceánu a spojuje tak San Francisco na jižním poloostrově s okresem Marin na severním. Není jen dopravní komunikací, ale i symbolem města San Francisca a turistickou atrakcí.

6 Popis obrázku obr.č.4 Niagarské vodopády ( anglicky Niagara Falls) je označení pro několik vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 52 metrů (Kanadská podkova). Druhému, nižšímu vodopádu se říká Americký vodopád.

7 Popis obrázku obr.č.5 Socha Krista Spasitele (Vykupitele) je socha na kopci Corcovado tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro. Socha vysoká 30 m a vážící 1145 tun je dílem francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalená byla 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Do roku 1994 byl Vykupitel nejvyšší sochou Ježíše na světě, poté byl překonán monumentem Krista Svornosti v bolívijské Cochamambě.

8 Popis obrázku obr.č.6 Titicaca je jezero v Centrálních Andách. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii. Je to největší jezero v Jižní Americe a největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené jezero s pravidelnou (komerční) lodní dopravou na Zemi. Propadlina jezera je tektonického původu a jezero samotné je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Ballivián. Má rozlohu 8288 km². Leží v nadmořské výšce 3821 m.

9 Popis obrázku obr.č.7 Grand Canyon je nejznámější a mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny. Grand Canyon tak ve svém profilu odkrývá starohorní a prvohorní vrstvy hornin.

10 Popis obrázku obr.č.8 Moai jsou monolitické kamenné sochy, roztroušené na Velikonočním ostrově. Vypadají jako vysoké placaté obličeje. Přestože jsou známé jako „hlavy“, často mají i krk, ramena, ruce a tělo, ale ty jsou dnes zasypané v zemi. Co to slovo skutečně znamená, zatím není jisté. Vznik a účel soch obklopuje mnoho teorií. Jisté je, že sochy bylo velmi obtížné a nákladné vyrobit a že byly dopravovány do poloh vzdálených od místa, kde se získával materiál na jejich výrobu.

11 Popis obrázku obr.č.9 Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 80 km severozápadně od Cuzca. Inkové začali město stavět okolo roku 1430.

12 Popis obrázku obr.č.10 obr.č.11 obr.č.12 Yellowstonský národní park je národní park nacházející se na území amerických států Wyoming, Montana a Idaho.Byl vyhlášen 1. března 1872. Je prvním a nejstarším národním parkem na světě a je známý především pro svou divočinu a řadu geotermálních úkazů, zejména pak gejzír Old Faithful, který patří mezi nejoblíbenější atrakce parku.

13 Popis obrázku obr.č.13 Alcatraz je skalnatý ostrov ležící uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Od roku 1850 byla na Alcatrazu umístěna obranná pevnost, jež později sloužila jako vojenská věznice. Ostrov je známý především jako sídlo přísně střežené federální věznice, která na Alcatrazu fungovala v letech 1934-1963. V současnosti je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou a velmi navštěvovanou turistickou atrakcí. Kromě samotné bývalé věznice se zde nachází též zbytky původního vojenského opevnění a nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA. Alcatraz je útočištěm kolonií mořských ptáků a jiných vzácných živočichů.

14 Popis obrázku obr.č.14 obr.č.15 Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní světa. Jedná se o největší atrakcí národního parku Mamutí jeskyně v Kentucky v USA. Známá délka všech podzemních prostorů v jeskyni je 630 km, další objevy ji ovšem každý rok o několik kilometrů prodlužují. V jeskyni je několik prohlídkových tras, nejzajímavější je plavba po podzemní říčce Echo. Vstupní části jeskyně jsou známy tisíce let, jak dokládají archeologické vykopávky.

15 Popis obrázku obr.č.16 Socha Svobody je socha stojící na Ostrově svobody u New Yorku v USA. Socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je tedy vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun. Socha Svobody připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776.

16 Popis obrázku obr.č.17 Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).

17 Popis obrázku obr.č.18 Las Vegas je největší město státu Nevada ve Spojených státech amerických. Je především známé svým nočním životem ale také i zločinností. Srdcem Las Vegas je Las Vegas Boulevard, respektive jeho část nazývaná The Strip dlouhá 7,2 km. V této části se nachází většina hotelových komplexů, které jsou zároveň i obřími kasíny. Nachází se zde 18 z 25 největších hotelů na světě.

18 Popis obrázku obr.č.19 Údolí Smrti (Death Valley), je údolí nácházející se ve Východní Kalifornii. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena nejvyšší teplota v USA; 57,1 °C. Průměrné roční srážky jsou 50 mm.

19 Popis obrázku obr.č.21 obr.č.20 obr.č.22 Galapágy (tj. Galapážské souostroví) je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od pobřeží Ekvádoru. Jsou proslulé pouze na těchto ostrovech žijícími, zvláštními druhy zvířat, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami.

20 Popis obrázku obr.č.23 obr.č.24 Národní park Sequoia (anglicky Sequoia National Park) je národní park v jižní Sierra Nevadě, východně od kalifornského města Visalia ve Spojených státech. Byl založen v roce 1890 jako druhý národní park Spojených států po Yellowstonu. Park nejvíce proslavily lesy sekvojovců obrovských včetně stromu generála Shermana, jednoho z největších stromů na Zemi. Strom generála Shermana roste v Obřím lese, kde najdeme pět z deseti největších stromů na světě, pokud jde o objem dřeva.

21 Popis obrázku obr.č.25 New York je nejlidnatější město Spojených států a jeho metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. (8 175 133, 18 897 109 – aglomerace, 2010). Město bylo založeno Nizozemci v roce 1625 a od roku 1790 je největším městem Spojených států. New York byl také prvním hlavním městem Spojených států po přijetí Ústavy. V současnosti je jedním ze světových center obchodu a finančnictví. New York má také celosvětový vliv v oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, módy a reklamy. Je i ohniskem mezinárodních vztahů a diplomacie, neboť se zde nachází sídlo Organizace spojených národů.

22 Popis obrázku obr.č.26 Bílý dům je oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta Spojených států amerických, se kterým zde žije jeho rodina. Stojí v městě Washington, D.C. Termín Bílý dům se běžně používá nejen pro samotnou stavbu, ale i pro administrativu prezidenta USA. Dům je starý více jak 200 let, prvním prezidentem, který sídlil v Bílém domě byl John Adams, který byl druhým prezidentem USA. Výstavba Bílého domu začala 13. 10. v roce 1792 a od této doby proběhlo mnoho renovací. Je zde muzeum americké historie se sbírkou prezidentských portrétů. Dnes Bílý dům obsahuje i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio, solárium, vnitřní bazén a úkryt proti jaderným bombám. Nyní v něm bydlí 44. prezident USA Barack Obama.

23 Popis obrázku obr.č.27 obr.č.28 obr.č.29 Hora St. Helens (anglicky Mount St. Helens) je stratovulkán nacházející se v severní části Kaskádového pohoří ve státě Washington, USA. Je tvořena směsí lávy a sopečného prachu. Byla pojmenována po britském diplomatovi, lordu St Helensovi. Sopka je jedním ze 160 aktivních vulkánů z tzv. skupiny Pacifického kruhu ohně. Mount St. Helens den před erupcí v roce 1980. Mount St. Helens čtyři měsíce po erupci, foceno zhruba ze stejného místa jako fotografie výše.

24 Popis obrázku obr.č.31 obr.č.30 Everglades je národní park v jižní části Floridy (USA), známý především svými rozsáhlými mokřinami a specifickou faunou i flórou. Nejznámější jsou Everglades především díky aligátorům, krokodýlům, kriticky ohrožené floridské pumě, ale i vodnímu ptactvu, které je v tomto parku značně rozšířené.

25 Popis obrázku obr.č.32 Ďáblova věž (Devils Tower) v severovýchodním Wyomingu je skalní útvar se sloupcovou odlučností.

26 Popis obrázku obr.č.33 Washingtonův monument většinou označuje velký bílý obelisk na západním konci National Mall ve Washingtonu, D.C. Jde o jeden z prezidentských památníků ve Spojených státech postavený na počest George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států a vůdce revoluční kontinentální armády, která získala nezávislost na britské nadvládě.

27 Popis obrázku obr.č.34 Kapitol Spojených států amerických (anglicky The United States Capitol) je budova ve Washingtonu D.C., která je místem schůzí zákonodárného sboru Spojených států amerických, sestávajícího ze Sněmovny reprezentantů, v počtu 435 zástupců, jejichž počet z konkrétního státu Unie závisí na velikosti populace tam žijící (poměrné zastoupení) a Senátu, z každého státu dva a celkově 100 zástupců.Tato budova byla mnohokrát přestavována a restaurována.

28 Popis obrázku obr.č.35 obr.č.36 Lincolnův památník je prezidentský památník Spojených států, postavený k úctě prezidenta Abrahama Lincolna. Leží na ose National Mall ve Washingtonu, D.C. v USA. Budova je kopie řecké stavby Parthenón ale až na to že místo obrovské sochy athény je tam obrovská socha Lincolna.

29  obr č.1 - Galerie Microsoft Office, licence Microsoft Office je v licenci školy.  obr.č.2 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Mount_Rushmore_National_Memorial.jpg  obr.č.3 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Golden_gate2.jpg  obr.č.4 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/American_Falls_Canadian_view.JPG  obr.č.5 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brasil.RioDeJaneiro.Corcovado.jpg?uselang=cs  obr.č.6 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Titicaca-isola.jpg  obr.č.7 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1_Grandcanyon2_panoram_2010.jpg  obr.č.8 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:AhuAkivi.jpg  obr.č.9 - [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2.jpg  obr.č.10- [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bull_Bison_in_Mud_Volcano_Area.JPG  obr.č.11- [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Ynp-old-faithful.jpg  obr.č.12- [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Tower_Fall_in_Yellowstone.JPG  obr.č.13 [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alcatraz11.JPEG  obr.č.14 [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mammoth_Cave_tour.jpg  obr.č.15 [cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mammoth_Cave_vertical_dome.jpg  obr.č.16[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Liberty-statue-from-front2.jpg?uselang=cs  obr.č.17[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Foz_de_Igua%C3%A7u_27_Panorama_Nov_2005.jpg?uselang=cs ZDROJE POUŽITÝCH INFORMACÍ A OBRÁZKŮ

30  obr.č.18[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1_Las_vegas_strip.jpg?uselang=cs  obr.č.19[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:ZabriskiePoint.jpg  obr.č.20[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Galapagos-satellite-2002.jpg?uselang=cs  obr.č.21[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iguanamarina.jpg?uselang=cs  obr.č.22[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Harriet.jpg?uselang=cs  obr.č.23[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:General_sherman_sequoia.jpg  obr.č.24[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/General_Sherman_Tree_3.JPG  obr.č.25[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pano_Manhattan2007_amk.jpg  obr.č.26[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/SouthPorticoChristmas.jpg  obr.č.27[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sthelens1.jpg  obr.č.28[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:MSH80_st_helens_from_johnston_ridge_09-10-80.jpg  obr.č.29[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mount_St_Helens4.jpg?uselang=cs  obr.č.30[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Everglades_swamp.JPG  obr.č.31[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Everglades_Alligator1.jpg  obr.č.32[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Devils_Tower_CROP.jpg  obr.č.33[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WashingtonDC_Obelisk.jpg?uselang=cs ZDROJE POUŽITÝCH INFORMACÍ A OBRÁZKŮ

31  obr.č.34[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capitol-RP.jpg  obr.č.35[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LincolnMemorial.jpg?uselang=cs  obr.č.36[cit. 2012-07-18] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lincoln_Memorial_(Lincoln_contrasty).jpg?uselang=cs  http://cs.wikipedia.org/wiki/Mount_Rushmore  http://cs.wikipedia.org/wiki/Niagarsk%C3%A9_vodop%C3%A1dy  http://cs.wikipedia.org/wiki/Socha_svobody  http://cs.wikipedia.org/wiki/Titicaca  http://cs.wikipedia.org/wiki/Grand_Canyon  http://cs.wikipedia.org/wiki/Moai  http://cs.wikipedia.org/wiki/Machu_Picchu  http://cs.wikipedia.org/wiki/Yellowstonsk%C3%BD_n%C3%A1rodn%C3%AD_park  http://cs.wikipedia.org/wiki/Mamut%C3%AD_jeskyn%C4%9B_(USA)  http://cs.wikipedia.org/wiki/Socha_Krista_Spasitele_(Rio_de_Janeiro)  http://cs.wikipedia.org/wiki/Igua%C3%A7u_(vodop%C3%A1dy)  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_smrti  http://cs.wikipedia.org/wiki/Galap%C3%A1gy  http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_Sequoia  http://cs.wikipedia.org/wiki/New_York  http://cs.wikipedia.org/wiki/Mount_St._Helens  http://cs.wikipedia.org/wiki/Everglades  http://cs.wikipedia.org/wiki/Washington%C5%AFv_monument  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kapitol_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch  http://cs.wikipedia.org/wiki/Lincoln%C5%AFv_pam%C3%A1tn%C3%ADk


Stáhnout ppt "Název školy:ZŠ a MŠ Verneřice Autor výukového materiálu:Štěpánka Hrachovcová Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.1526 Název:VY_32_INOVACE_II.Z3 Vytvořeno:18."

Podobné prezentace


Reklamy Google