Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ MĚSTEC KRÁLOVÉ, T. G. MASARYKA 4 Daňová evidence.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ MĚSTEC KRÁLOVÉ, T. G. MASARYKA 4 Daňová evidence."— Transkript prezentace:

1 STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ MĚSTEC KRÁLOVÉ, T. G. MASARYKA 4 Daňová evidence

2 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Č.projektu : CZ.1.07/1.5.00/ Škola: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Městec Králové, T.G. Masaryka 4 Kód DUMu: VY_32_INOVACE_ DAE_115 Název DUMu: Sociální zabezpečení Autor: Bc. Kubálková Ludmila Tematický okruh: Ekonomické vzdělávání Ročník: 3. CUKRÁŘ Datum tvorby: srpen 2013 – leden 2014 Anotace: Materiál slouží k výkladu jmenované látky Metodický pokyn: Prezentace je určena jako výklad do hodiny i jako materiál k samostudiu s možností využití počítačové techniky

3 Sociální zabezpečení Klíčová slova: členění sociálního pojištění, datové schránky, fikce doručení

4 Sociální pojištění - členění - je to pojištění na důchodové zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nemocenské pojištění U místně příslušné OSSZ – možno i pomocí datové schránky.

5 Kdo platí: všichni zaměstnanci – všechny 3 složky – částečně platí sami, částečně za ně hradí zaměstnavatel OSVČ – také platí povinně – účast na nemocenském pojištění je dobrovolná Minimální výše pro OSVČ 1894 Kč měsíčně. Komu? - OSSZ

6 Kolik odvedeme? Zaměstnanci - 6,5% z hrubé mzdy – pozor na druhý pilíř, účastníci II. pilíře důchodové reformy 8,5% OSVČ - 29,2 % z ročního vyměřovacího základu (dobrovolně nemocensky pojištění o 1,4% víc), 31,2 II. pilíř důchodové reformy Viz :

7

8 Složení sociálního pojištění - zaměstnanci: OSVČ – 29,20 %, nebo 31,20 % v případě účasti na II. pilíři důchodové reformy 28 % na důchodové pojištění. Pokud se účastníte II. pilíře, je to 26,20 %. 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Pokud se účastníte II. pilíře, je to 5 %, které si posíláte do penzijní společnosti. Zaměstnanci – 6,5 % 6,5 % pouze na důchodové pojištění. Pokud se účastníte II. pilíře důchodové reformy, je to 8,5 %. zaměstnanec pojistné na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti neplatí Zaměstnavatelé – 25 % (26 % u speciálního režimu zaměstnavatelů do 25 zaměstnanců) 21,5 % na důchodové pojištění 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti 2,3 % na nemocenské pojištění (dobrovolně lze zvolit i 3,3 % u zaměstnavatelů o velikosti do 25 zaměstnanců – podmínky viz dále)

9 Jak je rozloženo? Zaměstnanci – 6,5 % na důchodové pojištění Zaměstnavatelé – 25 % (26 % u speciálního režimu zaměstnavatelů do 25 do zaměstnanců) Z toho: 21,5 % na důchodové pojištění 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti 2,3 % na nemocenské pojištění

10 OSVČ – rozložení: 28 % na důchodové pojištění 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti Pozor – jiná procenta při účasti v II. pilíři

11 Víš, co jsou to datové schránky?

12 Odpověď: Je to prostředek elektronické komunikace - orgány veřejné moci x právnickými i fyzickými osobami. Účastníkům - korespondence přednostně do ní, adresáti mají povinnost si je z datové schránky vyzvednout. POZOR – fikce doručení. OSVČ – od roku 2014 – povinně.

13 Zdroje Business [online] [cit ]. Dostupné z: ŠTOHL, Pavel. Daňová evidence 2011 praktický průvodce. Znojmo: Štohl Pavel – vzdělávací středisko, 2011, ISBN ŠTOHL, Pavel. Učebnice účetnictví díl. Znojmo: Štohl Pavel - vzdělávací středisko, 2012, ISBN JAKEŠ, Petr a kol. Finanční gramotnost pro druhý stupeň základní školy. Praha: Fortuna, 2011, ISBN Klipart - Čerpáno:


Stáhnout ppt "STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ MĚSTEC KRÁLOVÉ, T. G. MASARYKA 4 Daňová evidence."

Podobné prezentace


Reklamy Google