Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSNOVA A PRACOVNÍ TEXTY PRO STUDENTY STŘEDNÍCH PEDAGOGICKÝCH ŠKOL ŘÍKADLA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSNOVA A PRACOVNÍ TEXTY PRO STUDENTY STŘEDNÍCH PEDAGOGICKÝCH ŠKOL ŘÍKADLA."— Transkript prezentace:

1 OSNOVA A PRACOVNÍ TEXTY PRO STUDENTY STŘEDNÍCH PEDAGOGICKÝCH ŠKOL ŘÍKADLA

2 ŘÍKADLO žánr LIDOVÉ SLOVESNOSTI snadno zapamatovatelná výrazný RYTMUS jednoduchý, úsporný verš – často slova bez logického smyslu, hojně citoslovce ŘÍKADLO JE ZÁKLADEM POEZIE PRO DĚTI

3 Dítě se na říkadlech učí mluvit. Dítě se učí nápodobou. Dítě se nejlépe učí něčemu novému, když si hraje a je šťastné.

4 TYPY ŘÍKADEL: 1. ELEMENTÁRNÍ ŘÍKADLA 2. DOPROVODNÁ ŘÍKADLA K POHYBOVÝM HRÁM 3. ŠKÁDLIVKY 4. ROZPOČÍTADLA 5. HÁDANKY

5 1. ELEMENTÁRNÍ ŘÍKADLA Provázejí hru dospělého s malým dítětem. Bývají spojena s pohybem. Dítě (batole) je v náruči dospělého. Rozvíjejí u dítěte soustřeďování na řeč dospělého. Př. : Vařila myšička kašičku… Paci, paci, pacičky… Tak jedou páni… Co rozvíjejí elementární říkadla u dítěte?

6 PŘÍKLADY ELEMENTÁRNÍCH ŘÍKADEL Paci, paci, pacičky, máme nožky, ručičky. Nohy, aby běhaly, ruce, aby dělaly. Paci, paci, pacičky, máme očka maličký. Oči, aby koukaly a uši poslouchaly. Paci, paci, pacičky, máme nosík maličký. Pusinku na papání a nosík na cinkání: Cililink, cililink.

7 … Houpy – poupity, houpáme se já i ty. Houpy – houpata, pohoupá mě můj táta. Houpy – houpinku, pohoupáme maminku. Houpy, houpy, bum, pohoupáme dům.

8 2. DOPROVODNÁ ŘÍKADLA K POHYBOVÝM HRÁM Rytmicky výrazné říkadlo umocňuje pohybovou hru, udává tempo, dokresluje atmosféru, ujasňuje pravidla. Př.: Chodí Pešek okolo… Zlatá brána… S malými dětmi lze hrát pohybové hry „PRSTOVÉ“.

9 „PRSTOVÉ“POHYBOVÉ HRY S ŘÍKADLY Ruka lehce sevřená v pěst; postupně se natahují jednotlivé prsty- palec, ukazováček, prostředníček, prsteníček – malíček. První vaří, druhý smaží, třetí peče a podává, čtvrtý jídlo ochutnává. Pátý volá:“Dej mi kousek, jsem mrňousek – matla-matla-matlafousek!“

10 … Konec palce je spojený s konečky malíku a prsteníku; ukazovák a prsteníček jsou natažené a „kráčejí“ po desce stolu. Jedna ruka je „Běta“, druhá ruka „Jan“. Jedna, dvě, Běta jde, jedna, dvě, Běta jde. Spěchá tam také Jan, spěchá tam také Jan. a jdou hned někam na výlet.

11 ŘÍKADLA S KRESLENÍM Říkadla provázejí pohyb ruky. Ruce se v rytmu říkadel uvolněně pohybují. Hop a hop přes příkop, hopy, hopy přes příkopy. Houpy, houpy houpáme, ve vodě se koupáme.

12 … Točí se to,točí jak na kolotoči. Toč se, Ančo, toč, máme kolotoč. Letí, letí letadlo, pozor, aby nespadlo. Letí, letí jako drak, doletí až do oblak.

13 3. ŠKÁDLIVKY Škádlivky jsou říkadla, kterými se děti škádlí, zlobí, posmívají. Děti je vymýšlejí samy odnepaměti… Př.: Jirka – sirka – bublinka, má tatínka Hurvínka… Jak zareagujete ve chvíli, kdy se děti začnou někomu posmívat a vymýšlet škádlivky?

14 4. ROZPOČÍTADLA Rozpočítadla jsou vynikající pomůckou pedagoga v MŠ. Ve chvíli, kdy si máte vybrat jedno z dětí a nemůžete se rozhodnout, protože chcete být spravedliví…, „zachrání“ vás rozpočítadlo. Zábavnou formou a navíc společně s dětmi jedno vyberete. Pedagog v MŠ by měl mít v paměti zásobu rozpočítadel. Kolik jich právě nyní dokážete zpaměti říci?

15 ROZPOČÍTADLA Jeden,dva, tři – my jsme bratři, jeden chytil myšku v poli, druhý zavřel do stodoly a ten třetí domů letí; chytil myšku do oříšku: Šupy, šupy, ven! (J. Kožíšek)

16 5. HÁDANKY Hádanky jsou velmi oblíbeným a užitečným typem říkadla. Hádanky rozvíjejí logické myšlení, důvtip, jazykový cit, smysl pro humor. Př.: Běhá to okolo chalupy, děla to cupity, dupity. Jede malý domeček a má mnoho koleček. Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze. Jaký je jazyk a forma hádanek?

17 HÁDANKY Sedm malých postýlek, sedm malých židlí- kdopak asi v chaloupce s trpaslíky bydlí? (J. Žáček) Letí, hudrá, pískáKdo dbá,nemá, a dveřmi si tříská.Kdo nedbá, má.(lid.)

18 NONSENS NONSENS = NESMYSL Děti si rády hrají se slovy, vymýšlejí si svá vlastní slova, ocení vtipné slovní hříčky, verše jim nemusejí dávat smysl. Př.: V. NezvalByl jeden klíč, v tom klíči míč, v tom klíči dírka, v té dírce sirka, v té sirce plamen skočil do kamen.

19 VLASTNÍ RÝMOVÁNÍ Děti dokáží tvořit rýmy. Nabídněte jim dvojice rýmujících se slov, děti pak pokračují: jabka – babka- … tužku – hrušku - … talíř – malíř - … liška – šiška - … Kolik rýmů vymyslíte vy?

20 KNIHY S ŘÍKADLY Fr. Bartoš - Kytice z lidového básnictva K. J. Erben - Říkej si a hraj Fr. Hrubín - Říkejte si se mnou Hrajeme si celý den Nesu, nesu kvítí M. Lukešová - Aby oslíci měli kde spát J. Lada - Moje abeceda - Veselé obrázky J. Lady

21 … P. Šrut - Hlemýžď Čilišnek J. Vodňanský – Hádala se paraplata J. Žáček - Kdo si se mnou bude hrát

22 Použitá literatura a zdroje Říkáme si s dětmi Fr. Synek, ArchArt 1994 Vlastní archív autorky Pohádkový kolotoč J. Žáček, Albatros 2003 Co je to? Milada Motlová, Kalich 1994


Stáhnout ppt "OSNOVA A PRACOVNÍ TEXTY PRO STUDENTY STŘEDNÍCH PEDAGOGICKÝCH ŠKOL ŘÍKADLA."

Podobné prezentace


Reklamy Google