Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0691 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DE05 Název školy Církevní střední odborná škola Bojkovice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0691 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DE05 Název školy Církevní střední odborná škola Bojkovice."— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DE05 Název školy Církevní střední odborná škola Bojkovice Husova 537, Bojkovice Autor Mgr. Zuzana Jančová Vzdělávací oblast Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor Dějepis Tematický okruh Úvod do studia historie Téma Pomocné vědy historické Ročník I. M Datum tvorby Anotace Materiál motivuje studenty k zájmu o problematiku pomocných věd historických. Vysvětluje jednotlivé disciplíny např. diplomatika, numismatika, kodikologie atd. Metodický pokyn Prezentace je určena jako výkladový materiál s opakováním. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 POMOCNÉ VĚDY HISTORICKÉ - Vědecké disciplíny, které pomáhají historikovi v jeho vědecko-kritické práci

3 1. paleografie - zkoumá lidská písma - Je to umění číst stará písma. - Nejstarší písmo je klínové 4. tis. BC - Sumerové. Obr. č. 1: Ukázka starší římské kurzívy na papyru - smlouva o prodeji otroka z roku 166 n. l.

4 2. diplomatika - Zabývá se psacími látkami, formami předávání zpráv a vývojem diplomatických kanceláří. - Pojmy: akta, bula, dekret, diplom, falzum, kancléř a katastr. Úkol: S pomocí elektronických zdrojů zjisti význam výše daných pojmů.

5 3. chronologie - Zkoumá způsoby měření času v minulosti. - Převádí dobové jednotky na dnešní. Obr. č. 2: Kapesní hodinky dvouplášťové s řetízkem, kolem 1900

6 4. kodikologie - Nauka, která studuje rukopisy neúřední povahy. 5. Epigrafika - Nauka o nápisech.

7 6. genealogie - nauka o rodových a příbuzenských vztazích. Obr. č. 3: Vývod Zikmunda Kryštofa von Waldburg-Zeil-Trauchburg

8 7. heraldika - nauka o erbech, jejich vývoji a použití. - 4 základní barvy (černá, červená, modrá a zelená). Obr. č. 4: Erby z 15. století

9 Velký státní znak Velký státní znak Obr. č. 5

10 Malý státní znak Malý státní znak Obr. č. 6

11 Znak Uherského Brodu Znak Uherského Brodu Obr. č. 7

12 Znak Bojkovic Znak Bojkovic Obr. č. 8

13 ÚKOL: Nakreslit znak Tvé rodné vesnice (města) - barevně - na formát A4 – tvrdý nelinkovaný papír - odevzdat - odevzdat

14 8. sfragistika - nauka o pečetích. - Sloužily k uzavírání a potvrzování dopisů. 9. Historická metrologie – nauka o délkových, hmotných a od nich odvozených mírách v minulosti.

15 10. numizmatika - nauka o mincích a platidlech. - Druhy platidel: a) předmincovní b) mince c) kreditní platidla Obr. č. 9: Denár Vratislava II., první strana mince

16 Obrázky Obr. č. 1: [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Ukázka starší římské kurzívy na papyru - smlouva o prodeji otroka z roku 166 n. l.. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 2: [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Kapesní hodinky dvouplášťové s řetízkem, kolem [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 3: [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Vývod Zikmunda Kryštofa von Waldburg-Zeil-Trauchburg. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 4: Obr. č. 4: Erby z 15. století. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 5: Obr. č. 5: Velký státní znak. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 6: Obr. č. 6: Malý státní znak. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 7: Obr. č. 7: Znak Uherského Brodu. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 8: Obr. č. 8: Znak Bojkovic. [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Obr. č. 9: [cit ]. Dostupné z WWW: Denár Vratislava II., první strana mince. [cit ]. Dostupné z WWW:

17 LITERATURA HLAVÁČEK, Ivan, KAŠPAR, Jaroslav, NOVÝ, Rostislav: Vademecum pomocných věd historických. Jinočany: H&H, HLAVÁČEK, Ivan, KAŠPAR, Jaroslav, NOVÝ, Rostislav: Vademecum pomocných věd historických. Jinočany: H&H, BLOCH, Marc: Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo. Praha: Svoboda, BLOCH, Marc: Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo. Praha: Svoboda, KANTOREK, Pavel, SOCHROVÁ, Marie: Dějepis I. v kostce pro střední školy. Praha: Fragment, KANTOREK, Pavel, SOCHROVÁ, Marie: Dějepis I. v kostce pro střední školy. Praha: Fragment, 2008.


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0691 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DE05 Název školy Církevní střední odborná škola Bojkovice."

Podobné prezentace


Reklamy Google