Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Životopis 1 Hradec Králové 19. 2. 2013 CZECH SALES ACADEMY Hradec Králové – VOŠ a SOŠ s.r.o. Hradecká 1151, 500 03 Hradec Králové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Životopis 1 Hradec Králové 19. 2. 2013 CZECH SALES ACADEMY Hradec Králové – VOŠ a SOŠ s.r.o. Hradecká 1151, 500 03 Hradec Králové."— Transkript prezentace:

1 Životopis 1 Hradec Králové CZECH SALES ACADEMY Hradec Králové – VOŠ a SOŠ s.r.o. Hradecká 1151, Hradec Králové

2 Tento učební materiál vznikl za podpory OPVK Název školy CZECH SALES ACADEMY Hradec Králové – VOŠ a SOŠ s.r.o. Číslo projektu CZ 1.07/1.5.00/ Název projektu Moderní škola Číslo DUM CSA_OPVK15_067 Předmět Český jazyk a literatura Tematický celek Administrativní funkční styl Název materiálu Životopis Autor Mgr. Hana Voralová Datum ověření, třída , 2A Časová dotace 20 min. Pomůcky PC, flash disk, projektor Vzdělávací cíl Seznámení žáků se strukturou různých forem životopisu. Příprava na tvorbu vlastního životopisu.

3 Životopis (biografie, curriculum vitae) v administrativním funkčním stylu je životopis vnímán jako přehledný soupis informací o určité osobě, které se požadují pro pracovněprávní účely Existují dva typy životopisu: a)tradiční – má formu stylizačně uceleného textu b)strukturovaný – má formu heslového výčtu organizovaného podle předepsané grafické úpravy; častější užití

4 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu Řazení informací: časové – informace jsou kladeny chronologicky za sebou bez ohledu na obsah věcné – kolonky se organizuje podle obsahu předkládané informace (př. vzdělání, praxe, další vzdělání, osobnostní charakteristika) kombinované – propojení obou předcházejících způsobů, fakta se nejprve řadí věcně, poté v rámci jednotlivých kolonek časově – tento typ je nejčastěji používaný!

5 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu Časové údaje v rámci jednotlivých kolonek řadíme u strukturovaného životopisu vždy od nejčerstvější události! Obsahové členění: identifikační údaje (jméno, příjmení, akademické a vědecké tituly, telefon, , fax, datum a místo narození – adresa trvalého bydliště; zdravotní ani rodinný stav uvádět nemusíme)

6 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu údaje o dosaženém vzdělání (rekvalifikační kurzy a další kurzy řadíme sem, nebo do zvláštní kolonky – další vzdělání) údaje o dosavadních pracovních zkušenostech zvláštní znalosti a dovednosti (př. řidičský průkaz, znalost cizích jazyků, práce na PC aj.)

7 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu osobnostní charakteristika (př. zodpovědnost, pečlivost, trpělivost, flexibilita, dobré komunikační a organizační schopnosti apod.) upozornění na přílohy (př. doklad o vzdělání, rekvalifikaci, doporučení a hodnocení bývalého zaměstnavatele, motivační dopis aj.)

8 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu Grafika: odstavce se píší bez odsazení mezerníku, tj. hned od levého okraje jednotlivé kolonky se oddělují mezerou v řádkování hojně se uplatňuje vertikální členění textu (různé druhy písma, podtrhávání apod.) ALE Pozor na přemíru prvků, úprava životopisu pak může působit přesně opačně!

9 Kompozice a jazyk strukturovaného životopisu Jazyk: tento útvar patří mezi heslové – užíváme v něm proto nejčastěji větné ekvivalenty a nevětné výčty věta nebo souvětí nejsou vyloučeny, ale celkově však převládá tendence ke zhuštěnému nevětnému vyjadřování časté jsou zkratky a značky (v případě použití vlastních je třeba dávat pozor na srozumitelnost)

10

11 Zdroje a literatura: Kostečka, Jiří. Český jazyk pro 4. ročník gymnázií. Praha : SPN, ISBN Krejčová, L.; Pospíšilová, Z. Já na to mám. Praha : DYS-centrum, 2011.


Stáhnout ppt "Životopis 1 Hradec Králové 19. 2. 2013 CZECH SALES ACADEMY Hradec Králové – VOŠ a SOŠ s.r.o. Hradecká 1151, 500 03 Hradec Králové."

Podobné prezentace


Reklamy Google