Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: RNDr.Ivana Řehková NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.7.2.R19_Základy investování TEMA: Matematika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: RNDr.Ivana Řehková NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.7.2.R19_Základy investování TEMA: Matematika."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: RNDr.Ivana Řehková NÁZEV:VY_32_INOVACE_ R19_Základy investování TEMA: Matematika 9.ročník ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/

2 Anotace. Prezentace je určena k doplnění tématu z finanční matematiky. Seznamuje žáky se základními pojmy, legislativou a pravidly fungování podílových fondů. Jsou uvedeny jednoduché příklady z praxe s řešením. Na závěr je test základních pojmů s řešením.

3 ZÁKLADY INVESTOVÁNÍ. Investovat můžeme i menší objem peněz prostřednictvím tzv. podílových fondů.

4 Legislativní úprava v Česku V České republice se investování a fungování podílových fondů řídí zákonem č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování a zákonem č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Na dodržování legislativy a konkrétních statutů dohlíží Česká národní banka. Jakýkoliv podílový fond určený k distribuci na území ČR musí mít povolení a registraci ČNB. Licenci ČNB musí mít i další subjekty, které s podílovými fondy přijdou do styku – tj. investiční poradci, zprostředkovatelé a investiční společnosti, popř. obchodníci s cennými papíryČeská národní banka

5 Podílové fondy. Peněžní Dluhopisové Smíšené Akciové

6 PRINCIP FUNGOVÁNÍ PODÍLOVÝCH FONDŮ: Podílník vloží peníze do fondu. Obdrží tzv.podílové listy. Hodnota podílových listů se mění. Není pevný úrok. Zisk je dán hodnotou podíl.listů. Po 6 měsících nepodléhá zdanění.

7 Vývoj hodnoty podílových listů. Fond peněžního trhu

8 Vývoj hodnoty podílových listů: Dluhopisový fond

9 Vývoj hodnoty podílových listů: Akciový fond

10 PŘÍKLAD: Máme ,-Kč. Rozhodneme se pro investici do fondu. Jeho vstupní poplatek jsou 2%.Kolik podílových listů nakoupíme, jestliže aktuální hodnota podílového listu je 1,1921?

11 Řešení: odpočítáme vstupní poplatek 2% ,02=200 Vypočítáme počet podíl.listů 9800:1,1921=8220 Investicí jsme získali 8220 podílových listů.

12 PO 1 ROCE SE ROZHODNEME PODÍL.LISTY ODKOUPIT. JEJICH AKTUÁLNÍ HODNOTA JE 1,3542. KOLIK PENĚZ ZÍSKÁME? Řešení: Počet podíl. listů násobíme hodnotou 1 listu ,3542 = Naše investice nám vydělala 1132,-Kč za rok.

13 Příklady konkrétních podílových fondů. Příklad:

14 Dodržujte zásady investování Čas: za jak dlouho budete peníze potřebovat Riziko: investice může být i ztrátová Výnos:jak velký výnos očekáváte Riziko je možné snížit rozložením investice do několika různých fondů riziko výnos čas

15 Závěr: Vyplatí se investovat? Co je předpokladem úspěšné investice. Má investování nějaké výhody a nevýhody?

16 Testík. Odhadněte význam slov: INVESTOR = ten, kdo investuje finanční prostředky VOLATILITA = kolísavost DIVERZIFIKACE RIZIK =rozložení ( rizik ) OBLIGACE = dluhopis DIVIDENDA=peněžité plnění akciových spol. akcionářům RATING = nezávislé hodnocení (Za nejvýznamnější ratingové agentury můžeme v současné době považovat Moody's, Standard & Poor's

17 Citace: Fond farmacie a biotechnologie CP invest. CP Invest [online] [cit ]. Dostupné z: farmacie-a-biotechnologie-cp-invest.html Fond korporátních dluhopisů CP Invest. CP Invest [online] [cit ]. Dostupné z: korporatnich-dluhopisu-cp-invest.html Pioneer- Sporokonto. Pioneer [online] [cit ]. Dostupné z: Podílové fondy-legislativní úprava v Česku. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Strančice, okres Praha - východ AUTOR: RNDr.Ivana Řehková NÁZEV:VY_32_INOVACE_3.2.7.2.R19_Základy investování TEMA: Matematika."

Podobné prezentace


Reklamy Google