Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Dobrá Jana Název DUM: VY_32_Inovace_1.2.16 Bajka Název sady: Český jazyk 4. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3577.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Dobrá Jana Název DUM: VY_32_Inovace_1.2.16 Bajka Název sady: Český jazyk 4. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3577."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Dobrá Jana Název DUM: VY_32_Inovace_ Bajka Název sady: Český jazyk 4. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Materiál je určen žákům 4. tříd k opakování vědomostí o bajce. Po výkladu žáci plní zadané úkoly. Materiál se dá využít při práci s interaktivní tabulí, multimice, v počítačové učebně nebo jako pracovní list.

2 Bajka Poučný krátký text

3 Bajka  Bajka je mravoučné vyprávění.  Zvířata nebo věci v něm jednají jako lidé (=alegorie).  Na jejich chování autor ukazuje některé špatné lidské vlastnosti.  Cílem bajky je kritizovat tyto špatné vlastnosti a vychovávat lidi.  Nejčastěji se tak děje humornou formou.  Za zakladatele bajky je považován Ezop (Ezopovy bajky, existence ale není prokázána). Dalším bajkařem byl domnělý indický mudrc Bidpaj (Pančatántra = Pět knih) Tyto bajky převyprávěl pro děti Ivan Olbracht (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách).  Bajkou se zabývá také například i český spisovatel a básník Jiří Žáček ( Bajky, Bajky a nebajky).

4 Ezopovy bajky Pančatántra = Pět knih

5 Bajky a nebajky Bajky

6 Kdo jsou hlavní postavy bajek? Řekni vlastními slovy obsah bajek a jejich poučení.

7 Jaké naučení z bajky plyne?

8 Co asi poradil a proč jezevec stračímu muži?

9 Co se krávě přihodilo? Pokus se domyslet druhou sloku (6 veršů).

10 Použitézdroje Použité zdroje  JANÁČKOVÁ, Zita. Čítanka pro 4. ročník základní školy. Brno: Nová škola, 2010, ISBN  AUTOR NEUVEDEN. en.wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  AUTOR NEUVEDEN. en.wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  KUTHAN, Rudolf (překlad). Ezopovy bajky. Praha: Mladá fronta, 1975  OLBRACHT, Ivan. O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách. Praha: Albatros, 1982  ŽÁČEK, Jiří. Bajky a nebajky. Vimperk, Rudná u Prahy: PAPYRUS + JEVA, 1994, ISBN , ISBN  ŽÁČEK, Jiří. Bajky. Praha: Šulc a spol., 2001, ISBN  Kolekce obrázků z galerie klipart


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Dobrá Jana Název DUM: VY_32_Inovace_1.2.16 Bajka Název sady: Český jazyk 4. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3577."

Podobné prezentace


Reklamy Google