Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor DUMMgr. Renata Kohoutková Název DUMRakousko Kód DUMVY_32_INOVACE_6.2.1 Datum vytvoření PředmětZeměpis Tematická oblastStřední a jihovýchodní Evropa Výstup ŠVPŽák popíše zvláštnosti přírody a hospodářství Rakouska. Anotace DUMMateriál obsahuje zeměpisnou charakteristiku Rakouska. Metodický popisMateriál slouží k názornému Lze jej využít jako studijní materiál. HodnoceníMateriál byl názornou pomůckou na dokreslení představy o přírodních krajinách. Autor prohlašuje, že řádně uvedl všechny použité zdroje. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 R A K O U S K O Hlavní město: Vídeň Němčina Euro Republika Linz, Salzburg, Innsbruck Austria.svg

3 Povrch Alpy 2/3 povrchu vyplňují Alpy (např. Vysoké a Nízké Taury, masív Dachstein), Nejvyšší hora – Grossglockner (3797 m), Vídeňská pánev SV část země – úrodná Vídeňská pánev. Vodstvo Dunaj Dunaj (2. největší řeka Evropy) – využíván lodní dopravou, jeho velké přítoky a zdrojnice Inn, Salzach, Enns, Mura, Dráva vodní elektrárny. Na prudkých horských řekách – vodní elektrárny.

4 Zemědělství a lesnictví Orná půda – na východě v nížinách – cukrová řepa, kukuřice, pšenice, ječmen a zelenina. Vinice – Dolní Rakousy, Burgenland. Podhorské oblasti (25% území pokryto loukami) – chov skotu na pastvinách na maso a mléko. lesů Podílem lesů na rozloze země zaujímá Rakousko 4. místo v Evropě za Finskem, Švédskem a Slovenskem.

5 Nerostné suroviny, průmysl Ropa a zemní plyn Ropa a zemní plyn – Vídeňská pánev, většinu ale musí dovážet. magnezitu Světový producent magnezitu. dřeva 40% Rakouska je pokryto lesy  těžba dřeva  dřevozpracující (hudební nástroje) a papírenský prům. Levná elektrická energie  hutnický prům. – výroba hliníku, železa a oceli  strojírenský prům. Chemický prům. – hnojiva, plasty, umělá vlákna, Potravinářský prům. Hospodářsky velmi vyspělá země.

6 Doprava I když má výhodnou polohu v centru Evropy, horský terén brání efektivnímu vedení dálkových tras. Silnice a železnice – směr Z  V Pro spojení s Německem a jižní Evropy bylo v Alpách vybudováno velké množství tunelů, mostů a dalších staveb. – Brennerský průsmyk – Některé silnice jsou sezonně provozované. Elektrifikované železnice Kombinovaná přeprava (přeprava kamionů po železnici) Mezinárodní letiště - Vídeň Dunaj – 358 km spojení s Německem a Černým mořem. – Přístavy ve Vídni a Linci.

7 Státní zřízení Federativní republika – 9 spolkových zemí (Tyrolsko, Horní a Dolní Rakousy, Korutany, Voralbersko, Vídeň, Burgenland…) Dříve základ Rakousko-Uherské monarchie, 1918 vzniklo Rakousko (podobně jako ČSR). Neutrální stát, není člen NATO. Člen EU.

8 Osobnosti Hudební skladatelé: – Joseph Hayden ( ), W. A. Mozart ( ), Franz Schubert ( ), Johann Strauss starší ( ) a Johann Strauss mladší ( ), – Arnold Schoenberg ( ) zakladatel moderní vídeňské skladatelské školy a směru zvaného dodekafónie, Vídeňský filharmonický sbor a Vídeňská státní opera s řediteli, jako byl Gustav Mahler ( ) a Herbert von Karajan ( ) získala mimořádnou mezinárodní reputaci. Malíři: Gustav Klimt ( ), Egon Schiele ( ), Oscar Kokoschka ( ) Psychiatr Sikmund Freud ( )

9 Cestovní ruch Turisté přijíždějí do Alp (střediska zimního lyžování – Innsbruck, Kitzbühl, Zell am See, Kaprun), ale i za kulturou a historickými památkami. SALZBURG SALZBURG Město, kde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart ( ) Pevnost Hohensalzburg, Mirrabellgarten patří k nejhezčím parkům, Hudební festivaly, bonbony Mozartovy koule, kulinářské speciality – nočky z cukrového sněhu, meruňkové knedlíky, zelné závitky s klobásou a knedlíky.

10 Salzburg Foto z archivu autora

11 Zámek Mirabell Foto z archivu autora

12 Vídeň památky UNESCO: císařská rezidence Hofburg, palác Belveder, Od 13. stol vznikal Hofburg, rezidence Habsburků. Rozkládá se na ploše 240 tis. m 2, má 18 traktů, 19 nádvoří a 2600 místností. Nový Hofburg na Náměstí Hrdinů byl dokončen v r Dóm sv. Štěpána – nejvýznamnější rakouskou stavbou gotiky, Španělská jezdecká škola – koně lipicáni, Zábavní park Prater, Je metropolí hudby – Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Mahler, Vídeňský ples v Opeře, Vánoční trhy.

13 Zámek Belveder Foto z archivu autora

14 Opera Foto z archivu autora

15 Parlament Foto z archivu autora

16 Vídeňské kolo Foto z archivu autora

17 Seznam použitých zdrojů: HÜBELOVÁ, Dana a Petr CHALUPA. Zeměpis: učebnice. 1. vyd. [i.e. 2. vyd.]. Brno: Nová škola, 2010, 95 s. Duhová řada. ISBN KASTNER, Jiří, Milan HOLEČEK a Libor KRAJÍČEK. Zeměpis naší vlasti: učebnice zeměpisu pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 1997, 95 s. ISBN Encyklopedie Zeměpis světa. V Praze: Columbus, 2002, 512 s. ISBN MAASS, Winfried. 100 nejkrásnějších měst světa: největší poklady lidstva na pěti kontinentech. 1. vyd. Čestlice: Rebo Productions CZ, 2002, 208 s. ISBN Lexikon zemí Praha: Fortuna Print, 1999, 503 s. ISBN of Austria.svg


Stáhnout ppt "ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění."

Podobné prezentace


Reklamy Google