Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."— Transkript prezentace:

1 Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu Imaginární procesy, VY_32_INOVACE_04.03.08 Autor Mgr. Monika Malá Tematická oblast Základy společenských věd Ročník Pátý Datum tvorby Září 2013 Anotace Tato prezentace popisuje imaginární procesy – představivost a fantazii. Metodický pokyn Tato prezentace slouží jako elektronická učebnice, pro pátý ročník (osmiletého ) gymnázia základů společenských věd – psychologie. Časová dotace 45 minut.

2 Anotace: Tato prezentace popisuje imaginární procesy – představivost a fantazii.

3 Zamyslete se nad filmy, které vás zaujaly. Dětský svět – Harry Potter Dívčí – upíří sága Dospělá populace – Avatar Co je spojuje?

4 Imaginativní procesy Představivost – vede ke vzniku pamětných představ, - jde o mentální reprezentace, tj. reprodukce dříve vnímaného obrazu, který momentálně nepůsobí na naše smysly, - na rozdíl od vjemu má původ centrální (vzniká bez přímé účasti smyslů), - představa bývá neúplná, bez detailů.

5 Eidetická představa - zvláštní forma je tzv. eidetická představa, která svou ostrostí, rychlostí a snadností vybavení se blíží vjemům. Tato schopnost je dána jen některým jedincům (eidetikům). U dospělých je spojována s fotografickou pamětí, která se uplatňuje při reprodukci textu. Je typická pro děti v dospívání zaniká.

6 Fantazie Fantazijní představy jsou výsledkem vnitřních zdrojů jedince. Jedná se o konkrétní představy a novotvary. I zde se uplatňují paměťové představy, jsou zpracovány do nových souvislostí. Ve fantazijním tvoření se uplatňuje řada principů a operací.

7 Fantazijní operace: Aglutinace. Schematizace. Stylizace. Zvětšování či zmenšování (hyperbolizace). Synkretizace. Symbolizace. Animismus. Magismus.

8 Z hlediska okolností vzniku fantazijních představ rozlišujeme: Fantazii úmyslnou : - v práci – brainstorming, - doma – denní snění. Fantazii neúmyslnou: - spontánní myšlenky, které vznikají při halucinacích nebo ve snech, - v bdělém stavu jako reakce na stres a silné emoce.

9 Tvůrčí fantazie - vědci, spisovatelé. Rekonstrukční fantazie - architekti, stavitelé. Význam fantazie? Kdo někdy nepotřebuje dočasně uniknout z reality? Fantazie je důležitý prostředek k obohacení života, jako předpoklad kreativity se uplatňuje v jakékoli oblasti života.

10 Mgr. Kateřina Juklová :Základy obecné psychologie, Gaudeamus, Univerzita Hradec Králové, Hradec Králové 2007 Zdroj:


Stáhnout ppt "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google