Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Psychologické aspekty násilných trestných činů na školách a jak jim předcházet © Spurný, 2015.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Psychologické aspekty násilných trestných činů na školách a jak jim předcházet © Spurný, 2015."— Transkript prezentace:

1 Psychologické aspekty násilných trestných činů na školách a jak jim předcházet © Spurný, 2015

2 Mohou se žáci na školách cítit v bezpečí před násilnými incidenty? Kdo páchá násilné incidenty a proč? Kdo a co můžeme udělat pro posílení pocitu bezpečí, pro minimalizaci vzniku násilných incidentů?

3 Specifika násilných incidentů na školách Vznikají neočekávaně (nečekaně) V jejich důsledku dochází k újmě na zdraví, ke ztrátám na životech Obvykle větší počet obětí (obětí může být prakticky kdokoliv) Vedle přímých i nepřímé oběti Vytváří ve společnosti atmosféru strachu, bezmoci Vzbuzují a udržují zájem masmédií (incident – média registrují-prezentují jako širší sociální problém – případ je skandalizován (stereotypy, překroucení problému, hledání viníků) – k problému se vyjadřuje veřejné mínění – požadavek zaměření politiky na problém (požadavek nápravy)

4 Charakteristické znaky pachatelů Psychopatická osobnost, osobnost s psychopatickými reakcemi Zvýšená agresivita, irritabilita Nízká frustrační tolerance Egocentrismus Neschopnost prožívat pocity viny Absence empatie, soucitu Nedostatečná kontrola impulzů Skupinový outsideři, samotáři Vedou „dvojí“ život

5 Motivy Frustrace (dlouhodobá - outsider) Nenávist (vůči společnosti, škole) Pomsta Touha „proslavit se“, dát o sobě vědět Jiný motiv (tr. činy bez motivu, resp. s nesrozumitelnou motivací)

6 Opatření proti násilným incidentům Cíl: předejít, zamezit, Jak: vytvářením bezpečnostních perimetrů, zvýšením informovanosti (formování postojů), vytváření dovedností a návyků bezpečného chování Opatření: technická, organizační, psychologická Premisa: neovlivníme výskyt potenciálních pachatelů, ani jejich osobnostní dispozice (patologii), z toho – ztížit podmínky pro jejich „řádění“, zvýšit osobní připravenost potenciálních obětí čelit násilným incidentům

7 Čím může přispět psychologie (psychologové) k řešení násilných incidentů na školách Při rozvíjení sociálních dovedností k identifikaci hrozeb (Co lze považovat za signály vzniku násilného incidentu? Které behaviorální projevy a reakce, příp. osobnostní dispozice jsou příznačné pro pachatele násilných incidentů na školách?) Při formování návyků bezpečného chování při násilných incidentech (Které projevy a reakce zvyšují rizikovost chování oběti násilného incidentu? Možnosti nenásilného řešení násilných incidentů pomocí komunikace?) Při osvojování postupů vyrovnávání se s následky extrémních zážitků (Jaké metody a postupy mohu využít při vyrovnávání se s následky extrémní psychické zátěže? Jaké jsou možnosti odborné a laické pomoci obětem násilných incidentů – krizová intervence individuální, skupinová?)

8 Děkuji za pozornost

9 Nejhorší masakry na školách 1. srpna Student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 14 lidí, než ho zneškodnil policejní střelec. Předešlé noci zabil mladík své rodiče. 6. prosince Na univerzitě v kanadském Montrealu postřílel pětadvacetiletý nepřítel žen Marc Lepine 14 studentek. Potom se sám zabil. 13. března Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu. 20. dubna Dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu. 8. června Osm japonských školáků ubodal a 13 zranil duševně narušený Mamoru Takuma ve škole v obci Ikeda na předměstí Ósaky. Pobodal také dva učitele. 26. dubna Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, dále dva školáky a jednoho policistu. 26. listopadu Muž ozbrojený nožem ve střední Číně ve městě Žu-čou ubodal osm středoškoláků a čtyři další zranil. 21. března Deset lidí zemřelo v indiánské rezervaci Red Lake v americkém státě Minnesota. Šestnáctiletý student místní střední školy Jeff Weise zabil doma své prarodiče a pak v areálu školy zastřelil pět spolužáků, strážce, učitelku a nakonec sebe. 16. dubna Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě přišlo o život 32 lidí. Vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu. 7. listopadu Osmnáctiletý student Pekka-Eric Auvinen zastřelil osm lidí a poté sám sebe na střední škole v jihofinské Tuusule. Střelec na internetových stránkách YouTube na svůj chystaný čin dopředu upozornil. 23. září Dvaadvacetiletý student Matti Juhani Saari ve škole ve finském městě Kauhajoki na jihozápadě země zabil 10 spolužáků a spáchal sebevraždu.


Stáhnout ppt "Psychologické aspekty násilných trestných činů na školách a jak jim předcházet © Spurný, 2015."

Podobné prezentace


Reklamy Google