Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

N á zev S Š : SOU Uherský Brod Autor: Mgr. Věra Dudová N á zev prezentace (DUMu): Rodinné právo 2 N á zev sady: Výuka občanské nauky v 2. ročníku odborného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "N á zev S Š : SOU Uherský Brod Autor: Mgr. Věra Dudová N á zev prezentace (DUMu): Rodinné právo 2 N á zev sady: Výuka občanské nauky v 2. ročníku odborného."— Transkript prezentace:

1 N á zev S Š : SOU Uherský Brod Autor: Mgr. Věra Dudová N á zev prezentace (DUMu): Rodinné právo 2 N á zev sady: Výuka občanské nauky v 2. ročníku odborného učiliště Č í slo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0369 Datum vzniku: 1.5.2012 – 30.03.2014 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

2 ANOTACE Záměrem této sady výukových materiálů s názvem Výuka občanské nauky v 2. ročníku odborného učiliště je aktivizace žáků v hodinách občanské nauky a jejich orientace v základních odvětvích práva, se kterými se mohou setkat ve svém životě. Rovněž další témata jsou vyučována s důrazem na praktický život. Jednotlivé DUMy (prezentace) v této sadě se zabývají především oblastmi práva a postavením člověka ve společnosti. Konkrétně tato prezentace je zaměřena na oblast rodinného práva.

3 R ODINNÉ PRÁVO 2

4 R ODIČE A DĚTI Rodiče a děti mají ve vzájemných vztazích řadu práv a povinností. Zákon stanovuje odpovědnost rodičů vůči dětem, rodiče mají ke svému dítěti vyživovací povinnost, která trvá, dokud děti nejsou schopny se samy živit.V dospělosti mají i děti vyživovací povinnost ke svým rodičům, pokud to rodiče potřebují. Rodiče mají pečovat o zdraví, tělesný i duševní vývoj dítěte. Odpovídají za jeho výchovu. Do zletilosti zastupují své dítě jako jeho zákonní zástupci. Dítě má povinnost podle svých schopností rodičům pomáhat a jakmile má vlastní příjmy přispívat na úhradu domácnosti.

5 N ÁHRADNÍ PÉČE O DĚTI V případě, že o nezletilé dítě nemohou, nebo nechtějí pečovat jeho biologičtí rodiče, zajišťuje stát náhradní péči. Formy náhradní výchovy: náhradní rodinná péče, ústavní péče. Náhradní rodinná péče má vždy přednost před péčí ústavní.

6 F ORMY N ÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČE Osvojení – zrušitelné nebo nezrušitelné. Osvojení je přijetí cizího dítěte za vlastní. Náhradní rodiče jsou uvedeni v rodném listu dítěte, dítě přebírá jejich příjmení. Pěstounská péče – je dočasná. Dítě nemění příjmení podle pěstounů, může se stýkat s vlastními rodiči. Poručnictví – je opatření pro případ, když rodiče zemřou nebo byli soudně zbaveni rodičovské zodpovědnosti. Soud stanoví dítěti poručníka, který dítě zastupuje a vychovává místo rodičů (nejčastěji příbuzní).

7 K ONTROLNÍ OTÁZKY 1. Co víte o vzájemných vztazích rodičů a dětí, zejména o povinnostech rodičů k nezletilým dětem ? 2. Jaké jsou možnosti náhradní péče o děti ? 3 Jaký je rozdíl mezi adopcí a pěstounskou péčí ? 4. Mají také děti nějaké povinnosti ke svým rodičům ?

8 ZDROJE [1] KOVAŘÍKOVÁ, Hana. Občanská výchova pro odborná učiliště III. Nakladatelství Septima, Praha 2006, ISBN 80-7216-234-9 [2] DUDÁK, Vladislav. Občanská nauka pro střední odborná učiliště : Vladislav Dudák... [et al.]. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2003, 279 s. ISBN 80-723-5237-7. ilustrace: www.office.microsoft.comwww.office.microsoft.com


Stáhnout ppt "N á zev S Š : SOU Uherský Brod Autor: Mgr. Věra Dudová N á zev prezentace (DUMu): Rodinné právo 2 N á zev sady: Výuka občanské nauky v 2. ročníku odborného."

Podobné prezentace


Reklamy Google