Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_ INOVACE _ 20 Jméno autora: Mgr. Marcela Chalúpková Datum: listopad 2012 Ročník: 9. Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_ INOVACE _ 20 Jméno autora: Mgr. Marcela Chalúpková Datum: listopad 2012 Ročník: 9. Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_ INOVACE _ 20 Jméno autora: Mgr. Marcela Chalúpková Datum: listopad 2012 Ročník: 9. Vzdělávací oblast: Finanční gramotnost Vzdělávací obor: Legalizace výnosů z trestné činnosti Tematický okruh: Finanční gramotnost VII. – IX. třída Číslo projektu: CZ.1.07./1.4.00/21.1996 Základní škola a mateřská škola Šaratice, okres Vyškov

2 Metodika: Žáci se nejprve seznámí s pojmen nelegální příjem a následně se dozví co je to praní špinavých peněz. Etapy praní špinavých peněz a následně si ujasní co všechno je považováno za praní špinavých peněz. Pokaždém listu dáváme čas studentům k diskuzi, vede k prověření zda daný pojem žáci správně pochopily.

3 Nelegální příjem: Nezákonný původ výnosu (peněz). Praní špinavých peněz: Jiným výrazem česky legalizace výnosů z trestné činnosti je jednání sledující zastření nezákonného původu peněz s cílem vzbudit dojem, že se jedná o peníze nabyté legálně.

4 Etapy praní špinavých peněz: 1)Namáčení 2)Namydlení 3)Ždímání

5 Namáční: Tato etapa zahrnuje shromáždění a rozmístění finančních prostředků. Jedná se především o vložení bankovek do banky. V dnešní době rozvinutých bezhotovostních plateb, ať vnitrostátních nebo zahraničních, je tato přeměna nezbytně důležitá. S vkladem už se dá dále nakládat podle zásad bezhotovostního platebního styku. Vklad větší sumy ve velkém množství bankovek je ale podezřelý, proto se v 80. letech minulého století začal využívat tzv. „smurfing“ – členění transakcí pod 10 tisíc dolarů (bance tak nevznikala tehdy uzákoněná oznamovací povinnost). Nově používané metody zahrnují dokonalé studium právních řádů jednotlivých států a využívání zemí s volnějším právním režimem.

6 Namydlení: Namydlením se rozumí především zastření původu peněžních prostředků. Je to fáze, kdy se výnosy z trestné činnosti oddělují od jejich nezákonného zdroje. Tato etapa může být prováděna pomocí hotovostních a bezhotovostních peněžních operací na bankovních účtech, nákupem a prodejem cenných papírů, zlata a drahých kovů, nemovitostí, starožitností, uměleckých děl, vytvářením společností s fiktivními aktivitami a finančními transakcemi. Tato etapa je charakterizována svou složitostí a nepřehledností operací. Zároveň je klíčová, protože se v ní mění špinavý kapitál na očištěný, důkladně se zametají stopy a přerušují možnosti sledování toku peněz.

7 Ždímání: Závěrečnou fází celého pracího procesu je tzv. ždímání (integrace). Vyprané peníze, které prošly oběma předchozími etapami a zastřely tak svůj původ, se vracejí ve formě nezávadného, legálního a často zdanitelného příjmu původnímu majiteli.

8 Jak se se snaží banky předejít praní špinavých peněz: Pro zamezení praní špinavých peněz byla v 90. letech vypracována direktiva EU 91/308/EHS (o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz). Ta zakládá následující principy: -identifikace klientů bank při provádění bankovních obchodů a uchovávání těchto údajů po stanovenou dobu, -neprovedení neobvyklého obchodu a jeho oznámení příslušné instituci, -zachovávání mlčenlivosti o podniknutých opatřeních, - vytváření účinných kontrolních systémů (zejména v bankách) umožňujících odhalování případů praní špinavých peněz

9 Komu se říká „propírači špinavých peněz“: Peníze neperou pouze zločinecké organizace. Dělají to z různých příčin i osoby jinak bezúhonné. Cílem může být vyhnout se daním, snížit dividendy akcionářům, obejít devizové překážky nebo uplácením získat přednostní zakázku. Peníze perou i vlády buď s cílem zničit teroristy, nebo vyzbrojit bojovníky za svobodu. Tyrani všech druhů se jistí pro případ ukončení své vlády tím, že přesouvají peníze z bank ve své zemi do méně nepřátelského prostředí. Ve zločineckém světě se na praní špinavých peněz specializují celé gangy.

10 Kontrolní test. 1)Co je to nelegální příjem 2)Co znamená pojem praní špinavých peněz 3)Jaké jsou etapy praní špinavých peněz ŘEŠENÍ

11 Řešení: 1)Nezákonný původ peněz 2)Legalizace nelegálního příjmu 3)Namáčení, namydlení, ždímání

12 Zdroje: 1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Pran%C3%AD_%C5%A1pinav%C3%BD ch_pen%C4%9Bzhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Pran%C3%AD_%C5%A1pinav%C3%BD ch_pen%C4%9Bz


Stáhnout ppt "III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_ INOVACE _ 20 Jméno autora: Mgr. Marcela Chalúpková Datum: listopad 2012 Ročník: 9. Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google