Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 7.ročník III2-31-07.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 7.ročník III2-31-07."— Transkript prezentace:

1 ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin Dějepis 7.ročník III

2 ŘÍMŠTÍ CÍSAŘI I. ŘÍMŠTÍ CÍSAŘI I.

3 Gaius Julius CAESAR 100 př. n.l. 44 př. n. l. -správce Hispánie a Galie - člen triumvirátu ( s Pompeiem a Crassem) Jako první Říman pronikl do Británie a za řeku Rýn, překročením řeky RUBIKONU r. 49 př.n.l. a slovy „Kostky jsou vrženy“ rozpoutal občanskou válku.

4 Dosadil na egyptský trůn Kleopatru a stal se otcem jejího syna Ptolemaia XV. Roku 45 př. n.l. se vrátil do Říma a byl zvolen doživotním diktátorem. 15. b řezna 44 př. n. l. byl zavražděn spiklenci na schodech před Pompeiovým divadlem. „I ty, Brute?“ – v Shakespearově dramatu

5 Gaius Octavius AUGUSTUS 27. př.n.l. – 17. n.l císař římské říše - adoptován svým prastrýcem Caesarem Na celém území říše vyhlásil mír – pax Romana Jeho vojska dobyla Egypt a po sebevraždě Marca Antonia a Kleopatr y byly ušetřeny jejich děti, ale byl zavražděn Caesarion, syn Julia Caesara. -

6 Užíval titul Augustus = Vznešený Byl po něm pojmenován 8. měsíc Za jeho vlády se v Palestině narodil Kristus a židovský král Herodes nechal povraždit všechny prvorozené v obavě o svůj trůn.

7 CALIGULA - Botička 37 – 41 n.l. - krutý despota a šílenec Stal se císařem v 25 letech po smrti svého dědy Tibéria, který mohl za smrt celé Caligulovy rodiny. Přezdívka po vojenských botičkách, které odmalička rád nosil.

8 - prohlašoval se za Boha - trpěl záchvaty šílenství - v paláci zřídil nevěstinec - skandální byl jeho vztah se sestrou Drrusillou - svého koně nechal jmenovat konzulem - neoblíbený kvůli mučení a masivním popravám - zavražděn při návratu z divadla s manželkou

9 NERO 37 – 68 n. l. Ahenobarbus = Měděnobradý ( zrzavé vousy ) - jeho vychovatelem a rádcem filozof Seneca, který byl donucen k sebevraždě Nero nechal otrávit nevlastního bratra, zavraždil matku.

10 - zavinil smrt i svých milenek a manželek - údajně nechal zapálit Řím, aby si vytvořil kulisu k recitaci o zkáze Tróje Historici to nepotvrdili, ale je jasné, že z požáru byli obviněni křesťané, které nechal Nero v cirku ukřižovat a udělat z nich živé pochodně. Ve všech hrách a soutěžích musel vždy vyhrát. Byl svržen pretoriány a na útěku z Říma byl donucen spáchat sebevraždu.

11 Ukázky: mfu mfu mfu mfu mfu mfu mfu mfu

12 Zdroje: jesus.html jesus.html nero.html nero.html caligula-a-pomateny-nero/ caligula-a-pomateny-nero//


Stáhnout ppt "ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 7.ročník III2-31-07."

Podobné prezentace


Reklamy Google