Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tomáš Garrigue Masaryk. ZPRACOVAL Mgr. Alena Jakubcová ŠKOLA ZŠ Bor, Školní 440, 348 02, příspěvková organizace TÉMA Člověk a společnost – Tomáš Garrigue.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tomáš Garrigue Masaryk. ZPRACOVAL Mgr. Alena Jakubcová ŠKOLA ZŠ Bor, Školní 440, 348 02, příspěvková organizace TÉMA Člověk a společnost – Tomáš Garrigue."— Transkript prezentace:

1 Tomáš Garrigue Masaryk

2 ZPRACOVAL Mgr. Alena Jakubcová ŠKOLA ZŠ Bor, Školní 440, , příspěvková organizace TÉMA Člověk a společnost – Tomáš Garrigue Masaryk NÁZEV MATERIÁLUVY_32_INOVACE_5B_D9_04_Tomáš Garrigue Masaryk ČÍSLO PROJEKTU CZ.1.07/1.4.00/ PŘEDMĚTDějepis ROČNÍK9. KLÍČOVÁ SLOVA Tomáš Garrigue Masaryk, Charlotta Garrigue, Hilsnerova aféra, rukopisy DATUM

3 Anotace Tato prezentace je určena pro žáky 9. tříd základní školy, pro vzdělávací obor Člověk a společnost – dějepis Žáci se seznámí se životem našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka.

4 Tomáš Garrigue Masaryk Narozen Zemřel Narodil se v Hodoníně v chudé rodině kočího. Poslední chvíle prožil v Lánech, na místním hřbitově je i pohřben

5 Tomáš Garrigue Masaryk Zakladatel a první prezident novodobého československého státu, hlavní tvůrce a představitel československé demokracie. Bytostně přesvědčený humanista.

6 Studia Studoval ve Vídni a Lipsku, zde poznal svoji budoucí manželku Charlottu Garrigue, dceru bohatého amerického podnikatele – získal místo profesora na pražské univerzitě a stal se významnou postavou vědeckého a politického života.

7 Charlotta Garrigue

8 Spor o rukopisy Účastnil se sporů o rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. Vystoupil proti jejich pravosti. Tímto svým projevem si znepřátelil velkou část české společnosti.

9 Hilsneriáda Zasáhl do tzv. Hilsnerovy aféry. V níž bojoval proti rasově motivovanému bezpráví a stal se terčem protižidovské kampaně vedené v tisku i na univerzitě. Leopold Hilsner byl odsouzen za vraždu mladé dívky Anežky Hrůzové.

10 Zahraniční odboj Po vypuknutí první světové války se odhodlal zahájit zahraniční odboj proti Rakousku – Uhersku s cílem vytvořit samostatný stát Masaryk s dcerou Olgou odjel do Švýcarska, v emigraci strávil 4 roky, vedl zde zápas o uznání práva Čechů a Slováků na samostatnost.

11 Masaryk a emigrace – odjezd přes Itálii do Švýcarska V roce 1915 odjel do Francie. V roce 1916 se usadil v Anglii Počátkem roku 1918 odjel do Ameriky

12 Masaryk - prezident Po vzniku Československé republiky byl zvolen prvním československým prezidentem. Prezidentem byl zvolen ještě 3krát v letech 1920, 1927, Jako prezident usiloval o vytvoření fungující parlamentní demokracie a občanské společnosti

13 Děti Alice Masaryková* Herbert Masaryk * Jan Masaryk * – ministr zahraničí Eleanor Masaryková * Olga Masaryková *

14

15 Zdroje k textu HRBEK, František. České dějiny z ptačí perspektivy. Praha: SNP, 1996, ISBN HAŠKOVEC, Vít; MÜLLER, Ondřej; TATÍČKOVÁ, Irena. Galerie géniů aneb kdo byl kdo. Praha: Albatros, 2000, ISBN NEUVEDEN, Neuveden. Tomáš Garrigue Masaryk [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Masaryk

16 Zdroje k obrázkům Obr.č. 1 NEUVEDEN, Neuveden. necyklopedie.wikia.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.č. 2 NEUVEDEN, Neuveden. cs.wikipedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: aryk_1925.PNG Obr.č.3 NEUVEDEN, Neuveden. cs.wikipedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Masaryková Obr.č. 4 NEUVEDEN, Neuveden. zpravy.idnes.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: priloha.aspx?y=domaci/rodogmen-tgm.htm


Stáhnout ppt "Tomáš Garrigue Masaryk. ZPRACOVAL Mgr. Alena Jakubcová ŠKOLA ZŠ Bor, Školní 440, 348 02, příspěvková organizace TÉMA Člověk a společnost – Tomáš Garrigue."

Podobné prezentace


Reklamy Google