Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Proteiny Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Proteiny Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Proteiny Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1

2 Vysvětlení pojmu a příklady Proteiny Proteiny neboli bílkoviny jsou makromolekulární látky, které v organismech vznikají z aminokyselin. Obsahují atomy uhlíku, vodíku, kyslíku, ale také síry, dusíku a fosforu. Příklady Příklady: imunoglobulin, elastin, keratin, kolagen aj. Obr. 2 – kolagen Obr. 3 – elastin

3 Funkce bílkovin Základní funkce: Základní funkce: – Pohybová – Pohybová (např. aktin a myozin) – jsou obsaženy mimo jiné ve svalech. – Stavební – Stavební – (např. keratin, elastin, kolagen) – jsou obsaženy např. ve vlasech, šlachách či kloubech. – Ochranná – Ochranná – (např. imunoglobuliny) – napomáhají při obraně organismu. – Transportní – Transportní – (např. hemoglobin) – zajištění přenosu jiných látek.

4 Rozdělení Rostlinné Rostlinné – čočka, fazole, hrách Živočišné Živočišné – maso – nejvíce hovězí, méně pak kuřecí – vejce, mléko, sýry, aj. Tělo potřebuje oba druhy bílkovin. Nejprve probíhá rozklad bílkovin na jednodušší látky, poté tvorba tělu potřebných proteinů. Obr. 4 Obr. 5

5 Důkazové reakce bílkovin V lékařství mohou sloužit k určení bílkovin v moči apod. Xantoproteinová reakce – Ke zkoumanému vzorku přidáme konc. HNO 3, zahřejeme k varu a přidáme amoniak. – Přítomnost bílkoviny se projeví žlutooranžovým zbarvením. Biuretova reakce Biuretova reakce – Ke zkoumanému vzorku přidáme NaOH, poté přikapáváme modrou skalici. – Přítomnost bílkoviny způsobí modrofialové zbarvení. Zbarvení roztoku s bílkovinou

6 Pojmy Denaturace Denaturace bílkovin – Pojem znamenající znehodnocení bílkovin. – Příklady škodlivých vlivů: vysoká teplota, kyseliny a hydroxidy, sloučeniny kovů. Esenciální AMK Esenciální AMK – Jsou to takové aminokyseliny, které člověk musí přijímat v potravě, nedokáže si je „vyrobit“. – Např. valin, leucin apod. Obr. 6 – valin (AMK)

7 Použité zdroje informací Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Free Art License na Obr. 1 –http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Proteine_NEMO.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Proteine_NEMO.jpg Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Creative Commons na Obr. 2 – Obr. 3 – Obr. 4 – Obr. 6 –http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valine.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valine.png Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na Obr. 5 –http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Meat.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Meat.jpg Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Proteiny Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google