Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,"— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava, Dr. Šmerala 25/2565, , Ostrava Název materiáluUruguay AutorMgr. Alena Tesařová Tematický okruhZeměpis - Regionální geografie Ameriky RočníkDruhý ročník vyššího gymnázia a sekunda víceletého gymnázia Vytvořeno Anotace Digitální učební materiál obsahuje geografickou charakteristiku Uruguae. Cílem je poskytnout a přiblížit žákům základní informace o státě, schopnost chápat látku v souvislostech. Metodický pokyn Digitální učební materiál je zpracován v programu Microsoft PowerPoint. Prezentace obsahuje učební materiál,obrázky,dynamické slidy, otázky a odpovědi. K výuce je potřeba dataprojektor, notebook, atlas. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 Uruguay (1) (2)

3 Víte, že: Slovo Uruguay pochází z indiánského jazyka guaraní (co přesně označuje, není úplně jisté, podle španělského přírodovědce Félixe de Azara se jedná o malého ptáka nazývaného el urú, jenž žije na březích řeky Uruguay.) Río del país del urú by tedy znamenalo Země řeky (ptáka) urú. Jeden z Azarových průvodců ale zastával názor, že se slovo Uruguay skládá ze dvou částí - uruguá (česky šnek, hlemýžď) a ï (řeka) =) „řeka hlemýžďů“ (Río de los caracoles) Uruguayský básník Juan Zorrilla de San Martín dokonce uváděl, že se jedná o spojení tří slov, jejichž doslovný překlad by znamenal Země pestrých ptáků (río de los pájaros pintados).

4 Vyberte hodnoty, které náleží Uruguay: Rozloha:176,2 tis.km 2 190,9 tis.km 2 200,6 tis.km 2 Počet obyvatel: (2009) 3,5 mil.2,9 mil.3,7 mil. Hustota osídlení:19 obyvatel /km224 obyvatel /km2 Měna - uruguayské peso (UYP) = 100 centesimů Hlavní město- Montevideo Jazyk – španělština

5 Členství v mezinárodních organizacích: OSN OAS (3) (4) (5)

6 Administrativní členění: Uruguay sousedí na severu s Brazílií a na jihu s Argentinou Dělí se celkem na 19 departementů Vzhledem k centralistickému státu mají departementy jen poměrně málo pravomocí Víte, že: název Uruguayská východní republika se vztahuje ke skutečnosti, že se země nachází na východním pobřeží řeky Uruguay? (6)

7 Přírodní poměry Území je součástí Brazilského štítu (zasahuje hlavně do jižní části, nízké m vysoké hřbety) Převážně rovinaté území Víte, že: nejvyšším bodem země je Cerro Catedral v pohoří Carapé (514 m)? Vyhledejte na mapě: řeku Uruguay, Negro, La Plata (7)

8 Podnebí sever země = subtropické na jihu = mírné průměrná teplota je 17,5 °C (8)

9 Hospodářství: Středně rozvinutá země specializovaná na zemědělskou produkci a její zpracování chudá na přírodní bohatství Zemědělství:-nejdůležitějším odvětvím hospodářství -živočišná výroba: skot,ovce -export: maso, vlna, kůže Průmysl:-strojírenský (zemědělské stroje, zařízení pro jatka a zpracování masa) -potravinářský (masné i mléčné výrobky) -kožedělný a textilní

10 Obyvatelstvo: Největší část evropského, hlavně španělského a italského původu Původní indiánské obyvatelstvo vyhubeno Víte, že: Uruguay má nejvyšší procento gramotnosti v Jižní Americe? Náboženství: 66% římští katolíci, protestanti 2%, Židé 1%, nevěřící nebo jiní 31% Vyhledejte na mapě tato města: Montevideo, Concordia (9)

11 Montevideo Název pochází údajně od zvolání námořníka ve strážním koši lodi: "Vidím zemi!" Srdcem města je fotbalový stadion Peňarolu Montevideo, několikanásobného vítěze světového fotbalového poháru. (1) (10)(11)

12 Colonia del Sacramento Je město na jihovýchodě Uruguaye Město bylo založeno Portugalci již v roce 1680 a je nejstarší na území dnešní Uruguaye Od roku 1995 Colonia del Sacramento figuruje na seznamu světového kulturního dědictví (12)(13)

13 Dějiny: - území osídleno již od 10000let př. n. l. -konec 17.stol. – pod nadvládou Portugalců (pronikli sem přes Brazílii) -válka proti Brazílii nezávislost, zpečetěna 1828 mírem z Rio de Janeira vojenská diktatura (14)

14 Použité zdroje 1)Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 2) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 3) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 4) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 5) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 6) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 7) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 8) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 9) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 10) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 11) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 12) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 13) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: 14) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW:

15 Použité zdroje BAAR, Vladimír. Hospodářský zeměpis: regionální aspekty světového hospodářství : učebnice pro obchodní akademie a jiné střední školy. 1. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 2002, 111 s. ISBN X.. KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis II. v kostce: pro střední školy : [regionální geografie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 184 s. Maturita v kostce. ISBN [RED. CLP, [Red.Carlo Lauer, Milan BURSA a Jana PEŠTOVÁ. Encyklopedie Světa pro střední školy : [regionální geografie]. 1. vyd. Mnichov. Marco Polo, 2005, 207. ISBN


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,"

Podobné prezentace


Reklamy Google