Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Současné problémy hospodářské teorie a politiky. Hospodářská politika - VŠFS Jiří Mihola, 2015 Téma 12.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Současné problémy hospodářské teorie a politiky. Hospodářská politika - VŠFS Jiří Mihola, 2015 Téma 12."— Transkript prezentace:

1 Současné problémy hospodářské teorie a politiky. Hospodářská politika - VŠFS Jiří Mihola, jiri.mihola@quick.cz, 2015 Téma 12

2 Intervence ČNB, listopad 2013 A tak se do hry vložila Česká národní banka. Expanzivní politika v podobě nízkých úrokových sazeb se ukázala být bezzubou a navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám se investice ani spotřebu podpořit příliš nepodařilo (tedy, možná kdyby ČNB držela úrokové sazby vyšší, bylo by hůř). ČNB sáhla k netradičním nástrojům.nízkých úrokových sazeb Měnové intervence drží korunu ve slabších rovinách než 27 Kč/EURMěnové intervence drží korunu ve slabších rovinách než 27 Kč/EUR. V praxi vedly měnové intervence k oslabení koruny až k úrovni kolem 27,50 Kč/EUR a není vyloučeno další oslabení. Výborná zpráva pro exportéry, horší pro importéry a nejhorší pro lidi, kteří se chystají strávit nějaký čas lyžováním v Alpách. Klesá hrubý domácí produkt, roste nezaměstnanost a v důsledku vysokých mandatorních výdajů a nízkých příjmů státního rozpočtu nefunguje na její zažehnání ani expanzivní rozpočtová politika. Není kam expandovat. Aktivity se chopí ČNB. Expanzivní politika v podobě nízkých úrokových sazeb se ukázala být bezzubou a navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám se investice ani spotřebu podpořit příliš nepodařilo (tedy, možná kdyby ČNB držela úrokové sazby vyšší, bylo by hůř). ČNB sáhla k netradičním nástrojům.

3 Intervence ČNB, listopad 2013 A tak se do hry vložila Česká národní banka. Expanzivní politika v podobě nízkých úrokových sazeb se ukázala být bezzubou a navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám se investice ani spotřebu podpořit příliš nepodařilo (tedy, možná kdyby ČNB držela úrokové sazby vyšší, bylo by hůř). ČNB sáhla k netradičním nástrojům.nízkých úrokových sazeb Měnové intervence drží korunu ve slabších rovinách než 27 Kč/EURMěnové intervence drží korunu ve slabších rovinách než 27 Kč/EUR. V praxi vedly měnové intervence k oslabení koruny až k úrovni kolem 27,50 Kč/EUR a není vyloučeno další oslabení. Výborná zpráva pro exportéry, horší pro importéry a nejhorší pro lidi, kteří se chystají strávit nějaký čas lyžováním v Alpách. Měnové intervence drží korunu ve slabších rovinách než 27 Kč/EUR. V praxi vedly měnové intervence k oslabení koruny až k úrovni kolem 27,50 Kč/EUR a není vyloučeno další oslabení. Výborná zpráva pro exportéry, horší pro importéry a nejhorší pro lidi, kteří se chystají strávit nějaký čas lyžováním v Alpách.

4 Vývoj kurzu Kč/EUR a Kč/$; ČR 2000-2014 intervence ČNB listopad 2013

5 Vývoj kurzu Kč/EUR a Kč/$; ČR 2009 - 2014

6 Zlato, 1. 4. 2014 až 1. 3. 2015

7 Finanční analýza současného stavu ekonomik vyspělých zemí světa. Mají země vyspělého světa manévrovací prostor pro řešení svých problémů? Jsou schopni zvládnout nějaké další otřesy nebo krize?

8 Finanční analýza současného stavu ekonomik vyspělých zemí světa. Mají země vyspělého světa manévrovací prostor pro řešení svých problémů? Jsou schopni zvládnout nějaké další otřesy nebo krize? Většinou nikoliv!!!! Možnosti fiskální a monetární politiky jsou vyčerpány!

9 Finanční analýza současného stavu ekonomik vyspělých zemí světa. O vyčerpanosti stimulačních nástrojů svědčí např.: Vysoké zadlužení mnoha států. Vysoké zadlužení mnoha států. Úrokové sazby většiny zemí jsou na 0.

10 FED v roce 2007 zvedl úrokovou míru. To může vést k následné vlně bankrotů a zastavení byť nevelkého růstu ekonomiky.

11 Velmi významnou okolností je také extrémně nízká cena ropy. Není vyloučeno, že dojde k prudkému nárůstu cen ropy.

12 Ceny ropy Brent za poslední rok

13 Amerika letos předběhne Saúdskou Arábii a stane se největším producentem ropy na světě.

14 Ekonomický střed světa se opět posune na východ (podle London School of Economics).

15 Čínské přímé investice v zahraničí překonají zahraniční přímé investice v Číně.

16 Čína se stává poprvé v historii v roce 2015 nejsilnější ekonomika světa. V HDP přepočteném podle parity kupní síly přeskočila USA.

17 Výdaje na obranu v regionu Asie a Tichomoří mimo Čínu v roce 2015 dle odhadů IHS Jane's přeskočí výdaje v Evropské unii.

18 Prodej tabletů a hybridních zařízení letos překoná prodej notebooků a PC.

19 Tržby z internetové reklamy v USA letos překonají hodnotu reklamy v novinách, časopisech a na billboardech.

20 Letos počet mobilů překoná počet lidí na Zemi.

21 Pokles ceny ropy stimuluje ekonomický růst a tlumí inflaci. CB, ale o mírnou inflaci usiluje, neboť chce odvracet hrozbu deflace.

22 Proč zavést kvantitativní uvolňování v Eurozóně? Neuspokojivá makroekonomická situace.Neuspokojivá makroekonomická situace. Vysoká nezaměstnanost.Vysoká nezaměstnanost. Slabý ekonomický růst.Slabý ekonomický růst. Zanedbatelná inflace a hrozba deflace.Zanedbatelná inflace a hrozba deflace. Spotřebitelé odkládají nákupy, podnikatelé investice.Spotřebitelé odkládají nákupy, podnikatelé investice. ECP vyčerpala možnosti boje s deflací.ECP vyčerpala možnosti boje s deflací. Úrokové sazby jsou na nule.Úrokové sazby jsou na nule. Peníze jsou půjčovány téměř zdarma.Peníze jsou půjčovány téměř zdarma.

23 Jak funguje kvantitativní uvolňování? ECB natiskne nová eura, které použije na nákup aktiv přímo na trhu.ECB natiskne nová eura, které použije na nákup aktiv přímo na trhu. Centrální banka bude nakupovat zejména vládní dluhopisy, čímž vzroste jejich cena, ale poklesne výnos dluhopisů.Centrální banka bude nakupovat zejména vládní dluhopisy, čímž vzroste jejich cena, ale poklesne výnos dluhopisů. Otázkou je, dluhopisy kterých zemí bude ECB nakupovat a v jakém poměru! (Německo, Španělsko, Řecko, Itálie ……?)

24 Jaká jsou rizika kvantitativního uvolňování ? Fiskálně ukázněné země jako Německo by nejvíce doplatilo, neboť v případě defaultu by musely platit dluhy nejvíce. Fiskálně ukázněné země jako Německo by nejvíce doplatilo, neboť v případě defaultu by musely platit dluhy nejvíce. Rizika jsou politického charakteru. Rizika jsou politického charakteru. ECB zkouší delegovat nákupy dluhopisů na národní centrální banky ECB zkouší delegovat nákupy dluhopisů na národní centrální banky

25 Jaký bude efekt kvantitativního uvolňování ? Hlavní efekt je psychologický - ECB musí přesvědčit trhy, že dokáže opět nastartovat inflaci.Hlavní efekt je psychologický - ECB musí přesvědčit trhy, že dokáže opět nastartovat inflaci. Spotřebitelé a firmy musí začít utrácet a investovat co nejdříve.Spotřebitelé a firmy musí začít utrácet a investovat co nejdříve. Pozitivním efektem bude oslabení eura, které zlepší pozici evropských exportérů.Pozitivním efektem bude oslabení eura, které zlepší pozici evropských exportérů.

26 Jaký bude efekt kvantitativního uvolňování? Zda však bude kvantitativní uvolňování v Eurozóně fungovat je velmi nejasné. Laureát Nobelovi ceny za ekonomii Joseph Stiglitz jej označil za „poslední možnost, která pravděpodobně nebude fungovat“. (born February 9. 2. 1943) is an American economist and a professor at Columbia University. He is a recipient of the Nobel Memorial Prize in Economic Sciences (2001)

27 Jaký bude efekt kvantitativního uvolňování ? Mario Draghi však několikrát uvedl, že udělá vše v jeho silách, aby deflaci zastrašil. Mario Draghi však několikrát uvedl, že udělá vše v jeho silách, aby deflaci zastrašil. (born 3. 9. 1947) is an Italian economist, manager and banker who succeeded Jean-Claude Trichet as the President of the European Central Bank on 1. 11. 2011.

28

29 Protiinflační faktory ovlivňující českou ekonomiku zvýšily pravděpodobnost, že ČNB posune hladinu kurzového závazku směrem k ještě slabší české měně, než je současná hranice 27 korun za euro. Intervence ČNB, březen 2015

30 Oznámil to guvernér ČNB Miroslav Singer. Podle analytiků je toto prohlášení spíše rétorickou výstrahou proti spekulantům a případnému posilování koruny, než že by ČNB reálně plánovala oslabit korunu například na 28 korun za euro. Intervence ČNB, březen 2015

31 Inflace v ČR

32 Děkuji za pozornost. Teoretický seminář VŠFS Jiří Mihola jiri.mihola@quick.cz www.median-os.cz


Stáhnout ppt "Současné problémy hospodářské teorie a politiky. Hospodářská politika - VŠFS Jiří Mihola, 2015 Téma 12."

Podobné prezentace


Reklamy Google