Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠKOLA:Gymnázium Lovosice AUTOR:Mgr. Radmila Vorasická NÁZEV:VY_32_INOVACE_5C_15_Pointilismus TÉMA:Dějiny umění ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 DATUM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠKOLA:Gymnázium Lovosice AUTOR:Mgr. Radmila Vorasická NÁZEV:VY_32_INOVACE_5C_15_Pointilismus TÉMA:Dějiny umění ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 DATUM."— Transkript prezentace:

1 ŠKOLA:Gymnázium Lovosice AUTOR:Mgr. Radmila Vorasická NÁZEV:VY_32_INOVACE_5C_15_Pointilismus TÉMA:Dějiny umění ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/ DATUM TVORBY:

2 Pointilismus

3 Anotace Hlavním účelem materiálu je motivace žáka k vlastní výtvarné činnosti na základě inspirace pointilismem. Rozvíjí znalosti z dějin umění na základě prožitku a vlastní tvorby. Může sloužit také jako osnova výkladu učitele, případně podklad k tvorbě zápisků žáka. Podporuje mezipředmětové vztahy (výtvarná výchova, český jazyk a literatura). Je primárně určen pro předmět výtvarná výchova v druhém ročníku a sextě.

4 Pointilismus Styl malby, ve kterém malé vzdálené body základních barev vytvářejí v oku diváka dojem mnoha různých barev. Technika je založena na schopnostech vnímání oka a mysli. Souvislost s objevy v optice Termín byl poprvé použit uměleckými kritiky na konci 80. let 19. století jako posměšné označení děl těchto umělců, v současnosti již ztratil svůj původně hanlivý význam. Jedna z postimpresionistických tendencí

5 Představitelé Georges Seurat - (plným jménem Georges-Pierre Seurat, (2. prosince 1859 Paříž – 29. března1891 Paříž) Francouzský malíř,zakladatel neoimpresionismu. Vynalezl a používal techniku pointilismu či divisionismu - skládání obrazu z malých barevných bodů. Pointilismus hledal vnitřní zákonitost, která by určila umístění barev v obraze.

6 Koupání v Asnières, 201 x 300 cm, Národní galerie Londýn

7 Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte, 207x308 cm, Institut umění Chicago

8 Le Bec du Hoc u Grandcamp, 1885

9

10 Paul Signac ( celým jménem Paul Victor Jules Signac, * 11. listopadu 1863 Paříž; † 15. srpna 1935 Paříž) Francouzský malíř, představitel neoimpresionismu Spolu se Seuratem vynalezl a používal techniku pointilismu Na rozdíl od něj však používal spíše čtverečky než tečky Dobře finančně založený námořník Namaloval Borovice v Saint Tropéz, Portrét Felixe Feneona (obraz je na ovém pozadí rytmizované hmotami, úhly, tóny a barvami) Ovlivněný ornamentalismem a plošností secese.

11

12

13 Papežský palác v Avignonu

14 L'Hirondelle - parník na Seině, Národní galerie Praha

15 Antibes, věže, Albertina, Vídeň

16 Úkol pro tebe: Namaluj dílo inspirované pointilismem: Připrav si temperové nebo akrylové barvy Štětce a paletu Čtvrtku nebo karton můžeš podmalovat barvou podle svého výtvarného záměru Nanášej pomocí skvrn čisté barevné tóny Vhodné náměty: krajina, příroda, zátiší, postavy…

17

18

19

20

21 Zdroje NEZJIŠTĚNO. pointilismus [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Georges Seurat [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Paul Seurat [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: midi_%C3%A0_l%27%C3%8Ele_de_la_Grande_Jatte.jpg NEZJIŠTĚN. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: THE ART INSTITUTE CHICAGO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Un_dimanche_apr%C3%A8s-midi_%C3%A0_l%27%C3%8Ele_de_la_Grande_Jatte.jpg OTTERLO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

22 Zdroje NEZJIŠTĚNO. Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: OPHELIA2. Wikimedia Commons [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _L%27Hirondelle_Steamer_on_the_Seine.JPG _L%27Hirondelle_Steamer_on_the_Seine.JPG NEZJIŠTĚNO. Wikimedia Commons [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZJIŠTĚNO. Wikimedia Commons [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Antibes,_die_T%C3%BCrme.jpeg NEZJIŠTĚNO. Wikimedia Commons [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Portrait_de_F%C3%A9lix_F%C3%A9n%C3%A9on.jpg Žákovské práce – fotoarchiv autorky – se svolením tvůrců


Stáhnout ppt "ŠKOLA:Gymnázium Lovosice AUTOR:Mgr. Radmila Vorasická NÁZEV:VY_32_INOVACE_5C_15_Pointilismus TÉMA:Dějiny umění ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1073 DATUM."

Podobné prezentace


Reklamy Google