Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rámeček, rohové razítko, součást, pohledy, kótování, tolerance, doplňkový text, drsnosti. Část 1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rámeček, rohové razítko, součást, pohledy, kótování, tolerance, doplňkový text, drsnosti. Část 1."— Transkript prezentace:

1 Rámeček, rohové razítko, součást, pohledy, kótování, tolerance, doplňkový text, drsnosti. Část 1.

2

3 Obsah razítka: Obsah razítka: 1. materiál 2. pozice 3. název 4. měřítko 5. počet kusů 6. rozměry polotovaru 7. rozměry obrobku 8. jméno autora 9. datum schválení 10. název stroje, číslo výrobku Dopisuje se: Dopisuje se: změny ve výkrese

4  Kreslíme do plochy výkresu vyváženě,  pokud kreslíme v jednom pohledu, kreslíme na střed,  více pohledů rozvrhnout do plochy s ohledem na kótování.

5  Volíme podle složitosti obrobku,  obvykle se součást kreslí maximálně do tří pohledů, často stačí i jeden pohled,  pozor: při kótování více pohledů se každý rozměr kótuje jen jednou, nesmí se opakovat kóta ke stejné délce, (častá chyba žáků).

6  Musí být přehledné,  nesmí chybět rozměry – jinak se součást stává nevyrobitelnou ve výrobě. Komplikace, která se musí dodatečně konzultovat s výrobcem.

7  Tolerance - se píší vpravo v horní části textu rozměru kóty, obvykle 2,5 – 3 mm vysoký.  Lícování – toleranční značka se píše za text rozměru kóty stejné výšky.

8  Píše se nad rohové razítko – nejčastěji obsahuje předepsanou normu, sražení hran, tepelné zpracování atd.

9  Předepisujeme podle funkce součásti, především jejich ploch.  Nezapomenout doplnit i celkovou drsnost, kterou neuvedeme na obrobku – nejčastěji to bývá ta, která je nejvíce zastoupena na obrobku.  Označuje se nad rohové razítko, nebo podle starého značení do pravého horního rohu výkresu.

10 Se do výkresu součásti nekreslí, jsou již vytvořeny dle norem, jako je např. ČSN, ISO. Ty si již objednáváme hotové, jedná se např. o šrouby, matice, podložky, ložiska, pera atd. Pozor: Kreslíme je, ale do sestavy.

11 Tato prezentace je určena k výkladu o pravidlech technického kreslení. V předmětu technické kreslení nebo technická dokumentace pro strojírenské obory.

12 DRASLÍK, František. Technické kreslení podle mezinárodních norem I. Ostrava: Montanex, spol. s r.o., 1994. ISBN 80-85780-10-0. AUTODESK INVENTOR 2008. Autodesk, Inc. 111 Mcinnis Parkway, San Rafael, Kalifornia 94903 USA, Autodesk 2007. 52712-290000-5000A. ŠVERCL, Josef, Technické kreslení a deskriptivní geometrie pro školu a praxi. Vydalo nakladatelství SCENIKA, spol.s.r.o. Praha 5, Smíchov, ISBN 80-7183-297-9. JANYŠ, Bohumil, GLANC, František. Kapesní dílenské tabulky. Druhé přepracované vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1967. ISBN 04-261-66.

13 Autor: Jan Elsner Vytvořeno dne: 5.10. 2012 Odpilotováno dne: 10.10. 2012 Ve třídě: 3.B Vzdělávací oblast: Technické kreslení Vzdělávací obor: Mechanik seřizovač Tematický okruh: Výkresová dokumentace Téma: Pravidla pro vytváření výkresové dokumentace součásti Klíčová slova: Kreslení, technické, formát, rámeček, razítko, součást, pohledy, kótování, tolerance, text, drsnosti.


Stáhnout ppt "Rámeček, rohové razítko, součást, pohledy, kótování, tolerance, doplňkový text, drsnosti. Část 1."

Podobné prezentace


Reklamy Google