Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel Kryl – „básník s kytarou“ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel Kryl – „básník s kytarou“ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu"— Transkript prezentace:

1 Karel Kryl – „básník s kytarou“ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Pietní místa Pamětní deska v Olomouci Břevnovský hřbitov v Praze

3 Biografie čili životopis 1944–1994 Písničkář, básník, grafik Autor českého komunistického protestsongu Co je protestsong? Znáš další autory? Vlastní tvorba od r Pocházel z rodiny knihtiskařů v Kroměříži V r komunisté tiskárnu zlikvidovali a rodinu přestěhovali Absolvoval Keramickou školu v Bechyni

4 Další data… odjíždí na festival v západním Německu, po 14 dnech žádá o politický azyl v Mnichově. Rodičům píše: „Žádnej strach, ve světě se neztratím. A hlavně klid, nic se neděje. Chleba je tu stejnej jako doma, lidi jsou dobří i zlí jako doma, snad se mi příliš nebude stýskat. “ Nikdy nezměnil občanství, stále se zajímal o situaci v tehdejší ČSSR. Vrátil se v r.1989, porevolučním politickým vývojem byl zklamán. Od r se přestává angažovat. Umírá na náhlou srdeční příhodu.

5 Tvorba První píseň – Nevidomá dívka – 1968Nevidomá dívka Po okupaci – Bratříčku, zavírej vrátkaBratříčku, zavírej vrátka Klaun a král V emigraci vydává 10 LP nosičů. Co znamená zkratka LP? Spolupracuje s rádiem Svobodná Evropa. Založil nakladatelství Poezie mimo domov. Texty vydal v knize Kníška Karla Kryla. Nejznámější písně: Anděl, Děkuji, Salome, Morituri te salutant, Lásko!, Pieta, Rakovina, Veličenstvo KatAndělDěkujiSalomeMorituri te salutantPietaRakovinaVeličenstvo Kat Kdo z našich současných zpěváků písně K. Kryla znovu oživil? – oficiální stránky – klub příznivců

6 Charakter tvorby Měl velký rozsah tvorby a schopnost tvořit radikálně odlišné skladby. Krátké, úderné pamflety (urážlivé dílo, zesměšňující, hanlivé, protispolečenské – protikomunistické) Zpívané básně pracují s hlubokými alegoriemi (jinotaji) a složitými jazykovými a významovými konstrukcemi. Tvorba inspirovaná biblickými texty, která se ovšem obrací do moderní doby. Mimo zpívanou poezii vydal také několik sbírek poezie i delších básnických skladeb knižně, většinou je doprovodil vlastními grafickými díly. Jeho texty i nezpívaná poezie vynikají hlubokou obrazností a metaforikou a velkou formální dokonalostí. r nazpíval písně Karla Kryla Daniel Landa jako poctu autorovi.

7 Pár hořkých citátů… „...Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce − a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce...“ „...Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva. A hlavně bez ohledů...“ Z básně Demokracie, r. 1993

8 Obrázky, citace [cit ]. Dostupný pod licencí GNU Free Documentation Licence na WWW: SEKERA, Václav. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: MAŇAS, Michal. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: JANÍČEK, Jiří. Ostatní zdroje, texty, hudební ukázky:


Stáhnout ppt "Karel Kryl – „básník s kytarou“ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu"

Podobné prezentace


Reklamy Google