Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor DUMMgr. Renata Kohoutková Název DUMSlovensko Kód DUMVY_32_INOVACE_6.2.8 Datum vytvoření PředmětZeměpis Tematická oblastStřední a jihovýchodní Evropa Výstup ŠVPŽák popíše hospodářské poměry státu. Anotace DUMMateriál obsahuje základní zeměpisnou charakteristiku státu. Metodický popis Materiál je určen k názornému doplnění výuky. Lze jej využít jako studijní materiál. HodnoceníMateriál byl názornou pomůckou na dokreslení představy o Slovensku. Autor prohlašuje, že řádně uvedl všechny použité zdroje. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 S L O V E N S K O Hlavní město: Bratislava Slovenština Euro Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice of Slovakia.svg

3 Historie Češi a Slováci žili v letech ve společném státě (vyjma 2. světové války), který se k rozdělil na dva státy – Českou republiku a Slovenskou republiku. Slovenština je pro nás nejbližším slovanským jazykem. Vlajka Vlajka Slovenska využívá tradiční slovanské barvy (bílou, červenou a modrou). Od vlajky Ruska nebo Slovinska se liší státním znakem.

4 Přírodní poměry Povrch: Více než polovinu území zaujímají pohoří. – S – Tatry (Vysoké, Nízké, Belianské) s nejvyšší horou Gerlachovský štít 2665 m - část Karpat – Slovenské Rudohorie – JZ – úrodná Podunajská nížina, – V – Východoslovenská nížina Řeky: Dunaj a jeho přítoky Váh, Hron, Ipel´, Hornád, Tisza Vodní nádrže: Zemplínská Šírava, Liptovská Mara, Orava Termální prameny, mnohé jsou lázeňsky využívané. – Piešťany, Bešeňová, Podhájská Národní park – TANAP, Slovenský ráj

5 Gerlachovský štít

6 Štrbské pleso

7 Bešeňová - aquapark

8 Hospodářství Od 90. let 20. stol. přešlo Slovensko od centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice a změnil se taky politický systém. Zemědělství v Podunajské a Východoslovenské nížině – obilniny ( pšenice, ječmen, kukuřice), cukrovka a brambory. Významná je produkce zeleniny (rajčata, papriky, zelí) a vína, méně ovoce a tabáku. Chov prasat a skotu, obnovil se i chov ovcí. Patří k nejvíce zalesněným států Evropy – lesy 40% plochy země  těžba dřeva.

9 Velký nedostatek paliv. Z nerostných surovin – vápenec, magnezit. Hutnictví – VSŽ Košice (Východoslovenské železárny) a na ně navazuje strojírenství a zbrojní průmysl. Hliníkárna - Žiar nad Hronom Problémy má průmysl elektrotechnický (výroba televizorů, praček, ledniček), který pracoval pro československý trh. Petrochemický průmysl v Bratislavě – SLOVNAFT.

10 Obyvatelstvo Podél jižní hranice žije početná maďarská menšina. 60% katolíci, 8% protestanté, 22% ostatní věřící, pouhých 10% tvoří lidé bez vyznání. Alexander Dubček v období Pražského jara, na sklonku r byl Sověty odstraněn z funkce. V r se vrátil do politiky a stal se předsedou Federálního shromáždění, ale brzy po rozpadu Česko- Slovenska v r zemřel na následky autonehody. Slovenský kosmonaut - Ivan Bella Ruský přepravní modul Sojuz přistál bezpečně v kazašské stepi a dopravil na zem dvou člennou posádku ruského Gennadije Padalka a slovenského kosmonauta Ivana Bellu. Bella strávil na Miru 8 dnů.

11 Gabčíkovo - Nagymaros Oblast Žitného ostrova na JZ Slovensku čas od času ohrožovaly či dokonce ničily povodně způsobené evropským veletokem Dunajem. Od 50. let se proto připravovala stavba vodního díla, které mělo vyřešit neustále se zvyšující potřebu elektrické energie, poskytnout ochranu před povodněmi, umožnit lepší splavnost, ochránit před vysycháním lužní lesy, vytvořit zdroj závlah pro zemědělce a rozšířit rekreační možnosti obyvatelstva. Vznikl společný československo- maďarský projekt Gabčíkovo-Nagymaros, jehož uskutečnění se považovalo za úspěch techniky a zručnosti stavbařů. Například přívodní kanál na gabčíkovskou hydroelektrárnu je dlouhý více než 17 km a na některých místech široký až 750 m a ční do výšky 16 – 18 m. Stavbou se však zničily desítky km 2 nejúrodnější zemědělské půdy a lužních lesů. Maďarská strana rozhodla v r o zastavení výstavby. Slovensko pokračovalo. Ekonomická hlediska jednoznačně převážila nad ekologickými.

12 Bratislava Kráska na Dunaji, nejmladší metropole Evropy, Grassalkovičův palác – sídlo prezidentů.

13 Bratislavský hrad

14 Bratislava - SLOVNAFT

15 Oravský hrad

16 Seznam použitých zdrojů: HÜBELOVÁ, Dana a Petr CHALUPA. Zeměpis: učebnice. 1. vyd. [i.e. 2. vyd.]. Brno: Nová škola, 2010, 95 s. Duhová řada. ISBN KASTNER, Jiří, Milan HOLEČEK a Libor KRAJÍČEK. Zeměpis naší vlasti: učebnice zeměpisu pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 1997, 95 s. ISBN Encyklopedie Zeměpis světa. V Praze: Columbus, 2002, 512 s. ISBN MAASS, Winfried. 100 nejkrásnějších měst světa: největší poklady lidstva na pěti kontinentech. 1. vyd. Čestlice: Rebo Productions CZ, 2002, 208 s. ISBN Lexikon zemí Praha: Fortuna Print, 1999, 503 s. ISBN of Slovakia.svg


Stáhnout ppt "ŠkolaKatolické gymnázium Třebíč, Otmarova 22, Třebíč 674 01 Název projektuModerní škola Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0464 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění."

Podobné prezentace


Reklamy Google