Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola a mateřská škola Nesovice, příspěvková organizace; CZ.1.07/1.4.00/21.1167 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_01_Památky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola a mateřská škola Nesovice, příspěvková organizace; CZ.1.07/1.4.00/21.1167 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_01_Památky."— Transkript prezentace:

1 Základní škola a mateřská škola Nesovice, příspěvková organizace; CZ.1.07/1.4.00/ Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_01_Památky UNESCO v ČR Žáci se seznámí s památkami UNESCO v České republice. Mgr. Iva Hanáková

2 Anotace  Turisticky atraktivní oblasti ČR – památky UNESCO. Práce s mapou. Ročník:4. Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Předmět:Vlastivěda

3  Brno  Český Krumlov  Holašovice  Kroměříž  Kutná Hora  Lednicko – valtický areál  Litomyšl  Olomouc  Praha  Telč  Třebíč  Žďár nad Sázavou Úkol č. 1 Vyhledej památky v mapě ČR a zaznamenej si je do slepé mapy.

4 Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Byla postavena pro manžele Tugendhatovi. Dnes slouží jako muzeum. Na seznam památek UNESCO byla zapsána v roce 2001.

5 Na seznam památek UNESCO byl zapsán již v roce Historické sídlo rodu Rožmberků. Obsahuje řadu zámeckých budov, maškarní sál, barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou. Letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm.

6 Vesnice leží asi 16km jihozápadně od Českých Budějovic. Komplex na seznamu čítá 23 památkových usedlostí se 120 budovami. K unikátním patří např. studny s dřevěnou pístovou pumpou nebo Selský dvůr č.p. 6, který je rodinným selským sídlem od roku 1530.

7 Na seznam UNESCO zapsán v roce Vznik a vývoj zámku je spjat s olomouckým biskupstvím a arcibiskupstvím. Vnitřní místnosti zámku jsou bohatě vybaveny množstvím původního dobového zařízení. Květná zahrada je geometricky pravidelná.

8 Na seznam zapsána v roce Historické jádro představuje neobyčejnou středověkou urbanistickou strukturu s řadou renesančních, gotických a barokních domů. o chrám sv. Barbory o katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

9 Na seznam zapsán v roce Rozloha 300m² Hranice: jih Rakousko západ Pálava sever a východ hranice řeky Dyje Je považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území v Evropě.

10 Na seznam zapsán v roce Renesanční zámek z pol 16.stol. je významným dokladem arkádového zámku italského typu. Přímo na zámku se narodil hudební skladatel Bedřich Smetana, v rodině sládků.

11 Na seznam UNESCO zapsán v roce Morový sloup. Jako projev díků za přečkanou morovou epidemii v Olomouci sloužil Mariánský sloup na Dolním náměstí (zdál se málo honosný) = na Horním náměstí vystaven sloup mnohem velkolepější.

12 Na seznam UNESCO zapsán v roce Nejvýznamnější městská památková rezervace v ČR. Dokážeš vyjmenovat některé části, které do centra Prahy patří? Pražský hrad, Hradčany, Malá Strana, Karlův most, Staré Město, Nové Město, Vyšehrad i jednotlivé památky.

13 Na seznamu od r Telč = Moravské Benátky Nejstarší stavební památkou je 49m vysoká, pozdně románská Svatodušní věž.

14 V seznamu UNESCO od r Za dlouhá staletí svého trvání se Třebíč stala důležitým hospodářským, správním, politickým i kulturním centrem jihozápadní Moravy. Co nejdříve po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně zapsány na seznam UNESCO.

15 Na seznamu od r Město dvou tváří, jehož současná podoba se snoubí se Santiniho mistrovstvím, dává této části země mystický nádech.

16 1.[cit ] Dostupný z WWW:< 2.[cit ] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: 3.[cit ] Dostupný z WWW: 4.[cit ] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: %C5%99%C3%AD%C5%BE_-1.jpg 5.[cit ] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: ew_01.JPG 6.[cit ] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: 7.[cit ] Dostupný pod licencí Creative Commons z WWW: 8.[cit ] Dostupný z WWW: 9.Ostatní fotografie: archiv autora


Stáhnout ppt "Základní škola a mateřská škola Nesovice, příspěvková organizace; CZ.1.07/1.4.00/21.1167 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_01_Památky."

Podobné prezentace


Reklamy Google