Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klepnutím lze upravit styl předlohy podnadpisů. 28.9.2016.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klepnutím lze upravit styl předlohy podnadpisů. 28.9.2016."— Transkript prezentace:

1 Klepnutím lze upravit styl předlohy podnadpisů. 28.9.2016

2 Klepnutím lze upravit styl předlohy podnadpisů. 28.9.2016 Historie místa a okolí

3 28.9.2016

4 Slovenský ráj: Území dnešního Slovenského ráje a Hornádské kotliny bylo osídlováno už od mladší doby kamenné. Nálezy svědčí o hojném využívání zdejších bohatých přírodních zdrojů. Ve středověku pak hrála důležitou roli obchodní stezka Glacká cesta, táhnoucí se napříč Slovenským rájem. Během vpádu Tatarů ve 13.století se stalo útočištěm lidu Hornádské kotliny Kláštorisko, nazývané "Skalou útočiska" a byl zde postaven Kartuziánský klášter. Nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím v oblasti bylo hornictví a hutnictví zabývající se zpracováním železa V době SNP(Slovenského národního povstání) se v lesích Slovenského ráje nacházelo několik partizánských skupin patřících k brigádě Klement Gottwald. Kláštorisko - je dnes jediné turistické středisko uvnitř Slovenského ráje a díky zbytkům kláštera také významnou archeologickou lokalitou. Spousty mladých nadšenců se snaží po odkrytí základů klášter částečně znovu postavit.

5 28.9.2016 Národní park Slovenská ráj se nachází ve východní části Slovenska a patří k nejvýznamnějším oblastem turistiky na Slovensku. Je to území výjimečných přírodních krás rozkládající se na rozloze asi 150 kilometrů čtverečních v severovýchodní oblasti Slovenského rudohoří. Oblast Slovenského ráje leží na území čtyř okreslů - Spišská Nová Ves, Rožňava, Poprad a Bánská Bystrica. Toto území bylo v roce 1964 vyhlášeno za Chráněnou krajinnou oblast(CHKO) a v roce 1988 Nařízením vlády SR překategorizováno na Národní park Slovenský ráj. Má rozlohu 19 763ha a ochranné pásmo 13 011ha.

6 28.9.2016 Kláštorisko: kláštorisko se nachází v samém centru Slovenského ráje v nadmořské výšce 760 metrů. Je vzdáleno 75 minut od Podleska a dvě hodiny od Čingova. Má zde vrchol Kláštorská roklina a nedaleko odtud ústí rokle Malý a Veľký Kyseľ. Průměrná roční teplota činí 4,7 °C.

7 28.9.2016 Spišský hrad: Spišský hrad je druhá nejrozsáhlejší hradní zřícenina na Slovensku nacházející se na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie na katastru obce Žehra asi 5 km severozápadně od ní. Spišský hrad je chráněn jako slovenská Národní kulturní památka a je zařazen na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

8 28.9.2016 V časech renesance patřil Spišský hrad Thurzovcům a Csákyovcům, kteří dále horní hrad přestavovali včetně staveb dalších budov a změn funkčnosti stávajících budov. Byl změněn vstup na hrad a přizpůsoben možnostem dělostřelecké obrany, románský palác byl změněn na zbrojnici, na nádvoří byly vybudovány arkády a pavlače. Hrad přesto přestal vyhovovat nárokům šlechty na pohodlné bydlení a byl panstvem počátkem 18. století opuštěn a v roce 1780 vyhořel a změnil se ve zříceninu.

9 28.9.2016 Levoča: Už vstup do Levoče a pohled na její obrovské náměstí nás ubezpečuje o tom, že jsme ve městě, které mělo ve středověku evropský význam. Uprostřed náměstí stojí tři půvabné budovy, které bývaly pro města typické: farský kostel sv. Jakuba - duchovní centrum, radnice - správní a soudní centrum a bývalý obchodní dům - hospodářské centrum. Později přibyl ještě evangelický kostel s mohutnou kopulí.

10 28.9.2016 Unikátní charakter má chrám sv. Jakuba se svými 11 gotickými a renesančními oltáři a s dalším hodnotným interiérem. Nachází se tu nejvyšší gotický oltář světa, další gotické a renesanční oltáře z 15.-16. století. Mnohé z nich jsou dílem řezbáře, jehož jméno se pojí k městu: Mistra Pavla z Levoče.

11 28.9.2016 Zdroje: http://www.slovensky-raj.wz.cz/ http://www.spis.sk/regiony/levoca/cz.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spis_Castle,_Slovakia.jp g http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spis_Castle,_Slovakia.jp g http://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1%C5%A1torisko


Stáhnout ppt "Klepnutím lze upravit styl předlohy podnadpisů. 28.9.2016."

Podobné prezentace


Reklamy Google