Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Alternátor – srovnání s dynamem Tematická oblast:Zdroje elektrické energie motorových.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Alternátor – srovnání s dynamem Tematická oblast:Zdroje elektrické energie motorových."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Alternátor – srovnání s dynamem Tematická oblast:Zdroje elektrické energie motorových vozidel Ročník:2. Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0369 Datum vzniku:listopad 2012 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

2  Záměrem této sady výukových materiálů je poskytnout žákům informace o zdrojích elektrické energie používaných v motorových vozidlech, jejich principech, konstrukci, provozu, údržbě a závadách a opravách.  Jednotlivé DUMy (prezentace) v této sadě popíší postupně tematické oblasti, které jsou probírány v předmětu Elektronika.  Konkrétně tato prezentace je zaměřena na srovnání provozu alternátoru s dynamem.

3 Výhody alternátoru:  dobíjí při nižších otáčkách, dynamo na volnoběh nemusí dobíjet  vyšší výkon při stejné velikosti  jednodušší konstrukce, odpadl komutátor  jednoduchá regulace, odpadá proudová regulace a zpětný spínač  má stejnou polaritu při nezávisle na smyslu otáčení  žádná údržba, dlouhá životnost – uhlíky přenáší jen malý proud do buzení

4 Výhody alternátoru II:  provozní spolehlivost – proud se odebírá ze statoru, odpadají jakékoliv kluzné kontakty  menší hlučnost Nevýhody alternátoru:  diody jsou citlivé na poškození alternátor nesmí být v provozu bez akumulátoru při svařování na autě se musí odpojit  bez cizího nabuzení vůbec nedobíjí

5 1. Jaké jsou výhody alternátoru proti dynamu? 2. Jaké jsou nevýhody alternátoru proti dynamu?

6 GSCHEIDLE, Rolf a kol. Příručka pro automechanika. Praha: Sobotáles CZ, 2007, ISBN 978-80- 86706-17-7. Ing. ZDENĚK, Jan; Ing. ŽDÁNSKÝ, Bronislav; Ing. KUBÁT, Jindřich. Elektronika motorových vozidel I. Brno: Avid, spol. s r.o., 2009, ISBN 978-80-87143-13-1.


Stáhnout ppt "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Alternátor – srovnání s dynamem Tematická oblast:Zdroje elektrické energie motorových."

Podobné prezentace


Reklamy Google