Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E18.14 Ročníktřetí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E18.14 Ročníktřetí."— Transkript prezentace:

1 Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/ Označení DUMVY_32_INOVACE_E18.14 Ročníktřetí Tematická oblast a předmět Finanční trhy Ekonomika Název učebního materiáluNepřímé daně ČR AutorIng. Lenka Hřibová Datum vytvoření Anotace Učební materiál slouží jako podklad pro výuku ekono- miky. Prezentace je zaměřena na nepřímé daně ČR a na jejich konkrétní charakteristiku. Prezentace obsa- huje 14 snímků, při jejichž zhotovení byly použity ani- mace. Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, Hodonín

2 Obsah 1.Obecná charakteristika nepřímých daní 2.Rozdělení nepřímých daní 3.Daň z přidané hodnoty - DPH 4.Spotřební daň 5.Daň k ochraně životního prostředí 6.Otázky k opakování s řešením 7.Zdroje Nepřímé daně ČR

3 1. Obecná charakteristika nepřímých daní  Jsou vázány na výrobky nebo služby.  Jsou vybírány nepřímo – součást ceny výrobků a služeb.  Postihují spotřebu – poplatníkem je spotřebitel.  Přirážka k prodejní ceně výrobku či služby.  Prodejce má povinnost daň přiznat a odvést.

4 2. Rozdělení nepřímých daní Selektivní Univerzální Daň z přidané hodnoty (DPH) Spotřební daň Daň ekologická (daň k ochraně životního prostředí)

5 3. Daň z přidané hodnoty – DPH  Nepřímá, univerzální daň.  2004 – harmonizována se směrnicí EU.  Novelizována v roce  V zemích EU – volný trh, DPH počítá a platí nakupující firma.  Mimo EU – DPH vybírají celnice.  Administrativně velmi náročná.  Správcem je finanční úřad něco celnice.

6 Poplatník DPH Plátce DPH Předmět DPH  Osoba, kterou daň zatěžuje – konečný spotřebitel (kupující).  FO nebo PO, která uskutečňuje zdanitelná plnění v rámci své ekonomické činnosti a je registrovaná na FÚ (prodávající) – při obratu nad ,- Kč je to povinnost.  Zboží nebo služba (osvobozeny jsou televizní a rozhlasové vysílání, poštovní služby, pojišťovnictví, loterie, sociální pomoc, zdravotnické služby, finanční činnosti).

7 Základ daně Sazba DPH Zdaňovací období pro DPH  Hodnota zboží nebo služby; u zboží z ciziny je to cena navýšená o clo (neplatí pro EU).  Základní – 21 %.  Snížená – 15 %.  Měsíc – při překročení obratu 10 mil. Kč za předcházející rok.  Čtvrtletí (obrat do 2 mil. Kč).

8 Splatnost DPH  25. den v měsíci následujícím po zdaňovacím období. Výpočet DPH  Zdola.  Shora – pomocí koeficientů. DPH na vstupu (z nákupu) > DPH na výstupu (z prodeje) → nárok na odpočet. DPH na vstupu (z nákupu) < DPH na výstupu (z prodeje) → daňová povinnost. DPH na vstupu (z nákupu) = DPH na výstupu (z prodeje) → musí se podat daňové přiznání.

9 4. Spotřební daň Předmět daně  Uhlovodíková paliva a maziva.  Líh a lihoviny.  Pivo.  Víno.  Tabákové výrobky.  Nepřímá, selektivní daň.  2004 – prošla novelizací.  Správcem je celní úřad.  Započítává se do základu daně pro výpočet DPH.

10 Sazba daně Zdaňovací období  Stanovena samostatně pro každý druh výrobku v závislosti na měrných jednotkách.  Měsíc (pokud nevznikne daňová povinnost, přiznání se nepodává). Plátce daně  Výrobci tuzemské produkce, dovozci, provozovatelé daňových skladů. Poplatník daně  Všichni, kdo kupují výrobky, na které se vztahuje spotřební daň.

11 5. Daň k ochraně životního prostředí Poplatník daně Plátce daně  Konečný spotřebitel.  Dodavatelé, kteří dodávají uvedené energie.  Vznik –  Správce – celní úřad.  Zahrnuje – daň ze zemního plynu, daň z pevných paliv, daň z elektřiny.

12 Zdaňovací období  Měsíc. Sazba daně  Pevně dané zákonem ve vztahu k fyzikálním jednotkám (MWh, GJ).

13 V roce V kterém roce proběhla velká novela spotřební daně? Spotřebitel. 9. Kdo je poplatník spotřební daně? Poštovní služby, pojišťovnictví, zdravotnictví, loterie, sociální pomoc, televizní poplatky. 7. Co je osvobozeno od DPH? 2008, daň ze zemního plynu, daň z pevných paliv a daň z elektřiny. 6. Od kterého roku se vybírá ekologická daň a z kterých daní se skládá? Výrobci tuzemské produkce, dovozci a provozovatelé daňových skladů. 5. Kdo je plátcem spotřební daně? Měsíc, čtvrtletí. 4. Zdaňovací období DPH. Uhlovodíková paliva a maziva, pivo, víno, líh a lihoviny, tabákové výrobky. 3. Předmět spotřební daně. Základní – 21 %, snížená – 15 %. 2. Sazby DPH. DPH, spotřební daň, ekologická daň. 1. Vyjmenuj nepřímé daně. 6. Otázky k opakování s řešením

14 7. Zdroje Texty jsou tvorbou autora. ŠVARCOVÁ, Jena a kol. Ekonomie – stručný přehled 2011/2012. Zlín: CEED, ISBN


Stáhnout ppt "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E18.14 Ročníktřetí."

Podobné prezentace


Reklamy Google