Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_PŘČL.11 Autor: Mgr. Jitka Žejdlíková Datum vytvoření: leden 2012 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_PŘČL.11 Autor: Mgr. Jitka Žejdlíková Datum vytvoření: leden 2012 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis."— Transkript prezentace:

1

2 VY_32_INOVACE_PŘČL.11 Autor: Mgr. Jitka Žejdlíková Datum vytvoření: leden 2012 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis Tematický okruh: Biologie člověka Téma: Smyslová soustava Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Žejdlíková

3  Smysly nás informují o dění okolo nás a dění uvnitř našeho organismu. ZrakSluch Hmat Čich Chuť

4  nejdůležitější lidský smysl  zaznamenává dopadající světlo, jeho intenzitu a barvu  orgánem zraku je oko  nejčastějšími vadami je dalekozrakost a krátkozrakost  dalekozrakost – člověk vidí dobře na dálku - obraz vzniká za sítnicí - potřebuje brýle se spojkami  krátkozrakost – člověk vidí dobře na blízko - obraz vzniká před sítnicí - potřebuje brýle rozptylky Byl jednou jeden zivot Oko - cast 1 - YouTube

5 2. Stavba oka

6  pomocí sluchu vnímáme okolní prostředí  komunikace mezi sebou  poslouchání hudby  orgánem sluchu je ucho  ucho je také centrem pro rovnováhu a pohyby hlavy Byl jednou jeden zivot Ucho - cast 1 - YouTube 5.

7 6. Stavba ucha

8  ušní boltec – zachycení zvuku  zvukovod – vede zvuk k bubínku  bubínek se rozechvěje  zvuk pokračuje do středního ucha = dutiny se sluchovými kůstkami  vnitřní ucho – zde se nachází tzv. hlemýžď, který vysílá signály do mozku po sluchovém nervu

9  umožňuje vnímat podněty z vnějšího prostředí  tlak, chlad, bolest  receptory jsou uloženy po celém těle  nejvíce jich je na dlaních, konečcích prstů, na rtech, na jazyku a na čele

10 Braillovo písmo - speciální druh písma, které je určené pro nevidomé nebo velmi špatně vidící - jsou to vyražené plastické body, které čtenář vnímá hmatem - je pojmenováno podle Louise Brailla, který v dětství ztratil zrak a v patnácti letech vytvořil toto písmo 8.

11 Co je tu asi napsáno? A H OJ [cit ]. autor neuveden. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:

12  je spojena s činností trávicí soustavy  orgánem chuti je jazyk s chuťovými pohárky  základní chuťové vjemy: hořkost kyselost slanost sladkost 7.

13  čichové receptory se nacházejí v dutině nosní  orgánem čichu je nos  základ tvoří čichové buňky  dlouhodobé podráždění nosní sliznice otupuje čich a můžeme přestat cítit

14 Mona Lisa nebo zelenina 9.

15 V průsečících bílých čar se objevují šedivé tečky. 10,

16 Dívej se 1 minutu na vlajku a potom se podívej na bílou plochu.

17

18 Neoznačené obrázky: Použité obrázky jsou dostupné pod licencí Microsoft Office. Staženo: [cit ]. autor Steve Jurvetson Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 2. [cit ]. autor Tchoř Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 3. [cit ]. autor neuveden Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 4. [cit ]. autor neuveden Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 5. [cit ]. autor David Benbennick Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 6. [cit ]. autor Chittka L, Brockmann Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 7. [cit ]. autor neuveden Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 8. [cit ]. autor antonioxalonso Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 9. [cit ]. autor Dimitri Parrant.Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 10. [cit ]. autor Famousdog.Dostupný pod licencí Creative Commons na www: 11. [cit ]. autor Lukáš Sova.Dostupný pod licencí Creative Commons na www:

19  Prezentace slouží k zopakování učiva o smyslové soustavě člověka. Jsou zde shrnuty nejdůležitější poznatky, které by si žáci měli pamatovat.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_PŘČL.11 Autor: Mgr. Jitka Žejdlíková Datum vytvoření: leden 2012 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis."

Podobné prezentace


Reklamy Google