Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přídavná jména 4 Jmenné tvary  Jmenné tvary lze tvořit jen od přídavných jmen. Vyskytují se pouze v 1. pádě čísla jednotného i množného.  Pravopis.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přídavná jména 4 Jmenné tvary  Jmenné tvary lze tvořit jen od přídavných jmen. Vyskytují se pouze v 1. pádě čísla jednotného i množného.  Pravopis."— Transkript prezentace:

1

2 Přídavná jména 4 Jmenné tvary

3  Jmenné tvary lze tvořit jen od přídavných jmen. Vyskytují se pouze v 1. pádě čísla jednotného i množného.  Pravopis i/y v koncovce jmenného tvaru se řídí vzorem mladý.  Jmenné tvary najdeme např. v přísudku jmenném se sponou.  Přídavné jméno rád, -a, -o má pouze jmenné tvary. Jmenné tvary některých tvrdých

4 Mužský rodŽenský rodStřední rod mládmládamládo mládi mlády mláda  Buďte zdrávi!  Stromy jsou zdrávy.  Dívky jsou zdrávy.  Štěňata jsou zdráva. 1. p. č. j. 1. p. č. mn.

5 Utvořte jmenné tvary od následujících přídavných jmen:  Zdravý  Mladý  Nadšený  Bohatý  Najedený  Jistý  Starý  Schopný  Zdráv  Mlád  Nadšen  Bohat  Najeden  Jist  Stár  Schopen

6  To mi byl čert dluž_ _!  Odpoledne jsme byli už všichni unaven_.  Děti běhaly bos_.  O Vánocích jsme byli zvědav_ na dárky.  Dědeček je vážně nemoc_ _.  Nejrychlejší žáci byli s příkladem už hotov_.  Jeho očím zůstalo to tajemství skryt_. Podtrhněte jmenné tvary příd. jmen a doplňte správnou koncovku:

7  To mi byl čert dlužen!  Odpoledne jsme byli už všichni unaveni.  Děti běhaly bosy.  O Vánocích jsme byli zvědavi na dárky.  Dědeček je vážně nemocen.  Nejrychlejší žáci byli s příkladem už hotovi.  Jeho očím zůstalo to tajemství skryto. Řešení:

8  Odměněný  Zvědavý  Zdravý  Hodný (něčeho)  Utvořený  Rád Použijte ve větách: odměněn, zvědav, zdráv, rád, hoden, utvořen  Od kterých přídavných jmen tvrdých byly tvary jmenné utvořeny?  Který tvar existuje pouze ve jmenné podobě? Řešení:

9 Od kterých následujících přídavných jmen lze utvořit jmenné tvary?  Letní  Stržený  Společný  Karlův  Pitný  Rozbitý  Rád  Stavební  Milý  Modrý  Nápověda:  Vyřaďte přídavná jména měkká a přivlastňovací  Jedno ze slov už je tvarem jmenným  Ani od všech přídavných jmen tvrdých není tvar jmenný vhodný

10  STRŽEN  ROZBIT Řešení:

11  KRAUSOVÁ, Zdeňka; TERŠOVÁ, Renata. Český jazyk 6. Plzeň: Fraus, 2003, ISBN 80-7238-206-3.  www.office.microsoft.com  Obrázky z galerie Klipart Zdroje:


Stáhnout ppt "Přídavná jména 4 Jmenné tvary  Jmenné tvary lze tvořit jen od přídavných jmen. Vyskytují se pouze v 1. pádě čísla jednotného i množného.  Pravopis."

Podobné prezentace


Reklamy Google