Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Kateřina Stehlíková Název materiálu: VY_12_INOVACE_EVH.2.Ste.16_Vodnik Datum:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Kateřina Stehlíková Název materiálu: VY_12_INOVACE_EVH.2.Ste.16_Vodnik Datum:"— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Kateřina Stehlíková Název materiálu: VY_12_INOVACE_EVH.2.Ste.16_Vodnik Datum: Ročník: druhý Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Název: Vodník Číslo operačního programu: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: UČÍME SE S RADOSTÍ Anotace: Nácvik písně Vodník. Lze použít i v jiných předmětech – český jazyk, člověk a jeho svět nebo výtvarná výchova. český jazyk, člověk a jeho svět nebo výtvarná výchova.

2 Vodník Hudba: Angelo Michajlov Text: Pavel Kopta Po kliknutí na obrázek spustíte píseň.

3 O vodnících O vodnících  Vodník je jedna z nejznámějších postav českých pohádek a pověstí.  Nazývá se také hastrman, vasrman, apod.  Ztělesňuje ducha vody a tak se o něm povídá všude tam, kde je nějaký potok, říčka, řeka, rybník nebo jezero.  Jmenuj pohádky nebo pověsti, ve kterých je nějaký vodník? Princezna ze mlejna 1 a 2 O vodníku Česílkovi Trampoty vodníka Jakoubka Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni O loupežníku Rumcajsovi Jak dostat tatínka do polepšovny Škola ve mlejně Peklo s princeznou Jezerní královna Arabela Vodník Čepeček Bubáci a hastrmani a mnoho dalších … a mnoho dalších …

4  Vodník je obvykle vyobrazován jako nevzhledný zelený mužík se širokými ústy, zelenými vlasy a vypoulenýma očima, kterému kape voda ze šosů.  Umí se proměňovat v různá zvířata, nejčastěji v koně nebo vodní živočichy jako žábu, rybku nebo raka.  Ke svým kouzlům potřebuje alespoň kapku vody.  Největší sílu má ve svém živlu – ve vodě.  Pokud začne schnout, velmi rychle slábne.  Vodník rád jezdí na sumci.

5  Jde zpravidla o zlou bytost, která škodí lidem a topí nezkušené plavce za účelem získání jejich duší.  Na dívky líčí pentličky a zrcátka, která zavěšuje do bažinatého rákosí a na nebezpečná místa nad vodou.  Někdy také klade na mělčinu blýskavou zlatou rybu, aby tak oběť vlákal do vody.  Nejčastěji prý topí lidi o půlnoci a v pravé poledne.  Chytře využívá svých proměn – například jako kůň se pase na břehu rybníka, a když na něj někdo vsedne, skočí do vody a jezdce utopí.  Duše utopených si schraňuje ve svém příbytku pod vodou v hrníčcích.  Pokud někdo takový hrníček otevře, duše unikne jako vzduchová bublina a osvobodí se.  Často se podle pověstí vodník vyskytuje ve mlýnech, kde zastavuje mlýnské kolo.  Někdy se ovšem vodník natolik přizpůsobil lidem, že jde spíše o bytost zlomyslnou než vyloženě zlou.  Když má dobrou náladu, pomáhá mlynáři s prací, za což si smí ve mlýně opékat ryby nebo dostává mléko, které prý rád pije.  Sedává na větvích vrb u rybníků a řek nebo u vodních mlýnů, pokuřuje dýmku a přemýšlí nebo hraje na housle.  Někdy na něj můžeme narazit i v hospodě.  Vždy je pod ním loužička, protože má stále mokré šaty.  Když ale opouští vodu, je vždy suchý.

6 Ukázky: Po kliknutí na hrneček spustíš ukázku.

7 Úkol pro šikulky  Namaluj podle své fantazie vodníka.  Dej mu jméno.  Napiš nám o něm několik vět: Kde žije? Kde žije? Jakou má povahu? Jakou má povahu? Co rád jí a pije? Co rád jí a pije? Čím je užitečný? Čím je užitečný? Čím naopak škodí? Čím naopak škodí?

8 1. Sloka Zvu tě vřele na návštěvu ke mně dolů na dno, pod vodou se nezabloudí, cestu najdeš snadno. Mám tam plno hrníčků a v každém z nich dušičku. 2. Sloka Já mám dole ve svým bytě hrníčky a hrnky, žlutý, bílý, fialový, modrý jako trnky. Do každého hrníčku, dal jsem jednu dušičku.

9 Refrén: Jó, kapr, žába, plotice, rákos, parma, rak, puškvorec a bělice, můj vodnickej frak. Na lekníny do rákosí rozhodil jsem síť, dal jsem do ní kapky rosy, tak se do ní chyť. Tak se do ní chyť!

10 Poznáš ryby, o kterých vodník zpívá? KAPR BĚLICEPARMA PLOTICE

11 A znáš i rostliny? TRNKA RÁKOS PUŠKVOREC LEKNÍN

12 Použité materiály:    da9-9c37-99d7ea083f da9-9c37-99d7ea083f da9-9c37-99d7ea083f70     =cs =cs =cs   elang=cs elang=cs elang=cs  prodavame_/ryby/belice.jpg.html prodavame_/ryby/belice.jpg.html prodavame_/ryby/belice.jpg.html     


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Kateřina Stehlíková Název materiálu: VY_12_INOVACE_EVH.2.Ste.16_Vodnik Datum:"

Podobné prezentace


Reklamy Google