Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_42_06 Název materiáluPřenos vnitřní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_42_06 Název materiáluPřenos vnitřní."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_42_06 Název materiáluPřenos vnitřní energie AutorMgr. Pavel Lintner Tematická oblastFyzika Tematický okruhMolekulová fyzika a termika Ročník2 Datum tvorbysrpen 2013 Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora

2 Přenos vnitřní energie

3 Přenos vnitřní energie z míst s vyšší teplotou do míst s nižší teplotou se může uskutečnit třemi způsoby: tepelnou výměnou vedením tepelnou výměnou zářením přenosem vnitřní energie prouděním Uvedené způsoby přenosu vnitřní energie často probíhají současně.

4 a)Tepelná výměna vedením (vedení tepla) Při zahřívání jednoho konce tyče např. plamenem se postupně zvyšuje teplota i těch částí tyče, které nejsou přímo v plameni. Uvnitř zahřívaného tělesa přechází vnitřní energie z míst s vyšší teplotou na místa s nižší teplotou. V izolantech se částice v zahřívané části tělesa více rozkmitají a při srážkách předávají část své energie sousedním částicím, které se nacházejí v chladnějších částech tělesa – animace.animace V kovových vodičích je vedení tepla zprostředkováno především volnými elektrony.

5 Velmi dobrou tepelnou vodivost mají kovy – využívají se např. k odvodu tepla v elektronice. [1]

6 Látky se špatnou tepelnou vodivostí (plasty, pórovité a sypké látky – peří, skelná vata, pěnové materiály apod.) se používají k tepelné izolaci. [2][3]

7 b)Tepelná výměna zářením Tepelná výměna uskutečňovaná vyzařováním a pohlcováním elektromagnetického záření – tzv. tepelného záření. Vnitřní energie tělesa, které vyzařuje, se zmenšuje o energii vyslaného tepelného záření. Vnitřní energie tělesa, na které dopadá tepelné záření, se zvětšuje o energii pohlceného záření (část záření se odráží od povrchu tělesa, část záření tělesem prochází).

8 c)Přenos vnitřní energie prouděním Přenos vnitřní energie, který je zajištěn pohybující se látkou – např. proudící kapalinou nebo plynem. [4]

9 Otázky: 1.Uveďte příklady praktického využití dobrých a špatných tepelných vodičů. 2.Předpokládejme, že kov a dřevo mají stejnou teplotu (např. 10 °C). Vysvětlete, proč se při dotyku zdá kov studenější než dřevo. 3.Uveďte příklady praktického využití tepelné výměny zářením. 4.Uveďte příklady praktického využití přenosu vnitřní energie prouděním.

10 Použité zdroje: BARTUŠKA, Karel. Fyzika pro gymnázia: Molekulová fyzika a termika. 2. vyd. Praha: Prometheus, 1994, 254 s. ISBN SVOBODA, Emanuel aj. Přehled středoškolské fyziky. 4. upravené vydání. Praha: Prometheus, s. ISBN Použité obrázky: [1] Fir0002. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [2] Achim Hering. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [3] Radomil. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [4] Oni Lukos. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na


Stáhnout ppt "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_42_06 Název materiáluPřenos vnitřní."

Podobné prezentace


Reklamy Google