Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ing. Lenka Bombera Piskačová. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu DUM Škola budoucnosti s využitím IT VY_12_INOVACE_OV34 Název školy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ing. Lenka Bombera Piskačová. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu DUM Škola budoucnosti s využitím IT VY_12_INOVACE_OV34 Název školy."— Transkript prezentace:

1 Ing. Lenka Bombera Piskačová

2 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu DUM Škola budoucnosti s využitím IT VY_12_INOVACE_OV34 Název školy SPŠ a SOŠGS Most Předmět Odborný výcvik Tematický okruh Provoz obchodu Téma Evidence zásob zboží Ročník 2. Jméno autora Ing.Lenka Bombera Piskačová Datum tvorby Srpen 2012 Anotace Žáci se seznámí s evidencí zásob zboží

3  Evidence zásob zboží na prodejně je rozdílná.  Způsob je závislý na velikosti prodejny a jejím vybavení.  V malých prodejnách bez terminálových pokladen, se zásoby evidují v úhrnném vyjádření o všech druzích zboží v prodejně.

4  Účelu může sloužit sestavení účetního stavu zásob zboží, v němž se zaznamenává zboží (dodávka ) a úbytek zboží ( prodej ) v prodejních cenách.  Zpravidla jednou měsíčně se vykazuje konečný stav zásob.

5  Konečný stav zásob se vypočítá podle vzorce:  Počáteční zásoba + příjem zboží – prodej zboží – ostatní úbytky zásob  = konečný stav zásob

6  Ostatní úbytky zásob představuje např. přecenění zboží ( zásoba se snižuje o částku, kterou tvoří rozdíl mezi starou cenou a novou cenou ), odpisy zboží s prošlou trvanlivostí apod.

7  Sestavení účetních zásob musí být provedeno vždy před inventarizací. Na závěr inventarizace se porovnává skutečný stav zásob se stavem účetním.

8  Pokud je prodejna vybavena PC a terminálovými pokladnami nebo počítačovými pokladnami, je evidence zásob prováděna podrobně.  Každý druh zboží se eviduje samostatně, při jeho prodeji se zásoba okamžitě snižuje.

9  Zásoby je možné sledovat nejen podle jednotlivých druhů, ale i podle daňových skupin, lze zjistit zboží s nejrychlejší obrátkou, konečný stav zásob je možné zjistit kdykoli.

10  1.) Na čem závisí způsob zvolený pro evidenci na konkrétní prodejně ?  2.) Podle jakého vzorce určíme konečný stav zásob ?  3.) Co dále může v evidenci zásob zboží vysledovat ?

11  Fr.Kaplová, Obchodní provoz pro SOU, obor prodavač  Nakladatelství Olomouc,s.r.o, r.2001  ISBN 80-7182-131-4


Stáhnout ppt "Ing. Lenka Bombera Piskačová. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0124 Název projektu DUM Škola budoucnosti s využitím IT VY_12_INOVACE_OV34 Název školy."

Podobné prezentace


Reklamy Google