Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výklad pravidel PhDr. Vladimír Süss, Ph.D. Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výklad pravidel PhDr. Vladimír Süss, Ph.D. Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním."— Transkript prezentace:

1 Výklad pravidel PhDr. Vladimír Süss, Ph.D. Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem Hlavního města Prahy.

2 Základní principy Softball i baseball hrají dvě družstva o devíti hráčích. Hráči v útoku (pálkaři nebo běžci) a hráči v obraně (polaři) se ve svých úlohách pravidelně střídají.

3 Pálkaři Pálkaři nastupují podle předem stanoveného pořadí do pálkařského území, poblíž domácí mety a snaží se odpálit soupeřem nadhozený míč do pole tak, aby odpal mohli využít k běhu po metách.pálkařského území

4 Po odpalu se role pálkaře mění v roli běžce, který postupuje po obvodu vnitřního pole co nejdál, avšak minimálně na první metu. Další mety získává dle vlastního uvážení, nebo na příkaz kouče. Na kterékoli metě může zůstat stát, případně pokračovat v běhu po činnosti spoluhráče s tou podmínkou, že na žádné metě nesmějí zůstat dva hráči. Běžec, který proběhne přes všechny čtyři mety, získává pro své družstvo bod.

5 Polaři Polaři se snaží pravidly dovoleným způsobem zamezit postupu soupeřů, znemožnit jim bodování a především je vyřadit (vyautovat). Po vyřazení tří soupeřů se role polařů a pálkařů vymění. Tomuto vystřídání v poli (v obraně) a na pálce (v útoku) se říká směna

6 Utkání v softballu je omezeno sedmi směnami. To znamená, že každé družstvo je 7 krát v poli a 7 krát na pálce. V případě, že družstvo, které nastupuje v poslední půlsměně na pálku a v utkání vede, tak se směna nedohrává a platí dosažený výsledek. Při nerozhodném výsledku se nastavuje vždy jedna další směna až do rozhodnutí utkání

7 Hřiště zázemí pole Hřiště je složeno z pole a zázemí

8 Pole vnitřního pole vnějšího pole Zázemí Pole je část pravoúhlé kruhové výseče ohraničené pomezními čarami, které tvoří spojnice domácí meta – první meta, respektive domácí meta – třetí meta. Skládá se z vnitřního pole (čtverec o straně 18m v jehož vrcholech jsou umístěny 4 mety a ve středu meta nadhazovací) a z vnějšího pole, které leží za spojnicemi met. Zázemí by mělo být široké minimálně 8m a ohraničuje celé pole podél pomezních čar. Vzdálenost od domácí mety ke konci (oblouku) vnějšího pole je pro ženy minimálně 67 m a pro muže 70 m. Tyto vzdálenosti jsou minimální, větší vzdálenost je možná.domácí metaprvní meta, třetí meta.meta nadhazovací

9 Vnitřní pole Vnější pole První metaDruhá meta Třetí meta Domácí meta Nadhazovací meta Hřiště z pohledu vnějšího pole

10 8m 14m muži 13m ženy Ženy 67m muži 70m 18m

11 Výstroj hráčů Polaři Rukavice Pro všechny polařeSpeciální zadácká Speciální pro prvního metaře

12 Výstroj hráčů Zadák Chrániče holení - nepovinné Chránič trupu - u žen povinný Maska s přilbou - povinné

13 Výstroj hráčů Pálkaři Pálka Přilba

14 Družstvo v obraně NadhazovačZadákPrvní metař Druhý metař Třetí metař Spojka Levý vnější polařStřední vnější polař Pravý vnější polař

15 Základní pravidla Posouzení odpalu

16 Posouzení správnosti odpalů vnitřním polivnějším poli Pravidla softballu rozlišují správnost odpalů na zem jiným způsobem ve vnitřním poli a jinak ve vnějším poli. Pokud rozhodčí posoudí odpal jako správný (HIT) pálkař musí běžet nejméně na první metu Pokud rozhodčí posoudí odpal jako chybný (foulball) pak se jedná o mrtvý míč a pálkař bude odpalovat znovu. Pokud jsou běžci na metách tak se musí vrátit na svoji původní metu, ze které vyběhli před odpalem spoluhráče a nemohou být při tom autováni.

17 Odpal

18 foulboll

19

20 Odpal

21 fouball Míč se po odpalu dotkl ohraničení hřiště (plotu) od něj se odrazil a vkutálel se do vnitřního pole Jedná se o odpal nebo foulball ? Proč?

22 v zázemí Aby byl míč uznán jako správný odpal, nesmí se odrazit od plotu, ohraničující hřiště v zázemí. Pak už nezáleží, kam se od něj odrazil a kam se vkutálel. Stejně tak to platí v tomto případě i ve vnějším poli

23 Odpal Míč se po odpalu dotkl třetí nebo první mety (bílé části) a pak se vykutálel do zámezí Jedná se o správný odpal nebo foulball? Proč?

24 Jakmile se míč po odpalu dotkne třetí nebo první mety (její bílé části) tak se vždy bude jednat o správný odpal - už nezáleží dále kam se vykutálí a kde se jej dotkne polař. Pozor!! Pokud se míč dotkne oranžové části první mety jedná se o foulball!

25 Posouzení odpalů ve vnějším poli prvním Záleží pouze na prvním dopadu míče správný odpal, Pokud odpálený míč poprvé dopadne na zem do vnějšího pole, pak se jedná o správný odpal, nezáleží už potom kam se vykutálí foulball Pokud odpálený míč poprvé dopadne na zem do zázemí a pak se vkutálí do vnějšího pole, nebo zůstane v zázemí pak se jedná o foulball

26 Odpal

27

28 Foulball

29

30 Odpal Míč se po odpalu odrazil od plotu ohraničující hřiště ve vnějším poli (ne v zázemí!) Jedná se o správný odpal nebo foulball? Proč?

31 Plot, který ohraničuje vnější pole od prostoru mimo hřiště je součástí vnějšího pole. Pokud se od něj míč odrazí, je to stejné jako by dopadl do vnějšího pole. Proto se jedná o správný odpal. Poznámka k jinému pravidlu: Situace: Pálkař odpálil tak, že míč nedopadl na zem, narazil do tohoto plotu a pak jej před dopadem chytil polař. při odpalu na zem. V tomto případě se nejedná o chycení odpalu ve vzduchu (v letu). Plot je součástí vnějšího pole a proto se v rozhodování postupuje jako při odpalu na zem. Tedy se i v tomto případě jedná o správný odpal a pálkař musí běžet na první metu, popřípadě i dále.

32 Základní pravidla Posouzení nadhozů Strike – dobrý nadhoz Nadhoz, který pálkař odpálí a výsledkem je chybný odpal, se pálkaři započítá jako strike v případě, že se jedná v pořadí o první nebo druhý dobrý nadhoz.

33 Základní pravidla Posouzení nadhozů Ball – špatný nadhoz Po čtvrtém špatném nadhozu získává pálkař první metu zdarma - BB

34 Základní pravidla Vyautování pálkaře 1.Neodpálením třetího dobrého nadhozu (strike 2.Chycením odpalu v letu. 3.Zašlápnutím první mety s míčem dříve, než tam běžící pálkař doběhne. 4.Dotykem (tečováním) před první metou.

35 Základní pravidla Vyautování běžců Vynucený postup nastane vždy, pokud běžec musí uvolnit metu pro pálkaře, který se stal běžícím pálkařem a usiluje o první metu. V těchto případech stačí k vyřazení běžce zašlápnout metu s míčem v ruce (rukavici), na kterou běžec po odpalu běží. Nevynucený postup nastane pro běžce vždy, když je za ním volná meta. V těchto případech je k vyřazení nutno běžce před metou tečovat míčem drženým v ruce (rukavici).

36 Základní pravidla Opuštění mety V okamžiku, kdy se nadhazovač připravuje k nadhozu dalšímu pálkaři se běžci musí dotýkat mety (stát na metě. Z mety může běžec vyběhnout až při dalším nadhozu na pálkaře. Přesněji v okamžiku, kdy míč opustí ruku nadhazovače. Pokud běžec vyběhne dříve – je vyautován za předčasný výběh

37 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Výklad pravidel PhDr. Vladimír Süss, Ph.D. Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním."

Podobné prezentace


Reklamy Google