Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Autor: Mgr. Zdeněk Kóňa SHODA PŘÍSUDKU S PODMĚTEM V ymysli k obrázkům věty s podmětem v mn. čísle.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Autor: Mgr. Zdeněk Kóňa SHODA PŘÍSUDKU S PODMĚTEM V ymysli k obrázkům věty s podmětem v mn. čísle."— Transkript prezentace:

1 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Autor: Mgr. Zdeněk Kóňa SHODA PŘÍSUDKU S PODMĚTEM V ymysli k obrázkům věty s podmětem v mn. čísle a se slovesem v minulém čase. Pozoruj zakončení sloves, které se vždy řídí podmětem dané věty.

2 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Co už o tématu znám Co už o tématu znám ROD ŽENSKÝ Jestliže je podmět v ženském rodu čísla množného, píšeme vždy v přísudku Y. Maminky vařily oběd. ROD STŘEDNÍ Jestliže je podmět ve středním rodu čísla množného, píšeme v přísudku A. Koťata se vyhřívala na terase. ROD MUŽSKÝ ŽIVOTNÝ Jestliže je podmět v množném čísle rodu mužského životného, píšeme vždy I. Psi štěkali. ROD MUŽSKÝ NEŽIVOTNÝ Jestliže je podmět v množném čísle rodu mužského neživotného, píšeme vždy Y. Talíře spadly na zem a rozbily se. NEVYJÁDŘENÝ PODMĚT V tomto případě se u sloves množného čísla v minulém čase píše I.

3 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Co si řekneme nového? Co si řekneme nového? Shoda podle výrazu v předcházející větě, popř. shoda podle smyslu. Někdy nastávají ve shodě přísudku s podmětem případy, kdy: Z dané věty nero- zeznáme podmět. Proto hledáme podmět v předcházejících větách. Píšeme -y, -i, -a podle smyslu.

4 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Například Shoda se řídí podle výrazu ve větě předcházející. Tři hrady byly dobyty. Druhý den byly zbořeny. Všechna auta podléhala kontrole. Proto nesměla na vozovku. Kolegové na poradu nedorazili, slavili narozeniny jednoho z nich. Pár dívek se na večírku dobře bavilo. Když vypily, co mohly, šly domů. Je-li mluvnický rod podmětu nejasný či nejednoznačný, uplatňuje se shoda podle smyslu, např. u názvů hokejových týmů a skupin. Red Wings zvítězili v semifinále. New York Rangers vyhráli desátý zápas. Beatles vydali mnoho desek.

5 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Jak si poradíš s přísudkem? Jak si poradíš s přísudkem? Prosíme, abyste zavíral _ dveře na dámských záchodech. Početná skupina dobrovolníků pracovala dlouho do noci, aby zachránil_ zasypané horníky. Na sportovním soustředění se sešla samá děvčata. Brzy se poznal_. Muži pomohli ženám s opravami, protože to neuměl_. Většina pracovnic odešla z firmy, našl_ si totiž lepší práci. U2 měl_ měsíční turné po Spojených státech. y i y y y/a i/a

6 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Procvičení – které věty obsahují chybu ve shodě přísudku s podmětem? Procvičení – které věty obsahují chybu ve shodě přísudku s podmětem? A. Oba chlapci si představovali, že na gymplu jejich starosti pominou. B. Tamní obyvatelé se předháněly v nejrůznějších pozornostech pro hosty. C. Jana i Ivana se nakonec shodly, že jim proradný Aleš nestojí za tolik slz. D. Školka se vracela z výletu, vzadu šly zamračeně tři nejzlobivější děti. A. Jdete pozdě, všechny termíny už byli zamluveny těmi dvěma pány. B. Jeho záludné otázky se mi vůbec nelíbily, nechápala jsem, kam míří. C. Děti si hrály na pískovišti, jejich maminky společně pomlouvaly sousedy. D. V závěru večírku přišli jako překvapení dokonce Mikuláš, anděl a čert. A. Tomáš a Martin nasedli na koně a ti s nimi uháněly krajinou. B. Následující dny plynuly bez nějakých významnějších událostí. C. Děvčata, ptám se vás naposledy, pro jaký zájmový kroužek jste se rozhodly. D. Diktát předčítal z knihy rodilý Rus, studenti psali, až se z nich kouřilo.

7 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk I would like to speak English I would like to speak English. Find the subject and predicate in these sentences.  Natina Reed, a member of the US R&B trio Blaque who played a cheerleader in the 2000 film Bring It On, has died in Georgia, police have confirmed.  Reed was struck and killed by a car on Friday night, two days before what would have been her 33rd birthday.  Blaque released a number of successful singles in the late 1990s that included 808,I Do and Bring It All To Me.

8 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Zpětná vazba Děti se na babičku velmi těšil _. Ulicemi proudil _ davy nadšených lidí. Na svahu stál _ dva sněhuláci. Děvčata, proč jste včera nepřišl _ ? Mohl _ bychom jet s vámi? Hejna ptáků se sletěl _ k nasypanému zrní. Oči se jí zalil _ slzami a dojetím nemohla mluvit. Ve tmě svítil _ jeho dvě oči. Všechny se nad tou zprávou zaradoval _. Rodiče odjel _ na víkend na chatu. Dny ubíhal _ tak rychle, že jsme si ani nestačil _ uvědomit, že se zase blíží konec prázdnin. Včera jsme psal _ nečekanou písemku z matematiky._ Doplň chybějící text. Y i i i Y a Y a ii Y Y y

9 Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Použité zdroje Použité zdroje internet http://www.ocestine.cz/testy/shoda-prisudku-s-podmetem/zakladni- test/procvicovani-koncovek-v-prisudku-iv-2/ http://www.mojecestina.cz/ foto archiv autora


Stáhnout ppt "Elektronické učební materiály - II. stupeň Český jazyk Autor: Mgr. Zdeněk Kóňa SHODA PŘÍSUDKU S PODMĚTEM V ymysli k obrázkům věty s podmětem v mn. čísle."

Podobné prezentace


Reklamy Google