Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prvky používané pro usnadnění samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých osob. Josef Konečný odstraňování bariér ze života nevidomých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prvky používané pro usnadnění samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých osob. Josef Konečný odstraňování bariér ze života nevidomých."— Transkript prezentace:

1

2 Prvky používané pro usnadnění samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých osob. Josef Konečný odstraňování bariér ze života nevidomých

3 Dělení: Akustické prvky  Dálkové vysílače VPN  Orientační hlasové majáčky  Povelová souprava na MHD  Semafory  Informační panely Hmatné prvky  Umělá vodící linie  Signální a varovné pásy  Braillské štítky Vizuálně kontrastní prvky

4 Akustické prvky Dálkové vysílače VPN 01 a 03. Nejčastější pomůckou používanou při samostatném pohybu zrakově postižených osob je, vedle bílé hole, také vysílač povelů pro nevidomé VPN 01 – samostatný a VPN 03 – zabudovaný v bílé holi. Jejich prostřednictvím se aktivují akustická zařízení, která bývají umístěna na budovách, vstupech do podchodů, vozidlech MHD, semaforech apod.

5 Akustické prvky Orientační hlasové majáčky Orientační hlasové majáčky se používají na vstupech do veřejnosti přístupných budov, úřadů, podchodů apod. Obsahují dvě fráze – obecnou a rozšiřující - aktivují se stiskem tlačítek 1 a 2 na vysílačích VPN.

6 Akustické prvky Povelová souprava na MHD Také dopravní prostředky MHD k nám mluví pomocí externích hlásičů, ty se aktivují stiskem tlačítka 3, stiskem tlačítka 4 pak dáme řidiči signál o našem úmyslu nastoupit do vozidla.

7 Akustické prvky Semafory Nejpoužívanějším akustickým prvkem je klepání na semaforech světelné signalizace. Pomalé klepání značí červenou, rychlé zelenou. Používá se nejen na silničních, ale i na železničních přechodech, zde je pak signál cca o 1 oktávu vyšší (cca 1000 MHz.), zvuk připomíná spíše pípání.

8 Akustické prvky Informační panely Pomocí vysílačů VPN je také možno aktivovat akustické informační systémy na přestupních uzlech IDS JMK, nebo se zaregistrovat do lístkových systémů na poštách.

9 Hmatné prvky Umělé vodicí linie Umělé vodicí linie tvoří podélné drážky nebo žebra. Nahrazují přirozenou vodicí linii tam, kde není k dispozici. V interiérech se pro tyto účely používají také kovové či plastové lišty.

10 Jsou tvořeny dlažbou s tzv puntíkovým profilem. Účelem signálního pásu je nasměrovat nevidomého do správného směru chůze. Varovný pás pak odděluje chodník od vozovky, v místě sníženého obrubníku. Použitý materiál je kámen, beton či plast. Hmatné prvky Signální a varovné pásy

11 Hmatné prvky Braillské štítky Informační deficit pomáhají nevidomým zmírnit informace v bodovém písmu, kterým je možné označovat např. zastávkové stojany, výstupy z podchodů na nádražích, dveře kanceláří na úřadech apod.

12 Osoby slabozraké, případně se zbytky zraku, pak využívají tzv. vizuálně kontrastní prvky, které zajišťují lepší viditelnost předmětů v místech, která jsou opticky příliš jednolitá nebo splývají s okolím. Jsou to například jasně označené hrany schodů, kontrastní označení podpěrných sloupů (např. v podchodech), označení prosklených ploch v nádražních halách a obchodních centrech apod. Vizuálně kontrastní prvky

13 Také font a barva písma na informačních panelech, na prostředcích MHD apod., musí být vůči pozadí dostatečně kontrastní a dobře čitelná i pro silně slabozraké osoby. Vizuálně kontrastní prvky

14 28.9.201613 Přehled prvků pro vytváření prostředí usnadňujícího samostatný pohyb nevidomých a těžce zrakově postižených osob zpracoval Josef Konečný TyfloCentrum Brno o. p. s. tel.: 774 715 110 e-mail: bariery@tyflocentrumbrno.cz


Stáhnout ppt "Prvky používané pro usnadnění samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých osob. Josef Konečný odstraňování bariér ze života nevidomých."

Podobné prezentace


Reklamy Google