Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kraj Moravskoslezský Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS13 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kraj Moravskoslezský Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS13 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho."— Transkript prezentace:

1 Kraj Moravskoslezský Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS13 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět Téma: Moravskoslezský kraj Předmět dle ŠVP: Člověk a jeho svět Autor: Lenka Adámková

2 Anotace Tato prezentace je určena k seznámení žáků s Moravskoslezským krajem ČR, jeho polohou, vodstvem, povrchem, zemědělstvím a průmyslem této oblasti. Žáci budou také seznámeni s CHKO Beskydy, jejich nejvyšším vrcholem – Lysou horou a archeologickým nálezem - Landeckou venuší.

3 Moravskoslezský kraj Obr. 2

4 Obr. 7 Základní informace Obr. 6

5 Obr. 5 Obr. 4 Obr. 3 Poloha Nachází na severovýchodě České republiky Větší část se rozkládá v Českém Slezsku, zbývající část zabírá sever Moravy

6 Obr. 1 Povrch Na severu: Slezská nížina Na západě: Rychlebské hory a Hrubý a Nízký Jeseník. Z jihu se táhne Moravská brána, která navazuje na Ostravskou pánev. Na jihovýchodě se zvedají Moravskoslezské Beskydy (Lysá hora, 1323 m. n. m.)

7 Obr. 18 Vodstvo  Celé území odvodňuje řeka Odra  Přítoky Odry: Opava, Ostravice, Olše... (Odra se pak vlévá do Baltského moře) Obr. 16 Obr. 17

8 Obr. 12 Obr. 13 Obr. 15 Obr. 14 Zemědělství Chov skotu, ovcí, prasat. Pěstování kukuřice, pšenice a řepky (převaha nivních půd a hnědozemí).

9 Obr. 9 Obr. 8

10 Obr. 19

11 Obr m. n. m. Obr. 23

12 Obr. 22 CHKO Beskydy Obr. 20 Obr. 21

13 Obr. 24 Zdroje Obr. 1 AUTOR NEUVEDEN. risy.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: kraj/regionalni-informace/o-kraji/ Obr. 2 AUTOR NEUVEDEN. infoportaly.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: moravskoslezsky-kraj-po Obr. 3 AUTOR NEUVEDEN. gymtri.trinec.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 4 AUTOR NEUVEDEN. ekolikvidacevozidel.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 5 AUTOR NEUVEDEN. svkos.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: kraje/ Obr. 6 AUTOR NEUVEDEN. verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.c [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: moravskoslezsky.cz/symboly.html Obr. 7 AUTOR NEUVEDEN. verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.c [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: moravskoslezsky.cz/symboly.html Obr. 8 AUTOR NEUVEDEN. radio.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: mestem-s-nejlepsi-socialni-situaci Obr. 9 AUTOR NEUVEDEN. sokolska33.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: socialni-prinos-prumyslu-pro-moravskoslezsky-kraj/http://www.sokolska33.cz/novinky/ekonomicky-a- socialni-prinos-prumyslu-pro-moravskoslezsky-kraj/ tezkeho-prumyslu-ostrava-ceska-republika/ / Obr. 12 AUTOR NEUVEDEN. agroseznam.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 13 AUTOR NEUVEDEN. agroseznam.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: pocet-ekofarem-na-vysocine-loni-stoupl-skoro-na-dvojnasobek.html Obr. 14 AUTOR NEUVEDEN. zemedelske-sluzby.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 15 AUTOR NEUVEDEN. pestovani-kukurice-melnik.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: melnik.cz/ Obr. 16 AUTOR NEUVEDEN. tesinskeslezsko.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: turistika/ Obr. 17 AUTOR NEUVEDEN. tesinskeslezsko.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: turistika/ Obr. 18 hAUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: ttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hrani%C4%8Dn%C3%AD_meandry_Odry_(1).JPG Obr. 19 AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 20 AUTOR NEUVEDEN. vyletnik.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: morava/moravskoslezske-beskydy/6255-chko-beskydy-/ Obr. 21 AUTOR NEUVEDEN. cestovani.jetel.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 22 AUTOR NEUVEDEN. valassko-hornovsacko.c [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: hornovsacko.cz/cs/turistika/prirodni-zajimavosti/?produkt=24 Obr. 23 AUTOR NEUVEDEN. bezva-parta.webnode.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: parta.webnode.cz/news/webova-kamera-na-lyse-hore/ Obr. 24 AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Použitá literatura: Chalupa Petr, Štiková Věra, Vlastivěda 5, ČESKÁ REPUBLIKA JAKO SOUČÁST EVROPY, učebnice pro 5. ročník, první vydání, 2004

14 Pracovní list č. 13 – Moravskoslezský kraj Doplňte vynechané údaje: Krajským městem Moravskoslezského kraje je ………….……... Povrch: a)Na SZ se zvedá pohoří …………….………... b) Na JZ je to pohoří ………………………….. c) Jižní hranici kraje lemují …………………………….. d) Mezi Jeseníky a Beskydami najdeme sníženinu ………………. ……………………...

15 Vodstvo : Největší řekou kraje je ……………… s přítoky ………………., …………………, ………………….. a …………………. Tímto krajem prochází rozvodí mezi úmořími…………………. a …………………… moře. V kraji najdeme také velké vodní nádrže …………….., ……………, …………………………., ……………………. Zemědělství : Není zde nějak výrazně rozvinuto – pěstují se ………………,………., ………….., chovají se ……………. a …………….

16 Průmysl : O Ostravsku můžeme říct, že se jedná o jedno z největších průmyslových center v ČR. V minulosti se zde těžilo černé uhlí, dnes se těží jen na …………………... V Ostravě najdeme hutě, ………………… a …………………., dále také …………………… průmysl a ……………… průmysl. Důležitou tepelnou elektrárnou jsou ………………….. ZAJÍMAVOST : Město Kopřivnice je známé výrobou aut zn. ………………. + muzeum.


Stáhnout ppt "Kraj Moravskoslezský Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS13 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho."

Podobné prezentace


Reklamy Google