Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sacharidy - monosacharidy Ch_051_Přírodní látky_Sacharidy - monosacharidy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sacharidy - monosacharidy Ch_051_Přírodní látky_Sacharidy - monosacharidy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Sacharidy - monosacharidy Ch_051_Přírodní látky_Sacharidy - monosacharidy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – přírodní látky.  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 SACHARIDY Monosacharidy

4 Sacharidy jsou organické sloučeniny složené z vázaných atomů C, H, O. Tvoří 15 % hmotnosti člověka.

5 SACHARIDY Podle složitosti molekul se sacharidy dělí na: 1/ jednoduché sacharidy – monosacharidy (mají 3 až 6 atomů uhlíku v molekule) - glukosa, fruktosa 2/ složitější sacharidy – disacharidy (mají 12 atomů uhlíku v molekule) - sacharosa 3/ makromolekulární sacharidy – polysacharidy - škrob, glykogen, celulosa

6

7 Monosacharidy

8 MONOSACHARIDY: Glukosa C 6 H 12 O 6 (hroznový cukr) – je to bílá krystalická látka rozpustná ve vodě; sladké chuti - je produktem fotosyntézy - nachází se v krvi člověka (koncentrace glukosy v krvi živočichů je složitými mechanismy udržována na stálé hodnotě. Její porušení může vést k obávané nemoci – cukrovka - projevuje se nevolnostmi, které vedou k bezvědomí až smrti - koncentrace glukosy pak hlídá hormon inzulín) - je významným zdrojem energie pro organismy

9 MONOSACHARIDY: Fruktosa C 6 H 12 O 6 (ovocný cukr) – je nejsladší sacharid, říkáme mu ovocný cukr protože je obsažen v ovoci a medu

10 Barfoedova zkouška (Důkaz monosacharidů) E

11 POUŽITÉ ZDROJE: ● Základy chemie 2. Praha: Fortuna, ISBN ● Vyznáte se v sacharidech?. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Sacharidy a regenerace. Bloody-obsession.blog.cz [online] [cit ]. Dostupné z: obsession.blog.cz/1107/8 ● Fruktóza - ovocný cukor. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Sedm mýtů o hubnutí. Splaskni.inepise.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Monosacharidy – Jednoduché cukry. Abysportnebolel.sk [online] [cit ]. Dostupné z: ● Hroznový cukr. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Barfoedova zkouška (Důkaz monosacharidů). [online] [cit ]. Dostupné z: ● Sacharidy. Projektalfa.ic.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Monosacharidy. Komenskeho66.cz [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Sacharidy - monosacharidy Ch_051_Přírodní látky_Sacharidy - monosacharidy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google