Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUM VY_32_INOVACE_E21.05 Ročník 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUM VY_32_INOVACE_E21.05 Ročník 2."— Transkript prezentace:

1 Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/ Označení DUM VY_32_INOVACE_E21.05 Ročník 2. ročník učebního oboru kuchař-číšník Tematická oblast a předmět Činnosti a majetek podniku veřejného stravování Ekonomika Název učebního materiálu Hodnocení a odměňování pracovníků v podniku veřejného stavování Autor Ing. Hana Chládková Datum vytvoření Anotace Učební materiál je určen pro žáky učebního oboru kuchař- číšník. Prezentace slouží k výkladu učiva o hodnocení a od- měňování pracovníků. Zároveň obsahuje řešené úlohy k prověření získaných znalostí. Prezentace obsahuje 12 snímků.

2 Hodnocení a odměňování pracovníků OBSAH: 1.Odměna za práci 2.Časová mzda 3.Úkolová mzda 4.Smíšená mzda 5.Podílová a smluvní mzda 6.Hrubá mzda a její složení 7.Řešené úlohy 8.Zdroje Hodnocení a odměňování pracovníků v podniku veřejného stravování Hodnocení a odměňování pracovníků v podniku veřejného stravování

3 1. Odměna za práci MZDA Uplatnění: výrobní sféra, kde lze ovlivnit pracovní tempo a výkon. Např.: kuchaři, řezníci, číšníci, pokojské, vrátní, … MZDA Uplatnění: výrobní sféra, kde lze ovlivnit pracovní tempo a výkon. Např.: kuchaři, řezníci, číšníci, pokojské, vrátní, … PLAT Uplatnění: nevýrobní sféra, kde nelze ovlivnit pracovní tempo a výkon. Např.: administrativní pracovníci, účetní, sekretářky, vedoucí pracovníci. PLAT Uplatnění: nevýrobní sféra, kde nelze ovlivnit pracovní tempo a výkon. Např.: administrativní pracovníci, účetní, sekretářky, vedoucí pracovníci.

4 Formy základní mzdy Časová Úkolová Smíšená Podílová

5 2. Časová mzda Její výše závisí na počtu odpracovaných hodin. Vypočítá se jako násobek odpracovaných hodin a sazby za jednotku času. Její výše závisí na počtu odpracovaných hodin. Vypočítá se jako násobek odpracovaných hodin a sazby za jednotku času. Příklad: V měsíci březnu zaměstnanec odpracoval celkem – 168 hodin. Měsíc březen má 21 pracovních dní (denně 8 hodin). Sazba na 1 hodinu činí 96,- Kč. Řešení: 168 hodin x 96,- Kč = ,- Kč Základní časová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Příklad: V měsíci březnu zaměstnanec odpracoval celkem – 168 hodin. Měsíc březen má 21 pracovních dní (denně 8 hodin). Sazba na 1 hodinu činí 96,- Kč. Řešení: 168 hodin x 96,- Kč = ,- Kč Základní časová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč.

6 3. Úkolová mzda Její výše závisí na odvedeném výkonu. Vypočítá se jako násobek odvedeného výkonu práce a sazby za jednotku výkonu. Její výše závisí na odvedeném výkonu. Vypočítá se jako násobek odvedeného výkonu práce a sazby za jednotku výkonu. Příklad: Zaměstnanec vyrobil v měsíci březnu ks výrobků. Sazba za 1 výrobek činí 14,50 Kč. Řešení: ks x 14,50 Kč = ,- Kč Základní úkolová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Příklad: Zaměstnanec vyrobil v měsíci březnu ks výrobků. Sazba za 1 výrobek činí 14,50 Kč. Řešení: ks x 14,50 Kč = ,- Kč Základní úkolová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč.

7 4. Smíšená mzda Dvě formy: časová mzda v kombinaci s úkolovou mzdou, časová mzda v kombinaci s podílovou mzdou. Dvě formy: časová mzda v kombinaci s úkolovou mzdou, časová mzda v kombinaci s podílovou mzdou. Příklad: Časová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Tržby v měsíci březnu činí ,- Kč. Zaměstnanec má v pracovní smlouvě dojednán 8% podíl na tržbách. Řešení: (8 % z ) = = ,- Kč Smíšená mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Příklad: Časová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Tržby v měsíci březnu činí ,- Kč. Zaměstnanec má v pracovní smlouvě dojednán 8% podíl na tržbách. Řešení: (8 % z ) = = ,- Kč Smíšená mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč.

8 5. Podílová a smluvní mzda Je vysoce motivující. Její výše je určena na základě podílu na tržbách nebo zisku za určité období. Je vysoce motivující. Její výše je určena na základě podílu na tržbách nebo zisku za určité období. Příklad: Obchodní cestující prodal v měsíci březnu 150 ks výrobků po 800,- Kč. Tržba činí ,- Kč. Podílová mzda zaměstnance – 10 % na tržbách. Řešení: 10 % z ,- Kč = ,- Kč Podílová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč. Příklad: Obchodní cestující prodal v měsíci březnu 150 ks výrobků po 800,- Kč. Tržba činí ,- Kč. Podílová mzda zaměstnance – 10 % na tržbách. Řešení: 10 % z ,- Kč = ,- Kč Podílová mzda zaměstnance v měsíci březnu činí ,- Kč.

9 6. Hrubá mzda a její složení Hrubá mzda = veškerý výdělek pracovníka. Základní mzda Odměny Příplatky za práci Náhrady mzdy Prémie Osobní ohodnocení 13. a 14. platy

10 1.Vyjmenuj základní druhy mezd. 2.Kde se používá pro odměnu zaměstnancům pojem – mzda? 3.Kde se používá pro odměnu zaměstnancům pojem – plat? 4.Jak se vypočítá časová mzda? Časová, úkolová, podílová, smíšená, smluvní. Ve výrobní sféře, kde lze ovlivnit pracovní tempo a výkon. V nevýrobní sféře, kde nelze ovlivnit pracovní tempo a výkon. Jako násobek odpracovaných hodin a sazby za jednotku času. 7. Řešené úlohy

11 5.Jak se vypočítá úkolová mzda? 6.Formy smíšené mzdy. 7.Kde se uplatňuje podílová mzda? 8.Složení hrubé mzdy. Jako násobek odvedeného výkonu a sazby za jednotku výkonu. Časová mzda v kombinaci s úkolovou mzdou, časová mzda v kombinaci s podílovou mzdou. V obchodní činnosti, případně ve službách. Základní mzda, příplatky za práci, náhrady mzdy, prémie, odměny, osobní ohodnocení, 13. a 14. platy.

12 8. Zdroje Texty jsou tvorbou autora. MACH, Josef. Ekonomika pro střední odborná učiliště obor kuchař-číšník II. díl. 1. vyd. Praha: Fortuna, ISBN


Stáhnout ppt "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUM VY_32_INOVACE_E21.05 Ročník 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google