Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E30.07 Ročník3. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E30.07 Ročník3. ročník."— Transkript prezentace:

1 Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/ Označení DUMVY_32_INOVACE_E30.07 Ročník3. ročník učebního oboru kuchař-číšník Tematická oblast a předmět Daňová evidence podnikatelů Ekonomika Název učebního materiáluVedení daňové evidence AutorIng. Hana Chládková Datum vytvoření Anotace Učební materiál je určen pro žáky učebního oboru kuchař- číšník. Prezentace slouží k výkladu učiva o vedení daňové evidence v peněžním deníku. Zároveň obsahuje řešené úlo- hy k prověření získaných znalostí. Prezentace obsahuje 14 snímků.

2 Vedení daňové evidence Obsah: 1.Výdaje před zahájením podnikání 2.Evidence příjmů a výdajů 3.Zapisování příjmů do deníku příjmů a výdajů 4.Zapisování výdajů do deníku příjmů a výdajů 5.Průběžné položky 6.Řešené úlohy 7.Zdroje

3 1. Výdaje před zahájením podnikání Jde o daňové výdaje i v případě, že byly vynaloženy rok před zaháje- ním činnosti: – poplatek za živnostenské oprávnění, – reklama, – poradenské služby, – počítač, kopírovací stroj (PC ≤ Kč).

4 2. Evidence příjmů a výdajů Závazná podoba není předepsána. Zákon o dani z příjmu pouze stanoví, že musí obsahovat příjmy a výdaje v členění potřebném pro zjištění základu daně.

5 „Deník příjmů a výdajů“ (Peněžní deník) Eviduje pohyby peněžních prostředků, nikoliv jejich předpis, ale pouze úhrady. Má tabulkovou formu.

6 „Deník příjmů a výdajů“ (Peněžní deník) Minimálně musí obsahovat: – datum uskutečněného ÚD (sloupec a), – označení ÚD (sloupec b), – skutečný popis účetní operace (sloupec c), – příjem a výdej peněz v hotovosti (sloupce 1 a 2), – příjem a výdej peněz na bankovním účtu (sloupce 3 a 4), – průběžné položky (sloupce 5 a 6), – příjmy zahrnované do základu daně (sloupec 7), – příjmy nezahrnované do základu daně (sloupec 8), – výdaje zahrnované do základu daně (sloupec 9), – výdaje nezahrnované do základu daně (sloupec 10).

7 3. Zapisování příjmů do deníku příjmů a výdajů Př. Podnikatel vkládá peněžní prostředky na pokladnu ve výši ,- Kč. Př. Podnikatel přijal zálohu od odběratele na dodávku zboží v hotovosti ,- Kč.

8 Příjmy zahrnované do ZD Prodej zboží. Prodej výrobků. Prodej služeb. Ostatní (přijaté dotace). Příjmy nezahrnované do ZD Příjem DPH. Osobní vklad podnikatele. Příjmy zdaněné srážkovou daní (dividendy). Úvěr a půjčky. Zapisování příjmů do deníku příjmů a výdajů

9 4. Zapisování výdajů do deníku příjmů a výdajů Př. Podnikatel nakoupil kopírku za hotové ,- Kč. Př. Podnikatel zaplatil z BÚ bankovní poplatky 250,- Kč.

10 Výdaje odčitatelné od ZD Nákup materiálu. Nákup DLM (do ,-). Nákup zboží. Mzdy. Pojistné (SZ a ZP). Provozní režie (reklama, nájemné, poradenské služby). Výdaje neodčitatelné od ZD Nákup DLM (nad ,-). Platba daně z příjmu podnikatele. SZ a ZP OSVČ. Platba DPH. Výběr po osobní spotřebu. Poskytnuté peněžní dary. Reprezentace. Splátky úvěrů a půjček. Zapisování výdajů do deníku příjmů a výdajů

11 5. Průběžné položky Zachycují: ‒ Odvody peněz z pokladny na běžný účet. ‒ Výběry hotovosti z běžného účtu na pokladnu. ‒ Převody peněz mezi bankovními účty.

12 6. Řešené úlohy 1.Výdaje před zahájením podnikání. Poplatek za živnostenské oprávnění, reklama, poradenské služby, počítač, ko- pírovací stroj,... 2.Co zachycuje deník příjmů a výdajů a jakou má podobu? Eviduje pohyby peněžních prostředků, má tabulkovou podobu. 3.Příjmy zahrnované do základu daně. Prodej výrobků, zboží, služeb, ostatní příjmy. 4.Příjmy nezahrnované do základu daně. Osobní vklad podnikatele, příjem DPH, příjmy zdaněné srážkovou daní, úvěry a půjčky.

13 5.Výdaje odčitatelné od základu daně. Nákup materiálu, drobného DLM, mzdy, pojistné SZ a ZP za zaměstnance, ná- kup zboží, provozní režie. 6.Výdaje neodčitatelné od základu daně. Nákup DLM, platba daně z příjmu podnikatele, platba DPH, SZ a ZP OSVČ, výdaje na reprezentaci, poskytnuté dary, výběr pro osobní spotřebu, splátky půjček a úvěrů. 7.Co zachycují průběžné položky? Odvody peněž z pokladny na BÚ, výběr peněz z BÚ do pokladny, převody pe- něz mezi bankovními účty. 8.Evidence příjmů a výdajů v daňové evidenci. Závazná podoba není předepsána. Zákon o dani z příjmu stanoví, že DE musí pouze obsahovat příjmy a výdaje potřebné pro zjištění základu daně.

14 7. Zdroje Texty a obrázky jsou tvorbou autora. ŠTOHL, P. Daňová evidence – praktický průvodce vyd. Znojmo: Vzdělávací středisko Ing. Pavel Štohl, ISBN


Stáhnout ppt "Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, 695 03 Hodonín Registrační čísloCZ.1.07/1.5.00/34.0412 Označení DUMVY_32_INOVACE_E30.07 Ročník3. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google