Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nonsensová poezie Anglicky NONSENS = nesmysl Staví na bláznivých slovních spojeních, porušuje pravidla Nejdůležitější je uvolnit se a popustit uzdu fantazii!

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nonsensová poezie Anglicky NONSENS = nesmysl Staví na bláznivých slovních spojeních, porušuje pravidla Nejdůležitější je uvolnit se a popustit uzdu fantazii!"— Transkript prezentace:

1

2 Nonsensová poezie Anglicky NONSENS = nesmysl Staví na bláznivých slovních spojeních, porušuje pravidla Nejdůležitější je uvolnit se a popustit uzdu fantazii! Mezi nejznámější autory patří Christian Morgenstern, u nás Emanuel Frynta

3 Emanuel Frynta ( ) Překladatel a spisovatel Dílo: Písničky bez muziky Ukázka: ČERVOTOČ Mluvil jsem tuhle s červotočem, jenže už nevím přesně o čem a taky přesně nevím proč a jestli to byl červotoč.

4 OTÁZKY Děti jsou strašné na dospělé: Nemají kousek citu v těle A na kdeco se napořád Dovedou ptát a ptát a ptát. To dospělí už po staletí Se citlivě vždy ptají dětí Jen na jediné: „Kolik je ti let?“ A když pak slyší třeba: „Pět“ Užasnou: „Jejej, to to letí!“ Nechápou, jak se mohlo stát, že jim už bylo padesát.

5 Christian Morgenstern ( ) KOŠILELA Znáš sirou košileli? Třepetatá, třepetatá. Jsi proklat, majiteli! Třepetatá, třepetatá. Teď třeská a pleská v ní vánek. Vichrůrůrej, vichrůrůrej. Kvílivá jak uplakánek. Vichrůrůrej, vichrůrůrej. Docela osiřela košilela. Překlad Josef Hiršal KOŠILELA Znáš osamělý košil vlát? Plandalalá, plandalalá. Kdo nosil jej, ten proklat. Plandalalá, plandalalá. V zlém větru si plandá a pleská. Vítrvanaj, vítrvanaj. Jak dětátko pláčem si stejská. Vítrvanaj, vítrvanaj. To je ten osamělý on, ten osamělý košil. Překlad Emanuel Frynta

6 Úkoly Jak na tebe působí uvedené ukázky? Proč se překlady básně Košilela tak liší? Co je na překladu poezie nejtěžší? Pokus se vymyslet nové slovo, které neexistuje, pro věc/zvíře, které znáš. Svoje slovo vysvětli! Práce s čítankou pro 6. ročník, SPN Srovnej texty Střelený příběh a Tóma a Jerema! Na jaké jazykové hře jsou texty založeny?

7 Vlastní tvorba K uvedeným slovům tvoř rýmy (sdružené) a vytvoř nonsensovou báseň. Zadání obsahuje konec prvního, třetího, pátého atd. verše! 1………………………………………………………...pes 3……………………………………………..………kočka 5………………………………………………………..hrát 7……………………………………………………..spolu

8 Použité zdroje Nonsensová poezie. In: Základní škola Židlochovice [online] [cit ]. Dostupné z: a/Nonsensov%C3%A1%20poezie.pdf Christian Morgenstern. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Nonsensová poezie Anglicky NONSENS = nesmysl Staví na bláznivých slovních spojeních, porušuje pravidla Nejdůležitější je uvolnit se a popustit uzdu fantazii!"

Podobné prezentace


Reklamy Google