Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Textové editory Výhody využití počítače k psaní textů Co jsou textové editory? Textový editor WriterSpuštění editoru Okno programu Writer

2 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Výhody využití počítače při psaní Původně byly počítače určeny k výpočtům. V současnosti jsou hlavně využívány k psaní textů. Snadno napravíme chyby, na některé nás počítač sám upozorní. Lehce změníme pořadí vět či část textu použijeme v jiné práci. Text můžeme hezky graficky upravit (velikost a vzhled písma), důležité myšlenky zvýraznit barvou, tvarem písma či podtržením. K textu lze přidat obrázky, text na stránce urovnat. Největší výhoda: text si můžeme uložit a kdykoliv se k němu vrátit, upravovat ho a doplňovat. Hotový text můžeme vytisknout v libovolném počtu kopií, odeslat ho elektronickou poštou či zveřejnit na internetu pro ostatní čtenáře.

3 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Co jsou textové editory? Textové editory jsou programy, které slouží: k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů. Ke své další práci budeme používat textový editor Writer z balíku OpenOffice. Jeho užití ve škole i doma je zdarma.

4 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Textový editor Writer Je podobný textovému editoru WordPad, s kterým jsme již pracovali. Má však více funkcí při formátování a umožní nám využít více nástrojů.

5 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Spuštění textového editoru Writer 1) Spustit ho můžeme z nabídky START – Programy – OpenOffice – Writer. 2) Ke spuštění můžeme využít ikonu na ploše monitoru. 3) Na stavovém řádku vpravo dole na monitoru nalezneme ikonu k rychlému spuštění. Najedeme na ikonu a stiskneme pravé tlačítko myši. Z nabídky vybereme Textový dokument a potvrdíme levým tlačítkem myši.

6 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Okno editoru Writer V okně spuštěného programu Writer se objeví pracovní plocha, panel nabídek, panel nástrojů, formátovací panel, pravítko, posuvník, stavový řádek a textový kurzor na pracovní ploše. Už víme, že když najedeme myší na ikony v panelech, zobrazí se nám nápověda (co provede stisknutí příslušné ikony).

7 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Okno editoru Writer panel nabídek panel nástrojů formátovací panel pravítko textový kurzor posuvník stavový řádek pracovní plocha

8 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vyzkoušejte si samostatně Práci v editoru Writer si vyzkoušíme při psaní lidové písně Kdybys měla, má panenko. Kdybys měla, má panenko 1) Spusťte si program Writer a prohlédněte si jeho okno. 2) Zapište název písně. 3) Pište jednotlivé sloky. Všimněte si, že v každé sloce je stejný konec. Jak si úkol usnadníte? 4) Chlapec měl za kloboukem jalovec, otrhanou stodolu, záplatový kalhoty, za chalupou pšenici a pásal hříbata. 5) Napsanou píseň uložte do svých složek. Při ukládání si rozbalte nabídku u typů souborů. Všimněte si, že nabídka je mnohem větší než ve WordPadu. My budeme ukládat jako typ: Textový dokument OpenDocument (.odt).

9 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Kdybys měla, má panenko Kdybys měla, má panenko, sto ovec, a já jenom za kloboukem jalovec, nebudeš má, není možná, ani ti to, má panenko, Pánbůh nedá. Kdybys měla, má panenko, sto dvorů, a já jenom otrhanou stodolu, nebudeš má, není možná, ani ti to, má panenko, Pánbůh nedá. Kdybys měla, má panenko, dukáty, a já jenom záplatový kalhoty, nebudeš má, není možná, ani ti to, má panenko, Pánbůh nedá. Kdybys měla, má panenko, vinici, a já jenom za chalupou pšenici, nebudeš má, není možná, ani ti to, má panenko, Pánbůh nedá. Kdybys měla, má panenko, půl světa, a já pásal u sedláka hříbata, nebudeš má, není možná, ani ti to, má panenko, Pánbůh nedá.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google