Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Mgr. Marcela Tichotová NÁZEV:VY_32_INOVACE_03A_13_PRESENT PERFECT TEMA:GRAMATIKA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Mgr. Marcela Tichotová NÁZEV:VY_32_INOVACE_03A_13_PRESENT PERFECT TEMA:GRAMATIKA."— Transkript prezentace:

1 ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Mgr. Marcela Tichotová NÁZEV:VY_32_INOVACE_03A_13_PRESENT PERFECT TEMA:GRAMATIKA (A1, A2, B1) ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/34.0816 DATUM TVORBY:23.7. 2013

2 ANOTACE Materiál je určen pro žáky úrovně A1,A2,B1. Časově je koncipován na 30 - 45 minut. Je vhodné rozdělit výklad do dvou vyučovacích hodin. Cílem této prezentace je shrnout a procvičit použití předpřítomného času prostého v anglickém jazyce. Je vhodné prezentaci předem předat žákům, aby se mohli soustředit na výklad a pochopení a neztráceli čas opisováním. Slide 4,5,6,8,10,12: Shrnutí pravidel, vysvětlení na příkladových větách. Slide 7,9,11: Slouží k procvičení celé látky písemnou i ústní formou. Své odpovědi porovnají se správným řešením, které se objeví po kliknutí levým tlačítkem myši. Slide 7: Procvičení formou hry, zapojení jsou všichni žáci, získaná jména pak napíší na interaktivní tabuli. Slide 9: Žáci pracují sami, svá řešení porovnají se správným řešením, které se objeví po kliknutím levým tlačítkem myši. Slide 13: Překladové cvičení, své věty žáci porovnají se správným řešením. Slide 15,16: Test – vyhledávání chyb. Své odpovědi žáci porovnají se správným řešením. Po kliknutí zbydou jen věty s chybami. Materiál je určen k interaktivní výuce.

3 PRESENT PERFECT

4 FORM HAVE/HAS + VERB + -ED (PAST PARTICIPLE) POSITIVE AND NEGATIVE I have/haven´t lived in Chomutov all my life. My partner has/hasn´t lived in Chomutov all his life. QUESTION Have you been to Alaska? – Yes, I have./No, I haven´t. Has he been to Alaska? – Yes, he has. /No, he hasn´t. Where have you been? – I´ve been in the bathroom.

5 I. PERSONAL EXPERIENCES II. ACTIONS OR STATES WHICH BEGAN IN THE PAST AND CONTINUE TO THE PRESENT III. RECENTLY COMPLETED ACTIONS IV. ACTIONS IN THE PAST WITH A RESULT NOW, NEWS THE PRESENT PERFECT IS USED FOR:

6 I. PERSONAL EXPERIENCES My mum has never driven a car. He has been married four times. I have never fallen off a horse. My daughter has fallen off a horse many times. I haven´t met your ex-wife before. Have you ever killed a hornet? Have you ever drunk champagne with vodka? Have your parents ever bought you a car? Has your best friend ever lied to you? Have you been to the Czech Republic before? EVER, NEVER, BEFORE

7 FIND SOMEBODY WHO… HAVE YOU EVER BEEN, MET, VISITED,…? – YES, I HAVE./NO, I HAVEN´T. 1) ___________ HAS NEVER SLEPT IN A TENT. 2) ___________ HAS BEEN TO THE NATIONAL THEATRE. 3) ___________ HAS READ ROMEO AND JULIET. 4) ___________ HAS NEVER READ ANYTHING BY DAN BROWN. 5) ___________ HAS BEEN TO LONDON MORE THAN FIVE TIMES. 6) ___________ HAS WRITTEN POETRY. 7) ___________ HAS USED A CHEAT SHEET. 8) ___________ HAS NEVER TRAVELLED BY TRAIN. 9) ___________ HAS TOUCHED A SNAKE. 10) ___________ HAS GIVEN UP SMOKING.

8 II. ACTIONS OR STATES WHICH BEGAN IN THE PAST AND CONTINUE TO THE PRESENT I have been a teacher for 23 years/since I graduated. I have had my watch for 2 years/since last Christmas. We have been friends for ages/since I don´t know when. My daughter has played the flute for five years/since she was 6. SINCE, FOR – make up the rule, please. How long have you lived in Chomutov? How long have you known him? How long have you been learning English? How long have you had your hamster? HOW LONG

9 PRACTICE – FOR X SINCE SINCE FOR SINCE FOR SINCE  MAKE UP TRUE SENTENCES LAST YEAR 2001 AGES I WAS A KID THE BEGINNING OF THE LESSON A WEEK SEPTEMBER I STARTED STUDYING HERE SINCE + A POINT IN TIME FOR + A PERIOD OF TIME

10 III. RECENTLY COMPLETED ACTIONS I have just finished it. She has already told you. We have just landed. We haven´t taken off yet. JUST, ALREADY, YET Have you fixed the socket yet? – I have just fixed it./I have already fixed it./I haven´t fixed it yet.

11 PRACTICE – VISIT TO THE CZECH REPUBLIC WALK ACROSS CHARLES BRIDGE (not yet) GET DRUNK IN A MORAVIAN WINE CELLAR (already) TRY ROAST PORK, DUMPLINGS AND SAUERKRAUT (just – delicious) VISIT PILSNER BREWERY (not yet) CLIMB SNĚŽKA (already) …

12 IV. ACTIONS IN THE PAST WITH A RESULT NOW, NEWS I have had a bath. (I am clean, I smell beautifully…) I have broken my forearm. (It hurts, I have a plaster…) She´s gone home. (She is not here.) He has lost his car keys. (He is very angry.) I have put on 5 kilos. (Everybody can see it, I am very angry.) Kate has given birth to a baby boy! The world record has been broken!

13 PRACTICE - TRANSLATE 1) Právě jsem přišla. 2) Ještě jsem si nesvlékla kabát. 3) Už jste mi udělali kávu? 4) Už jsem vám to říkala mnohokrát. 5) Už to máte? 6) Kde je šéf? – Odešel na oběd. 7) Jak dlouho držíš dietu? 8) Nikdy jsem nejedla syrové maso. 9) Byl jsi někdy nezaměstnaný? 10) Koupila jsem si novou kabelku, podívej.

14 PRACTICE – TRANSLATE - SOLUTION 1) I have just arrived. 2) I haven´t taken off my coat yet. 3) Have you made a coffee for me yet? 4) I have already told you many times. 5) Have you finished it yet? 6) Where´s the boss? – He has gone to lunch. 7) How long have you been on a diet? 8) I´ve never eaten raw meat. 9) Have you ever been unemployed? 10) I have bought a new handbag, look at it.

15 TEST Correct the ones that are wrong, please, there are 7 mistakes. 1) How long do you have your car? – Four years. My father bought it for me for my birthday. 2) Have you read anything interesting recently? 3) I have studied English since 6 years. 4) Mary isn´t at home. She´s gone out. 5) I am not hungry. I just have had dinner. 6) How long do you live with her? 7) Have you ever broke your ankle? 8) Pippa have been rather unfriendly recently. 9) Glenda has been working hard since she decided to become a doctor. 10) I haven´t been to Dubrovnik yet, but I hope to one day. 11) Ow! I cut my finger. It´s bleeding.

16 TEST - SOLUTION 1) How long do you have have you had your car? – Four years. My father bought it for me for my birthday. 2) Have you read anything interesting recently? 3) I have studied English since 6 years. since I was 6./for 6 years. 4) Mary isn´t at home. She´s gone out. 5) I am not hungry. I just have just had dinner. 6) How long do you live have you lived with her? 7) Have you ever broke broken your ankle? 8) Pippa have has been rather unfriendly recently. 9) Glenda has been working hard since she decided to become a doctor. 10) I haven´t been to Dubrovnik yet, but I hope to one day. 11) Ow! I´ve cut my finger. It´s bleeding.

17 CITACE Slide 4 – 16: Vlastní tvorba


Stáhnout ppt "ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Mgr. Marcela Tichotová NÁZEV:VY_32_INOVACE_03A_13_PRESENT PERFECT TEMA:GRAMATIKA."

Podobné prezentace


Reklamy Google