Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."— Transkript prezentace:

1 Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název materiálu VY_62_INOVACE_ , výpočet daně z příjmu FO Autor Ing. Blanka Kožíšková Tematická oblast Ekonomika pro 2. ročník OA (Daňová soustava) Ročník 2.ročník Datum tvorby Červen 2013 (úprava leden 2014) Anotace Materiál je určen k výuce tematického celku „Daňová soustava v ČR“ včetně výpočtu daní. Metodický pokyn Materiál obsahuje teoretickou část, výkladové příklady i příklady k samostatnému řešení.

2 Anotace Tento učební materiál je zaměřen na řešení praktických příkladů na výpočet daně z příjmu fyzických osob. Obsahuje výkladový příklad a příklad pro samostatnou práci žáků.

3

4 Zadání příkladu Pan Novák podniká (předmětem podnikání je řemeslná živnost). Za daný rok činily jeho příjmy z podnikatelské činnosti ,- Kč. Výdaje uplatní paušálem. Připsané úroky na podnikatelském účtu jsou 27,- Kč. Pan Novák dále pronajímal celý rok byt, který má po své matce, měsíční nájemné je ,-, výdaje opět paušálem. Pan Novák uplatňuje slevu na poplatníka a dále daňové zvýhodnění na jedno dítě, na soukromé životní pojištění uhradil pojistné ,-, a v letošním roce uplatní ½ loňské ztráty z podnikání, jejíž celková výše činí ,-. Vypočítejte daňovou povinnost pana Nováka za daný rok.

5 Řešení příkladu DZD z podnikání = příjmy – výdaje (paušál 80%) = = Kč DZD z pronájmu = příjmy – výdaje (paušál 30%) = – = Kč DZD z kapitálového majetku = připsané úroky = 27 Kč Celkový základ daně Kč

6 Řešení příkladu Celkový ZD Kč - nezd. části ZD (pojistné na životní pojištění, max.) Kč - odčitatelné položky (1/2 loňské ztráty) Kč Upravený ZD Kč zaokrouhlený ZD Kč % daň Kč

7 Řešení příkladu Vypočítaná daň Kč - sleva na poplatníka Kč - daň. zvýhodnění na 1 dítě Kč Daň po slevách Kč Daňová povinnost pana Nováka za dané zdaňovací období (rok) činí 2.661,- Kč.

8 Příklad k samostatnému řešení Paní Blahoutová je zaměstnaná. Její celková hrubá mzda za dané období činila Kč. Na zdravotním pojištění zaplatil její zaměstnavatel Kč a na sociálním pojištění Kč. Paní Blahoutová prodala byt, ve kterém měla bydliště 8 let, za Kč. Pronajímá zahradu – roční nájemné činí ,- Kč, výdaje k pronájmu uplatní paušálem. Místní MŠ darovala částku Kč. Na penzijní připojištění se státním příspěvkem uhradila pojistné v celkové výši Kč. Kromě slevy na poplatníka nemá nárok na žádné další slevy. Vypočítejte samostatně její roční daňovou povinnost.

9 Řešení Daňová povinnost paní Blahoutové za příslušné zdaňovací období činí ,- Kč

10 Použité zdroje Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu


Stáhnout ppt "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google