Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_20_BOUŘKA_ nebezpečí bouřky, chování za bouřky AUTOR: Mgr. Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ Litvínov.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_20_BOUŘKA_ nebezpečí bouřky, chování za bouřky AUTOR: Mgr. Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ Litvínov."— Transkript prezentace:

1

2 VY_32_INOVACE_20_BOUŘKA_ nebezpečí bouřky, chování za bouřky AUTOR: Mgr. Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ Litvínov

3 Název materiálu: BOUŘKA_ nebezpečí bouřky, chování za bouřky Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Anotace: Učební materiál je zaměřen zejména na nebezpečí bouřky a chování za bouřky. Důraz je kladen rovněž na případnou první pomoc při zásahu bleskem. Autor: Mgr. Petra Kroupová Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák by měl z předpovědi počasí vysledovat výskyt bouřek, poznat nebezpečí blížící se bouřky. Správně se za bouřky chovat. Přivolat první pomoc, případně poskytnout první pomoc postiženému bleskem. Speciální vzdělávací potřeby: LMP Klíčová slova: bouřka, blesk, hrom, vítr, krupobití, předpověď počasí,první pomoc, Druh učebního materiálu: prezentace Druh interaktivity: aktivita Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: speciální školství, I. stupeň ZŠ Typická věková skupina: 6-9let Celková velikost: 1012 kb Datum:

4

5 JAK PŘICHÁZÍ BOUŘKA? OBLAKA PŘED BOUŘKOUBOUŘKOVÝ OBLAK ÚDERY BLESKU OBLAKA PO BOUŘCE Tleskni rychle jako blesk, malé ruce, tlesky, tlesk. A pak dupne nožka, jak když přijde bouřka. Prší, crčí, šplíchá, lije, utíkejme, zle je, zle je. Ve slunečném počasí, uschneme všichni do krásy.

6 BOUŘKA Akustický doprovod blesku se nazývá hrom. Bouřku doprovází i silný vítr. Někdy se objeví i krupobití (kroupy). Vidí-li pozorovatel, že se někde zablesklo, a uslyší-li následně se zpožděním hrom, může odhadnout, jak daleko od něj k blesku došlo. Blesk uhodil od pozorovatele ve vzdálenosti jednoho kilometru, slyší-li hrom přibližně po třech sekundách. Blízká a nebezpečná bouřka je do 3 km, tj. asi 9 s mezi bleskem a hřměním.

7 PŘEDPOVĚĎ POČASÍ - BOUŘKY

8 CHOVÁNÍ PŘI BOUŘCE Zůstaňte na bezpečném krytém místě, v domech, autech, autobusech (ne však pod stromy). Jste-li venku: najděte vysoký objekt (alespoň 15 m) a ukryjte se v jeho bezpečné zóně. V otevřeném terénu si najděte a skrčte se v nějaké větší prohlubni, ruce a nohy mějte u sebe a dodržujte vzdálenost větší než dva metry od jejích okrajů. Ve volném terénu bez prohlubní (úkrytu) si sedněte, klekněte, dřepněte nebo i lehněte a nepokračujte dále v chůzi. Nezůstávejte ve skupině, nedržte se za ruce a je-li to možné vzdalte se na 3 m od sebe. Pryč od ocelových lan, žebříků, vleků, lanovek, zábradlí. V lese se ukryjte v hustém a nižším porostu. Vyhýbejte se i tam vysokým stromům zvláště rostoucím ojediněle. Nezdržujte se u potoků a také na prameništích (podmáčené půdy). Osamělý i nízký strom (nezáleží na druhu), předmět (kupka sena, balvan) může být velmi nebezpečný. Za bouřky se nikdy nekoupejte. Za bouřky nepoužívejte síťové elektrické spotřebiče, telefony a to ani mobilní. Také odpojte přípojku el. proudu, v budovách lze doporučit vypnutí všech jističů.

9 PRVNÍ POMOC Pokud jste svědky zásahu člověka bleskem:  ihned zkontrolujte postiženému tep i dýchání  přivolejte lékařskou pomoc Při telefonickém hovoru nahlašte: 1. Co se stalo 2. Kde se to stalo 3. Kdo volá  začněte také ihned s resuscitací prováděnou až do příchodu nutné(!) odborné pomoci  popáleniny a další lehčí zranění ošetřete až následně

10 NÁSLEDKY BOUŘKY

11 UKÁZKY BOUŘKA V NOCI BOUŘKA VE DNE TORNÁDO

12 OPAKOVÁNÍ PŘÍRUČKA PRVNÍ POMOCI - výběr kapitoly č. 19 ZÁSAH BLESKEM ODMĚNA Jak Rákosníček nepřivolal bouřku -

13 Zdroje Bouřka-foto - Lightning_over_Oradea_Romania_cropped.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Lightning_over_Oradea_Romania_cropped.jpg/569px- Lightning_over_Oradea_Romania_cropped.jpg Bouřka – animace - Bouřka v noci - Bouřka ve dne – Tornádo - Mrak s bleskem- https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1h0LEAp7Wz0iehoLirCvzt_vbKbqsA_cvT_xuErUSS6UyKLLkhttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1h0LEAp7Wz0iehoLirCvzt_vbKbqsA_cvT_xuErUSS6UyKLLk Déšť - Kroupy - Předpověď bouřek - Příchod bouřky, oblaka před bouřkou - Večerní bouřkový oblak - Blesk – dva údery blesku - Letní večer po bouřce - Hrom - Chování při bouřce - Tísňová volání - Příručka první pomoci - Následky bouřky -

14 https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTfgdRTSzA4i4xzcFAK3pOmCzGxM8u_j-mjrJMPK6u98xDaUeQx-w Jak Rákosníček nepřivolal bouřku - Zvuk bouřky - Básnička (upraveno) -


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_20_BOUŘKA_ nebezpečí bouřky, chování za bouřky AUTOR: Mgr. Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ Litvínov."

Podobné prezentace


Reklamy Google